Recenzja gry Opowieści dziwnej treści

Zanim przejdziemy do opisu produktu, z przyjemnością informujemy was, że „Alexander” wprowadza nową serię o nazwie „Gold Edition”. Będą to produkty bardziej prestiżowe, typu „deluxe”, czyli po prostu wyższej jakości. Przyznajemy, że już z samych tylko pudełek i ilustracji wyglądają dużo ciekawiej niż standardowe.

Opowieści dziwnej treści” z dopiskiem „Gra wyobraźni” to zabawka służąca do opowiadania historii w oparciu o kości oraz kafelki. Pozycja przeznaczona jest dla dwóch i więcej graczy w wieku od 10 lat, z czym nie do końca się zgadzamy, gdyż warto wcielać się w rolę narratora i współpracować także z młodszymi dziećmi – nawet jeśli będą to bajeczki nieporadne, z biegiem czasu nabieramy wprawy w budowaniu zdań, kreowaniu fabuły, a przede wszystkim rozwijamy wyobraźnię i słownictwo dziecka, które uważnie słucha i stara się dołączyć do zabawy naśladując rodziców i rodzeństwo. Celem gry jest stworzenie najlepszej historii na podstawie symboliki ze ścianek kości.

Wewnątrz opakowania znajdziemy dwustronne karty (kafle) w licznie 24 sztuk, 9 ogromnych kości, planszę, instrukcję. Kości są rzeczywiście duże, każda z nich to jakby 4 standardowe kości połączone w jedną całość. Na każdej ściance znajdują się obiekty, które będą składowymi naszej historii – muszą się w niej znaleźć. Oznaczenia czarne na białym tle są wyraźne i raczej konkretne, natomiast należy zwrócić uwagę, że w kolejnych edycjach produktu warto wykroić w tworzywie ich krawędzie, ponieważ z biegiem czasu rysunki będą się ścierały. Ze względu na rozmiar kości nawet dorosły nie będzie ich przerzucał wszystkich razem, co nam nie przeszkadza. Wielkość ma z kolei tą zaletę, że można je układać na sobie tworząc wieżę, co wykorzystują dwa z wariantów rozgrywki. Na płytkach znajdują się filmy i animacje – na każdej stronie trzy tytuły, są to obrazy popularne i słynne, które zazwyczaj każdy oglądał lub powinien je poznać. Plansza jest używana w formie podstawki pod kości, żeby nie uszkodzić blatu stołu.

Wydawca poza podstawową formą rozgrywki przedstawił siedem alternatywnych wersji gry. Generalnie wszystkie są do siebie zbliżone, aczkolwiek każda wnosi odrobinę innowacji. Nie opisano jednak wariantów punktowania, w zamyśle każdy z uczestników decyduje, która opowieść jest najciekawsza i nie wybiera własnej, ewentualnie nie konkurujemy ze sobą, a kooperujemy na zasadzie tworzenia wspólnej historii, do której każdy wnosi coś od siebie, a wtedy noty i wartościowanie nie są nam potrzebne.

Bazowa rozgrywka funkcjonuje na zasadzie głośnego odczytania tytułu z kafelka, rzuceniu kośćmi i przedstawieniu swojej wersji opowieści do wybranego przez nas hasła. Oczywiście w historii muszą się znaleźć elementy wskazane na ściankach.

Trzy kości” polega na podziale kości na trzy zestawy po trzy sztuki – będą to postacie, lokacje oraz rekwizyty (przedmioty) występujące w opowiadaniu. W ten sposób każda grupa musi zostać wykorzystana w odpowiedni, z góry wskazany sposób, co wpływa na fabułę. „Każdy sobie” – teraz każdy z graczy wybiera jedną kość i kontynuuje opowieść rozpoczętą przez wcześniejszego uczestnika. „Wieża opowieści” – wykorzystujemy wielkość kości, które pierwszy gracz układa w wieżę, następnie każdy z uczestników ściąga wierzchnią kostkę, wybiera ściankę i tworzy swój fragment opowieści. „Sekretne opowieści” – gracze nie informują, który tytuł z płytki wybrali, wskazanie jest zadaniem słuchaczy. „Drużyna kości” – tym razem w podziale na grupy będziemy budowali wieżę z kości w trakcie rozgrywki, dokładając własne podczas dopowiadania dalszych etapów fabuły. „Wyzwanie” – wymyślamy historię do wskazania graczy, nie do tytułu z kafelka. „Krótkie opowiastki” – ograniczenie liczby używanych kości do trzech. Koniec gry – kiedy nie mamy już pomysłów na dobre historie.

Produkt bardzo nam się podoba. Oczywiście nie uniknie porównywania ze „Story cubes”, które już od lat wypuszcza kolejne kostki z symbolami. Tutaj mamy tą zaletę, że w tej samej cenie otrzymujemy dodatkowo kafle z propozycjami historii, co się przydaje, ponieważ nie każdy jest na tyle wprawiony, że potrafi z marszu stworzyć interesujące opowiadanie, a zgadywanka lub tworzenie własnych alternatyw do przykładowych tytułów to także dobra zabawa. Warto również zwrócić uwagę na wymiary, które umożliwiają tworzenie konstrukcji z kości, czego nie możemy zrobić w przypadku małych sześcianów – przynajmniej do pewnej wysokości.

Opowieści dziwnej treści” jeśli będą mądrze rozwijane to zdobędą popularność na rynku. W tym przypadku istotne jest, aby wydawca wprowadzał nowe zestawy, które będzie można wykorzystywać do danej tematyki – gatunku opowieści. Produkt z dużym potencjałem na przyszłość, który mamy nadzieję, nie zostanie zmarnowany.

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy ALEXANDER.

Film: „Opowieści dziwnej treści” – unboxing

Film: „Opowieści dziwnej treści” – przebieg gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

2 Pionki, 9 Planet, Alexander, Arcane Wonders, Artyzan kreatywnemaluchy.pl, Baldar, Bard, Black Monk Games, Brain Games, Cartamundi, Clementoni, CUBE Factory of Ideas, Czacha Games, Dadada.pl, Daily Magic Games, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Edgard, Edipresse Książki, Egmont, Ei System, Epideixis, Finebooks, FOXGAMES, Franjos Selverlag, GDM Games, GeGe Co Ltd, GRAiMY, Granna, Haraka Paka, Headu, Heim, Hurrican Games, ICOM Poland, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Kangur Sp. z o.o., Let’s Play, LUDERIS, Mandoo Games, MDR Dystrybucja, Moaideas Game Design, Narodowe Centrum Kultury, Octigo Sp. z o.o., Odd Bird Games, OGRY Games, Glosel – taniaksiazka.pl, OUTDOOR Media, Piatnik, Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin PSAR, Portal Dragon, Promathematica, Ravensburger, Rebel, RUSSELL KONDRACKI s.j., Sharp Games, Snowdale Design, Sphere Games, TACTIC Games, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Tutuconcept Sp. z o.o., Vedra Games, Woodgame, Wydawnictwo Szaron, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!