Recenzja gry planszowej Dopasowani

Gry dla pary kojarzą nam się ostatnio przede wszystkim z produkcjami ilustrowanymi przez Andrzeja Mleczkę. Na opisywaną dzisiaj pozycję warto jednak zwrócić uwagę, ponieważ jej autorem jest Grzegorz Rejchtman, który stworzył znakomitą serię gier „Ubongo”.

Dopasowani” to gra dla osób będących w związku – formalnym lub nie, nie ma znaczenia dla dobrej zabawy. Gra typowo imprezowa, kiedy spotyka się kilka par i sprawdzamy, którzy zakochani najwięcej o sobie wiedzą, są idealnie dopasowani. Czy rzeczywiście znamy się, jak łyse konie, a może warto popracować nad związkiem, zgłębić naszą relację, bardziej skupić się na budowaniu więzi? Produkt powinien spodobać się osobom lubiącym gry psychologiczne i skojarzeniowe oraz słowne. Bawimy się w 2-4 pary, osoby w wieku od 16 lat, chociaż są także karty dla dorosłych od 18 lat – generalnie chodzi tu o pytania związane ze sprawami łóżkowymi. Tytuł uhonorowany został nagrodą najlepszej gry roku w Szwecji.

W opakowaniu znajdziemy stosunkowo niewielką planszę, drewniane znaczniki, klepsydrę, 8 notesów do zapisywania odpowiedzi, ogrom dwustronnych kart – baza ponad 650 pytań! Długopisy lub ołówki załatwiamy we własnym zakresie.

W trakcie rozgrywki testujemy, w jakim stopniu nasze odpowiedzi będą się ze sobą pokrywały, czy mamy zbliżone doświadczenia, myślimy w podobny sposób, wyznajemy tożsame idee, uzupełniamy się, itp. Punkty zdobywamy za identyczne rozwiązania. Pytania są bardzo różne, szerokie. Od całkiem na serio, po wyjątkowo absurdalne.

Reguły są banalnie proste, ale zadania postawione przed nami kreatywne i wymagające skupienia. W notesach możemy zapisać maksymalnie pięć odpowiedzi na pytanie, rozwiązania 1-2 wyrazowe, w miarę dokładne – jednoznaczne, precyzyjne. Mamy tylko 60 sekund na ukończenie pracy, zatem tempo musi być szalone. Każde dopasowanie warte jest 1 punkt. W instrukcji zasugerowano, aby najpierw rozgrywać wszystkie pytania numer 1 z talii, następnie rozpatrywać w ten sposób kolejne zadania. Bawimy się do uzbierania 30 punktów lub do zakończenia 9 rundy.

Jest to produkt dla osób, które dopiero się poznają i wtedy zabawa związana jest z adoracją i odkrywaniem drugiej strony, flirtowaniem, zbliżaniem się do siebie, służy też rozmowie, otwieraniu się partnerów, wysłuchaniu określonych racji. Pary ze stażem również chętnie zagrają, ponieważ rywalizacja ze znajomymi to pewne wyzwanie i wielkie emocje, a także drobne sekrety, z których zawsze się zdradzamy.

Atmosfera rozgrywki zależy w tym przypadku od zorganizowanej grupy, naszego dystansu do siebie i nastroju do zwierzeń. Pozwala się zintegrować, zbliżyć, lepiej poznać, może również wymienić doświadczeniami. Pyszna zabawa dla lubiących gry towarzyskie, gdzie obie strony działają na konto zespołu – jak w grach kooperacyjnych, tylko w parze.

Wesoła! Znakomita, aby przełamać pierwsze lody, nawiązać głębszy kontakt, odrobinę plotkować i argumentować swe wypowiedzi, a może pogadać o problemach w związku? W grach towarzyskich tego rodzaju zawsze ujawniają się różnice postrzegania między kobietami a mężczyznami, ale również wspólnie wypracowana płaszczyzna porozumienia. Godna polecenia!

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy EGMONT

Film: „Dopasowani” – unboxing

Film: „Dopasowani” – przebieg gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

2 Pionki, 9 Planet, Alexander, Arcane Wonders, Artyzan kreatywnemaluchy.pl, Baldar, Black Monk Games, Brain Games, Cartamundi, Clementoni, CUBE Factory of Ideas, Czacha Games, Dadada.pl, Daily Magic Games, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Edgard, Edipresse Książki, Egmont, Ei System, Epideixis, Finebooks, FOXGAMES, Franjos Selverlag, GDM Games, GeGe Co Ltd, GRAiMY, Granna, Haraka Paka, Headu, Heim, Hurrican Games, ICOM Poland, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Kangur Sp. z o.o., Let’s Play, LUDERIS, Mandoo Games, MDR Dystrybucja, Moaideas Game Design, Narodowe Centrum Kultury, Octigo Sp. z o.o., Odd Bird Games, OGRY Games, Glosel – taniaksiazka.pl, OUTDOOR Media, Piatnik, Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin PSAR, Portal Dragon, Promathematica, Rebel, RUSSELL KONDRACKI s.j., Sharp Games, Snowdale Design, Sphere Games, TACTIC Games, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Tutuconcept Sp. z o.o., Vedra Games, Woodgame, Wydawnictwo Szaron, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!