Recenzja gry karcianej Fantasy Defense The Stone King

Fantasy Defense” to gra karciana dla 1-2 osób w wieku od 10 lat, czas pojedynczej partii oscyluje wokół 15 minut. Z tym dodatkiem otrzymujecie kampanię, która genialnie rozwija bazowy produkt. Rozszerzenie „The Stone King” jest świetne, ponieważ zmienia mechaniczną obronę murów w prawdziwą przygodę, ze scenariuszami zamkniętymi w osobnych kopertach ukazującymi tło fabularne nadciągających wydarzeń.

Nie jest to produkt samodzielny, do prowadzenia rozgrywki należy posiadać wersję podstawową gry. W opakowaniu znajdziecie siedem kopert, a w każdej z nich karty z opisem historii w postaci listów oraz informacjami w formie spisanych reguł, odnoszącymi się do krótkiego uzasadnienia, co innowacyjnego dane karty wprowadzają do bazowej mechaniki, będą też nowe – fascynujące potwory w cudownych ilustracjach, a nawet żetony!

Scenariusze rozgrywamy po kolei, ponieważ są ze sobą połączone w jeden ciąg przyczynowo – skutkowy, pewne warunki otwierają nowy etap zmagań, następuje wymiana kart. Nie będziemy wam zdradzali, co spotka waszych dzielnych obrońców, natomiast napiszemy co nieco o regułach.

Morale waszego miasta będzie skakało, podobnie wartości obrony na poszczególnych wrotach. Pojawią się zarówno nowi najeźdźcy jak i obrońcy, spodziewajcie się również machin oblężniczych! Bieżące rozdziały realnie oddziałują na kolejne, korespondencja pomiędzy postaciami dodała całości głębi i pojawiła się mroczna atmosfera. Czuje się rytm prezentowanej opowieści, bycia częścią większej całości, uczestnictwa w epickich wydarzeniach.

Język angielski nie jest wymagany do prowadzenia rozgrywki, natomiast występuje w tekstach fabularnych i chociaż nie jest specjalnie skomplikowany, ani długi – to jednak, żeby cieszyć się klimatem, należy zrozumieć treść karty.

Oblężenie jest teraz ciekawsze, gdyż ukazane zostały różne metody ataku i obrony fortyfikacji. Dzięki temu, że pojawiają się motywy pewnych działań a następnie ich realne skutki, łatwiej wcielamy się w rolę obrońcy oblężonego miasta. Poczujesz się, jak prawdziwy dowódca wydający rozkazy swoim podwładnym w obliczu śmiertelnego zagrożenia, jak średniowieczny rycerz, a może paladyn, ponieważ w grze pojawia się magia.

Monstra o ogromnej wytrzymałości będzie trudniej pokonać, pomimo że obrońcy staną się bardziej mobilni i szybciej będą reagowali na sytuacje na konkretnych bramach. Super, że potęga zła ciągle zmienia się wraz z liczbą pojawiających się kart i strony ataku. Narracja w kartach przypomina dobre fantasy. Warto również zaznaczyć, że nie jest to gra typu legacy! Nic nie niszczysz w trakcie rozgrywek, a jedynie tasujesz stos z nowymi kartami.

W grze dwuosobowej dociągamy teraz sześciu, zamiast pięciu najeźdźców. Kolejność wydarzeń sprawia, że mamy wrażenie upływającego czasu, a odkrywanie każdej koperty to dodatkowe emocje, wynikające nie tylko z samej rozgrywki.

Bardzo dobry produkt. Kolejne dodatki to tej gry powinny właśnie tak wyglądać, ponieważ gra staje się dużo bardziej inspirująca i angażująca uczestników.

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy MANDOO GAMES.

Film: „Fantasy Defense The Stone King” – unboxing

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

2 Pionki, 9 Planet, Alexander, Arcane Wonders, Artyzan kreatywnemaluchy.pl, Baldar, Bard, Black Monk Games, Brain Games, Cartamundi, Clementoni, CUBE Factory of Ideas, Czacha Games, Dadada.pl, Daily Magic Games, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Edgard, Edipresse Książki, Egmont, Ei System, Epideixis, Finebooks, FOXGAMES, Franjos Selverlag, GDM Games, GeGe Co Ltd, GRAiMY, Granna, Haraka Paka, Headu, Heim, Hurrican Games, ICOM Poland, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Kangur Sp. z o.o., Let’s Play, LUDERIS, Mandoo Games, MDR Dystrybucja, Moaideas Game Design, Narodowe Centrum Kultury, Octigo Sp. z o.o., Odd Bird Games, OGRY Games, Glosel – taniaksiazka.pl, OUTDOOR Media, Piatnik, Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin PSAR, Portal Dragon, Promathematica, Ravensburger, Rebel, RUSSELL KONDRACKI s.j., Sharp Games, Snowdale Design, Sphere Games, TACTIC Games, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Tutuconcept Sp. z o.o., Vedra Games, Woodgame, Wydawnictwo Szaron, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!