Recenzja gry Jęzorki szybciorki

Jęzorki szybciorki” już z samej nazwy wydają się dorosłemu czymś absurdalnym i kompletnie zakręconym. Przedszkolaki myślą jednak inaczej i doceniają inwencję twórców gry, córka pierwsze na co zwróciła uwagę to właśnie na te kumate pyszczki i od pewnego czasu się o nie upominała! Czy zastanawialiście się kiedyś, jak to jest być żabą i polować sobie na tłuste muchy? Dzieci na sali zabaw na każdym kroku skaczą, jak te małe żabki i kochają wygłupy – jest to produkt z ich świata. Postaramy się zatem o odrobinę empatii i opiszemy go z perspektywy najmłodszych…

Oryginalna nazwa produktu to „Tic Tac Tongue”, jest to gra zręcznościowa dla pary dzieci, chociaż można się wymieniać maskami i rozgrywać turnieje, więc liczba uczestników jest względnie otwarta. Produkt dla przedszkolaków, graczy w wieku od 4 lat, z czasem rozgrywki ok. 15 minut. Celem zabawy jest przewracanie kart z owadami za pomocą dmuchanego języka, co jest naprawdę wyjątkowo zabawnym zajęciem.

Wewnątrz opakowania niezbyt wiele, ale to nie ilość komponentów tworzy grę, a pomysł na rozgrywkę, który w tym przypadku jest wyjątkowo oryginalny i interesujący, bo w końcu naśladujemy naturę i zachowanie płazów oraz gadów. W pudle znajdziemy dwie maski, języki wzorowane na imprezowych fujarkach – piszczałkach, wyjmowane ustniki, karty oraz ich podstawki, instrukcję.

Dla osób jak my, czyli niewtajemniczonych w klasyfikację gatunkową smakoszów owadów – informujemy, że nakrycia twarzy ukazują nie dinozaura lecz paszczę kameleona. Wykonane są z mocnej gumy, zakończonej płasko, zatem nie czujemy na skórze ucisku przywierającej maski i dyskomfortu związanego z jej noszeniem – no chyba, że poza domem – publicznie raczej jedynie w Halloween! W okolicach nosa znajdziemy małe, wystarczające do wymiany powietrza dziurki oddechowe, cyrkulacja jest jednak słaba, należy więc robić sobie przerwy i ściągać maskę. W paszczy znajduje się większej średnicy otwór do wciśnięcia piszczałki, a od wewnętrznej strony – ustnik, który można wyjąć i przetrzeć przed podaniem kolejnemu dziecku. Maski trzymają się twarzy na gumkach zakładanych za głowę.

Kiedy strzelają korki od szampana, stukają kieliszki i wybuchają fajerwerki, często korzystamy z nadmuchiwanych trąbek wydających dźwięki, podobnie na urodzinach dzieci, gdy gaszą świeczki na torcie. Te wszystkie okazjonalne gadżety są jednak zazwyczaj papierowe, a te fajki wykonano z dobrej jakości, bo grubej, całkiem sztywnej folii, takiej kojarzonej z mocnymi worami na gruz. Dmuchając ciepłym, wilgotnym powietrzem nie zniszczymy ich, wytrzymałość wydaje się silną stroną tego produktu.

Zielono – czerwone karty wkładamy w podstawki i tworzymy z nich linię owadów, na które polujemy. Z kart z logotypem gry na odwrocie tworzymy zakryty stos. Jedna osoba siada po czerwonej stronie linii kart, przeciwnik po zielonej. Zakładamy maski na buzie i rozpoczynamy rywalizację.

Nasze cele możemy zidentyfikować poprzez wygląd zewnętrzny insekta, ale również za pomocą numerów 1-10, więc przy okazji poznajemy cyfry i ich kolejność. Po wylosowaniu karty łowimy owada – przewracamy kartę z celem uderzając językiem. Punkty otrzymuje gracz, który strąci kartę na stronę przeciwnika. Na odwrocie jest ten sam owad, jedynie różne tło, walczymy zatem o tą samą kartę. Jeśli przewrócimy inne karty, punkt zdobywa konkurent.

Gra kończy się aż do momentu, gdy karty z owadami znikną, czyli będą leżały. Wygrywa najwyższy wynik – suma z kart, ewentualnie w alternatywnym wariancie – większa ilość przewróconych kart bez podliczania ich wartości.

Jęzorki szybciorki” są wyjątkowo durne, ale maksymalnie fajne, ponieważ bardzo śmieszne i żywiołowe. Wystrojeni uczestnicy wyglądają komicznie, wykonywane czynności przypominają błaznowanie, ale uczą dystansu do siebie i tolerancji wobec innych. Rywalizacja jest dynamiczna, dzieci przeżywają rozgrywkę i mają niezły ubaw, my zresztą również.

Nie jest to produkt dla każdego, ale jeśli nie przeszkadza wam ochlapywanie się wodą ze spłuczki muszli klozetowej czy uderzanie bitą śmietaną w buzię – bestsellerowe produkty dla najmłodszych dzieci – to konsumpcja owadów również bardzo wam się spodoba. Córka mówi, że jest zakochana w tej grze, czyli jej pasuje.

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy EPEE

Film: „Jęzorki szybciorki” – unboxing

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

2 Pionki, 9 Planet, Alexander, Arcane Wonders, Artyzan kreatywnemaluchy.pl, Baldar, Black Monk Games, Brain Games, Cartamundi, Clementoni, CUBE Factory of Ideas, Czacha Games, Dadada.pl, Daily Magic Games, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Edgard, Edipresse Książki, Egmont, Ei System, Epideixis, Finebooks, FOXGAMES, Franjos Selverlag, GDM Games, GeGe Co Ltd, GRAiMY, Granna, Haraka Paka, Headu, Heim, Hurrican Games, ICOM Poland, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Kangur Sp. z o.o., Let’s Play, LUDERIS, Mandoo Games, MDR Dystrybucja, Moaideas Game Design, Narodowe Centrum Kultury, Octigo Sp. z o.o., Odd Bird Games, OGRY Games, Glosel – taniaksiazka.pl, OUTDOOR Media, Piatnik, Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin PSAR, Portal Dragon, Promathematica, Rebel, RUSSELL KONDRACKI s.j., Sharp Games, Snowdale Design, TACTIC Games, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Tutuconcept Sp. z o.o., Vedra Games, Woodgame, Wydawnictwo Szaron, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!