Recenzja gry planszowej Metal Mania

Dzisiaj gra naprawdę nieszablonowa, bo ile znacie pozycji o muzyce rockowej i metalowej? Nie ma na rynku produktów dla miłośników ostrej muzy! Może kiedyś któryś z dystrybutorów się skusi i wyda ją w wersji polskiej, bo przecież fanów energetycznych brzmień u nas nie brakuje…

Metal Mania” to gra dla 2-5 uczestników w wieku od 8 lat, z czasem rozgrywki ok. 45 minut. Wewnątrz opakowania znajdziecie planszę z torem sławy, osobiste plansze graczy, karty muzyków, kości, żetony pieniądza i przełączników ustawień bonusowych, krążki graczy do zaznaczania punktów. Jest to gra tematyczna nawiązująca do tytułowego gatunku muzyki, z mechaniką rzucania kości i ich dopasowania do profili wybranych muzyków, a także zarządzania kartami zespołu – wymiana składu, podnoszenie statystyk na własnej planszy. Pozycja jest wolna językowo, poza broszurą z zasadami nie ma tutaj tekstów.

Zacznijmy od stylistyki, ponieważ w tym przypadku jest wyjątkowa. Plansza ukazuje tor sławy, przypomina aleję gwiazd w Hollywood czy innych słynnych miejscach, w centrum znajdziecie akcje odnoszące się do finansów, kondycji muzyków, punktów sławy, rekrutowania nowych członków bandu. Warto zwrócić uwagę do nawiązań symbolicznych – 666 oraz diablica na odwrocie. Portrety sław to małe dzieła sztuki – genialne wzornictwo, plus statystyki odnoszące się do inspiracji, charyzmy, ucztowania – nałogów, reputacji w mediach, stylu grania, wykorzystywanych przez artystę instrumentów. Postaci to oczywiście realne gwiazdy światowej sceny. Wytwórnie również są prawdziwe, związane raczej z rynkiem hiszpańskim. Plansze graczy nawiązują do konsolety specjalisty od nagłośnienia – charakterystyczne suwaki i pokrętła. Nazwy poziomów odnoszą się do aktywności muzyków, czyli koncertowania, wydawania płyt i brylowania w mediach.

Rozpoczynamy ze wskaźnikami na planszach graczy na poziomie najniższym, z 13 dolarami oraz składem zespołu wskazanym na planszy. Należy wystawić 9 kart muzyków na bieżący rynek, stos uzupełniania jest zasłonięty.

Pierwsze działania polegają na rzucie dwoma kostkami i wyborze akcji z centrum planszy – dopłacając możemy zmienić wynik na ściance. Następnie rzucamy tyloma kostkami ilu członków w zespole i rozdzielamy je pomiędzy poszczególne karty artystów. Porównujemy wyniki z kostek z ikonami – niebieską, czerwoną, zieloną. Jeśli wyniki na ściankach są niższe to jest to trafienie – otrzymujemy punkty sławy, jeśli wynik jest równy wartości postaci to jest to stan rutyny– nie otrzymujemy punktów, jeśli wypadnie „6”, które jest tutaj negatywnym wynikiem – obracamy kartę w prawo – artysta ma kłopoty z kondycją. W przypadku dwóch trafień mamy prawo przeciągnąć suwak w górę – dodatkowe punkty na torze sławy, przerzucanie kostki, dodawanie oczek do ścianki.

Wybieramy jedną z akcji: audycja, fundusze, piwo. Pierwsza to zatrudnienie nowego muzyka – opłacamy daną gwiazdę wartością przy ikonie ze słuchawkami, jeśli instrument się powtarza na karcie to odrzucamy zastępowanego twórcę i inkasujemy jego punkty sławy. Akcja pozyskiwania pieniędzy polega na rzuceniu kostką, do wyniku dodajemy wartość „6” i dobieramy pieniądze ustawiając znacznik na planszy gracza. Akcja z piwem to leczenie naszej postaci – podnoszenie z dołka – rzucamy tyloma kostkami, ile wskazuje żółta ikona, jeśli nie wypadnie pojedyncza wartość „6”, obracamy kartę w lewo. W tym przypadku jeśli wyrzucimy symboliczne „66” lub „666” to poprawia się kondycja psychiczna całego zespołu. Ostatni etap zmagań, to wypłata dla artystów – symboliczny dolar dla każdego muzyka. Jeśli znacznik na torze sławy przekroczy sumę 15 punktów otrzymujemy kontrakt na płytę, a wytwórnia pomaga modyfikować wybrane wskaźniki.

Metal Mania” jest ślicznie ilustrowana i miłośnicy ukazanych tutaj artystów będą zachwyceni wyglądem gry. Tematyka zmagań nawiązuje do działalności managera zespołu i jest całkiem interesująca. Mechanika jest losowa, chociaż my mamy wpływ na dobór kart artystów oraz dopasowanie kości do poszczególnych portretów. Jeśli macie szczęśliwą rękę będziecie zadowoleni, nie macie natomiast dużego wpływu na losowość i mając złą passę, tracicie – oczywiście odrobinę pomaga wam konsoleta i wypracowane wskaźniki. Instrukcja jest trochę uboga, brakuje przykładów dla poszczególnych akcji.

Gra dla fanów metalu, rocka oraz osób mających ochotę sprawdzić się w roli managera bandu. Pozycja opiera się na zarządzaniu kośćmi – ze wszystkimi zaletami i wadami tej mechaniki. Produkt z pewnością oryginalny i nie mający wielu odpowiedników na rynku – to jego wielki atut, podobnie jak oprawa graficzna. Może się podobać, porusza serca fanów!

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy GDM GAMES.

Film: „Metal Mania” – unboxing

Film: „Metal Mania” – przebieg gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

2 Pionki, 9 Planet, Alexander, Arcane Wonders, Artyzan kreatywnemaluchy.pl, Baldar, Bard, Black Monk Games, Brain Games, Cartamundi, Clementoni, CUBE Factory of Ideas, Czacha Games, Dadada.pl, Daily Magic Games, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Edgard, Edipresse Książki, Egmont, Ei System, Epideixis, Finebooks, FOXGAMES, Franjos Selverlag, GDM Games, GeGe Co Ltd, GRAiMY, Granna, Haraka Paka, Headu, Heim, Hurrican Games, ICOM Poland, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Kangur Sp. z o.o., Let’s Play, LUDERIS, Mandoo Games, MDR Dystrybucja, Moaideas Game Design, Narodowe Centrum Kultury, Octigo Sp. z o.o., Odd Bird Games, OGRY Games, Glosel – taniaksiazka.pl, OUTDOOR Media, Piatnik, Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin PSAR, Portal Dragon, Promathematica, Ravensburger, Rebel, RUSSELL KONDRACKI s.j., Sharp Games, Snowdale Design, Sphere Games, TACTIC Games, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Tutuconcept Sp. z o.o., Vedra Games, Woodgame, Wydawnictwo Szaron, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!