Recenzja gry planszowej Mr. Jack

Przy okazji zapytania wysłanego do Szwajcarii o grę „Kero”, wywiązała się świetna pogadanka związana z prezentowanym dzisiaj tytułem. Zapytałem, czy wydawca może także spakować w jednym pudle „Mr. Jack”, czy czasem nie jest ona już za stara – gra od 12 lat święci triumfy na świecie. Ucieszyła mnie wiadomość, że w jej przypadku należy użyć słowa „klasyczna”, a ja dodałem, że u nas zwyczajowo mówimy „kultowa” i teraz po rozgrywkach cieszy mnie bardzo, że ciągle mogę się dwoma rękami podpisać pod tym stwierdzeniem.

Mr. Jack” to ok. 30 minut rozgrywki dla pary, dzieci w wieku od 9 lat. Wewnątrz opakowania znajdziemy planszę, odrobinę żetonów i pionki, a także 8 płytek niewinności – alibi, 8 kafli postaci, pojedynczą dla świadka, instrukcję. Wydaje się tego niewiele, ale to jedna z takich produkcji, w której nie ilość komponentów jest ważna, ale genialne ich wykorzystanie w rozgrywce. Projektantami są Bruno Cathala oraz Ludovic Maublanc – „Cyklady”.

Wytłumaczę wam, czemu nie zakupiłem tej pozycji już dawno temu – zawsze myślałem, że będzie to odpowiednik „Listów z Whitechapel”, które posiadamy w kolekcji. Jak bardzo było to mylne przekonanie uświadomiła mi dopiero rozgrywka. W „Mr. Jack” naszym zadaniem jest złapanie „Kuby Rozpruwacza”, natomiast nie został tutaj wyeksponowany mord – nie pojawiają się ofiary, nie ma wyścigu o życie, jest za to pościg i zagadka do rozwiązania. W „Listach z Whitechapel” zabawa wygląda podobnie, jak w „Scotland Yard” czy „Dracula” – mamy więc planszę po której uciekamy, ale jesteśmy fizycznie nieobecni. W „Mr. Jack” stale uczestniczymy w rozgrywce, jest to gra w ciuciubabkę czy chowanego, ponieważ nie wiadomo pod którą z postaci podszywa się przeciwnik, a naszym celem jest jego identyfikacja i dopiero pojmanie! Dzięki temu, że ta gra nie ukazuje tak teatralnie krwawych scen, jakie miały miejsce w dzielnicy Londynu, można było obniżyć wiek uczestników rozgrywki – mamy tematykę nawiązującą do tej mrocznej historii, ale nie celebrującą tragicznych wydarzeń i to jest naprawdę super!

Gracz wcielający się w rolę „Kuby Rozpruwacza” w sekrecie losuje płytkę alibi, tym samym wybierając swoje aktualne wcielenie. W każdej turze rozgrywamy 4 z 8 postaci – w nieparzystych detektyw wybiera pierwszą i ostatnią płytkę, a w parzystych dwie, jako drugi w kolejności. W czterech początkowych turach gasnąć będą latarnie. „Mr. Jack” nazywany bywa „grą światła i cienia” i to stwierdzenie idealnie opisuje przebieg gry. Postaci są widoczne, czyli pojawia się świadek, w momencie sąsiadowania z latarnią lub innym pionkiem, oraz stojąc na linii pól oświetlanych przez reflektor Johna H. Watsona. W każdej turze ujawniamy jedynie to, czy jesteśmy widoczni – obracamy wtedy konkretne pionki na białą stronę niewinnego aniołka. Tylko te działania mają nas doprowadzić na trop, więc mądrze rozkładamy aktorów na scenie.

Pamiętajcie jednak, że ruch i umiejętności postaci wykorzystuje nie tylko policjant, ale także przestępca. Sherlock Holmes po swoim ruchu w tajemnicy musi wziąć wierzchnią kartę ze stosu alibi. Wspomniany już Watson oświetla linię pól na planszy, natomiast promień nie przenika przez przeszkody, a on sam stoi w cieniu. John Smith zmienia położenie jednej z latarni. Inspektor Lestrade przekłada blokadę wyjścia, czyli żeton kordonu policji. Miss Stealthy jako jedyna porusza się aż o 4 pola, przeskakuje również przez przeszkody terenowe, kończąc jednak ruch na polu ulicy. Sierżant Goodley używa gwizdka i przemieszcza do 3 osób o maksymalnie 3 pola w swoją stronę. Sir William Gull może zamiast wykonania ruchu zamienić się miejscami z innym pionkiem na planszy. Jeremy Bert przekłada właz kanału ściekowego na inne pole – także pod zajęte przez pionek. Wszyscy poza kobietą i doktorem zamieniającym się miejscami, obowiązkowo wykonują swoje akcje. Poruszając się możemy przejść przez pole zajęte przez inny pionek, natomiast zakończymy ruch na innym miejscu, chyba że oskarżamy – błędne skutkuje przegraną w grze, podobnie jak ucieczka mordercy. Wyjście poza dzielnicę możliwe jest tylko, bez świadka.

Za sprawą tych wszystkich postaci oraz ich zdolności specjalnych i obowiązkowego przemieszczania się – zamiana miejscami to też przecież rodzaj ruchu, gra nabiera niesamowitej głębi i jest nie tyle pozycją dedukcyjną, co strategiczną! Jest zatem czymś kompletnie różnym od „Listów z Whitechapel”, które opierają się jedynie na dedukcji i kombinowaniu, gdzie właśnie stacjonuje wróg. Naszym zdaniem „Mr. Jack” jest grą dużo ciekawszą i bogatszą, ponieważ gracz ma szersze pole do manewru, do wykorzystania posiadanych zasobów. Tutaj jest nie tylko myślenie, ale także pyszna zabawa i rodzaj widowiska, a do tego jeszcze rozgrywka jest dużo szybsza – limit tur na złapanie sprawcy.

Gra pozostaje w naszej kolekcji! „Listów z Whitechapel” raczej nie sprzedamy, natomiast z pewnością będziemy częściej wyciągali na stół „Mr. Jack”, a i córkę już niebawem będzie można zaprosić do zabawy z jednym z rodziców. Rewelacyjny produkt, do którego są też dodatki – pokażemy, bo już nie możemy się doczekać rozwoju tej fascynującej rozgrywki.

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy HURRICAN GAMES

Film: „Mr. Jack” – unboxing

Film: „Mr. Jack” – przebieg gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

2 Pionki, 9 Planet, Alexander, Arcane Wonders, Artyzan kreatywnemaluchy.pl, Baldar, Black Monk Games, Brain Games, Cartamundi, Clementoni, CUBE Factory of Ideas, Czacha Games, Dadada.pl, Daily Magic Games, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Edgard, Edipresse Książki, Egmont, Ei System, Epideixis, Finebooks, FOXGAMES, Franjos Selverlag, GDM Games, GeGe Co Ltd, GRAiMY, Granna, Haraka Paka, Headu, Heim, Hurrican Games, ICOM Poland, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Kangur Sp. z o.o., Let’s Play, LUDERIS, Mandoo Games, MDR Dystrybucja, Moaideas Game Design, Narodowe Centrum Kultury, Octigo Sp. z o.o., Odd Bird Games, OGRY Games, Glosel – taniaksiazka.pl, OUTDOOR Media, Piatnik, Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin PSAR, Portal Dragon, Promathematica, Rebel, RUSSELL KONDRACKI s.j., Sharp Games, Snowdale Design, Sphere Games, TACTIC Games, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Tutuconcept Sp. z o.o., Vedra Games, Woodgame, Wydawnictwo Szaron, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!