Recenzja gry Bazyliszek Legendy polskie

Legendy polskie” to znakomita seria od wydawnictwa „Granna”. Podoba nam się, że gry są zróżnicowane – nie tylko tematyka legend jest odmienna i co ważne nawiązująca do regionów czy miast, ale także inne modele rozgrywki, a jednak dostosowane do potrzeb całej rodziny, więc bawią się dobrze dzieci oraz rodzice.

Bazyliszek” to gra planszowa dla 2-5 graczy w wieku od 6 lat, z czasem rozgrywki ok 30 minut. Tak naprawdę sprawdzać swoją pamięć i spostrzegawczość można nawet solo, tylko wtedy niestety odpadają emocje związane z rywalizacją.

Produkt jest świetnie wykonany – klimatyczne karty lochów, ładnie malowane i podobne do siebie, gdyż mające nas zmylić, poręczna plansza – w sumie tylko do punktacji, będąca raczej dodatkiem do podstawowej gry, ale przyspieszająca notowanie, pionki śmiałków i tarcze – te ostatnie, aby ułatwić młodszym zawodnikom konkurowanie z resztą uczestników. W instrukcji opisana została historia Bazyliszka, która jest jednocześnie wstępem do batalii, w której uczestniczymy.

Przygotowanie do gry polega na podziale kart na dwa osobne stosy. Każdy z graczy otrzymuje pionek potrzebny do notowania punktów na torze oraz znacznik w przypadku przekroczenia ich limitu z planszy. Rozkładamy układ zakrytych kart, podobnie jak ma to miejsce w grach pamięciowych.

W swojej kolejce odsłaniamy kartę i decydujemy, czy ją bierzemy czy pozostawiamy widoczną w puli. Możemy również skorzystać z karty, którą odkryli przeciwnicy. Istotne jest, aby zbierać karty będące lustrzanym odbiciem już posiadanych – taka para warta jest 5 punktów lub trzymać unikaty, za które otrzymujemy pojedyncze noty. Należy pamiętać, które karty już posiadamy, gdyż w przypadku pojawienia się ilustracji zdublowanej lub zwielokrotnionej, oznacza to, że weszliśmy do danej komnaty po raz kolejny i spotkaliśmy w niej Bazyliszka, czyli w praktyce straciliśmy wszystkie karty z danej rundy. Jeśli karta ma swoją kopię w zestawie gracza, a jednocześnie odbicie lustrzane i tak ostatecznie skutkuje utratą punktów. Bawiąc się z młodszymi uczestnikami, wykorzystujemy tarcze, które usuwają przy podliczeniach karty identycznych komnat. Runda kończy się, gdy nie ma już zasłoniętych kart, a gracze nie borą tych widocznych.

W drugiej rundzie rozkładane są karty z kolejnego stosu, ale również te pozostawione z wcześniejszej rozgrywki oraz od graczy, którzy popełnili pomyłki dublując swoje widoczki. Wygrywa osoba z większą liczbą punktów na koniec, w przypadku remisu porównujemy ilość kart z pomieszczeniami będącymi lustrzanym odbiciem.

Rozgrywka przypomina nam gry typu memory oraz takie hity, jak „Łap psiaka” czy też „Łap prosiaka”. Zabawa ma znakomitą atmosferę, którą tworzy tło opowieści – postać legendarnego stwora, a rozgrywka jest dynamiczna i rozwijająca mentalnie, ponieważ musimy zapamiętać zebrane przez nas karty, których z każdą turą przybywa.

Rewelacyjny tytuł! Naszym zdaniem gra ciekawsza od „Pana Twardowskiego”, który zresztą też był całkiem dobry, chociaż prostszy. Pozycja przypadła nam do gustu, to bardzo udany familijny produkt.

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy GRANNA

Film: „Bazyliszek Legendy polskie” – unboxing

Film: „Bazyliszek Legendy polskie” – przebieg gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

2 Pionki, 9 Planet, Alexander, Arcane Wonders, Artyzan kreatywnemaluchy.pl, Baldar, Bard, Black Monk Games, Brain Games, Cartamundi, Clementoni, CUBE Factory of Ideas, Czacha Games, Dadada.pl, Daily Magic Games, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Drawlab Entertainment, Edgard, Edipresse Książki, Egmont, Ei System, Epideixis, Finebooks, FOXGAMES, Franjos Selverlag, Garphill Games, GDM Games, GeGe Co Ltd, GRAiMY, Granna, Haraka Paka, Headu, Heim, Hurrican Games, ICOM Poland, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Kangur Sp. z o.o., Let’s Play, LUDERIS, Mandoo Games, MDR Dystrybucja, Moaideas Game Design, Narodowe Centrum Kultury, Octigo Sp. z o.o., Odd Bird Games, OGRY Games, Glosel – taniaksiazka.pl, OUTDOOR Media, Piatnik, Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin PSAR, Portal Dragon, Promathematica, Ravensburger, Rebel, RUSSELL KONDRACKI s.j., Sharp Games, Snowdale Design, Sphere Games, TACTIC Games, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Tutuconcept Sp. z o.o., Vedra Games, Woodgame, Wydawnictwo Szaron, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!