Recenzja gry planszowej Ubongo 3D

Dzisiaj pokażemy wam jedną z najlepszych gier logicznych na rynku i co bardzo nas cieszy, stworzył ją nasz rodak Grzegorz Rejchtman. „Ubongo” polega na układaniu mozaiki na czas, ale w tej wersji – trójwymiarowe obiekty, nasze puzzle nabierają rewelacyjnej głębi, a zabawa wręcz porywa! Cała seria była wielokrotnie nagradzana na przestrzeni lat, zajmuje bardzo wysokie miejsca na listach bestsellerów, w szczególności w kategorii pozycji abstrakcyjnych oraz gier familijnych.

Ubongo 3D” to gra-łamigłówka dla 1-4 uczestników w wieku od 8 lat, czas rozgrywki zajmuje ok. 30 minut. My uwielbiamy wszelkiego rodzaju gry, które zmuszają nas do kombinowania, racjonalnego myślenia, odtwarzania pewnych wzorów, najlepiej poprzez budowanie z wypukłych obiektów, bo wtedy dochodzi etap konstrukcyjny – wznoszenia poziomów, a to jest zawsze efektowne.

Produkt zapakowany w mocny karton i słusznie, bo całość waży niemało. Po otwarciu wieczka widzimy dwa komplety twardych, dwustronnych płytek, kolorowe bloki w trzech wymiarach, przypominające te z Tetris, kostkę do wyboru zestawu na bieżąco wykorzystywanych klocków. Błyszczące kamyczki do punktacji imitują te szlachetne i bardzo podobają się młodszym dzieciom, wygodnie przechowujemy je w materiałowym woreczku. Tor rund ozdobiony został stylowymi wzorkami rodem z dzikiej Afryki. Jest jeszcze klepsydra, ponieważ ścigamy się na czas, co podnosi adrenalinę.

Karty dzielą się na 4 poziomy skomplikowania wzorów, bardziej zaawansowani gracze lub dorośli rywalizujący z dziećmi mogą wybrać cięższe do zakrycia schematy, aby wyrównać szanse wszystkich uczestników. Każdy z graczy otrzymuje komplet 8 różnych klocków, z których wybiera te wskazane przez kostkę – zestawy narysowane są na kartach zaraz obok planszy pól, które musimy zasłonić. Celem jest położenie dwóch warstw bloków na określonej na karcie planszy i działanie to tylko z pozoru wydaje się proste, ponieważ w trakcie zabawy bloki będziemy wielokrotnie obracali i dopasowywali.

Na ostateczny wynik wpływa również czynnik losowy – w nagrodę za przykryty wzór losujemy kamienie, a w worku znajdują się te najwyżej punktowane. Można odrzucić ten wariant nagradzania, natomiast dzieci przepadają za tą formą – zaskoczenie, tajemnica i niewiadoma, szczęście lub pech to zawsze dodatkowe emocje podczas rozgrywki.

Wszyscy, którzy w wyznaczonym czasie ukończyli zadanie, otrzymują nagrodę. Osoba, która była najszybsza, zdejmuje błękitny kamień z toru odmierzania rund oraz bierze pojedynczy z worka, druga w kolejności zdobywa bursztyn i również losowy kamień, kolejne dwie także czerpią z worka. Rubin to 4 punkty, szafir – 3, szmaragd – 2, bursztyn – 1 punkt. Bawiąc się solo walczymy z własnymi rekordami w wyznaczonym czasie.

Ubongo 3D” wciąga od pierwszej rozgrywki, po skończeniu której natychmiast mamy ochotę na powtórkę. Zabawa jest inteligentna, silnie angażująca myśli i rozwijająca, podoba się dzieciom i dorosłym. Mnogość kart oraz schematów gwarantuje niepowtarzalność każdej partii oraz całkiem sporą re-grywalność. Gorąco polecamy, u nas w kolekcji zostaje i z całą pewnością pojawi się w rocznych podsumowaniach, jako jedna z najlepszych gier, w które graliśmy w tym roku.

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy EGMONT

Film: „Ubongo 3D” – unboxing

Film: „Ubongo 3D” – przebieg gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

2 Pionki, 9 Planet, Alexander, Arcane Wonders, Artyzan kreatywnemaluchy.pl, Baldar, Black Monk Games, Brain Games, Cartamundi, Clementoni, CUBE Factory of Ideas, Czacha Games, Dadada.pl, Daily Magic Games, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Edgard, Edipresse Książki, Egmont, Ei System, Epideixis, Finebooks, FOXGAMES, Franjos Selverlag, GDM Games, GeGe Co Ltd, GRAiMY, Granna, Haraka Paka, Headu, Heim, Hurrican Games, ICOM Poland, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Kangur Sp. z o.o., Let’s Play, LUDERIS, Mandoo Games, MDR Dystrybucja, Moaideas Game Design, Narodowe Centrum Kultury, Octigo Sp. z o.o., Odd Bird Games, OGRY Games, Glosel – taniaksiazka.pl, OUTDOOR Media, Piatnik, Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin PSAR, Portal Dragon, Promathematica, Rebel, RUSSELL KONDRACKI s.j., Sharp Games, Snowdale Design, TACTIC Games, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Tutuconcept Sp. z o.o., Vedra Games, Woodgame, Wydawnictwo Szaron, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!