Recenzja gry karcianej Orc-lympics

Orc-lympics” to najnowsza propozycja litewskiego wydawcy, który zasłynął serią gier o pingwinach, ale również kilkoma innymi znakomitymi produktami. Na „Ork-limpiadę” warto zwrócić uwagę, ponieważ jej autorami są David Thompson i Trevor Benjamin, którzy w tym roku zostali docenieni za „War Chest” – podobno rewelacyjna gra logiczna!

Orc- lympics” to gra karciana dla 2-5 uczestników w wieku od 8 lat, czas rozgrywki zajmuje ok. 15 minut. Wcielamy się w trenerów fantastycznych stworzeń – nie tylko orków, ale też elfów, goblinów, ludzi czy niziołków, które startują w turnieju i dokazują w siedmiu różnych dyscyplinach. Wewnątrz opakowania znajdziemy 42 karty zawodników oraz 15 kart konkurencji, jak również dwa puchary i instrukcję – gra jest wolna językowo, wystarczy przeczytać zasady po angielsku i bawimy się!

Każda z ras posiada własne umiejętności, które rozkładają się na wartości punktowe w cechach – szybkość (skrzydło), przebiegłość (oko) i siła (pięść). Postaci wyżej wykwalifikowanych jest oczywiście mniej niż szaraczków. Rozgrywka dzieli się na trzy fazy, czyli odsłonięcie konkurencji, kompletowanie drużyny i rywalizację.

Przygotowanie gry jest błyskawiczne – rozkładamy linię standardowych dyscyplin w kolejności rosnącej z jedną wysoko punktowaną kartą na końcu. Następnie poniżej – kolejny, tym razem zakryty rząd, który jest omijany kiedy bawimy się w parze. Rozdajemy 8 kart każdemu z graczy, a ci wybierają pojedyncze zamieniając się wachlarzami z sąsiadami, proces trwa aż do skompletowania własnego kompletu zawodników – uwaga jednak, docelowa drużyna może liczyć tylko trzy rasy, nadmiarowe karty wypadają z gry.

Zabawę rozpoczyna najstarszy gracz, każdą następną dyscyplinę osoba, która wygrała w poprzedniej – możemy uczestniczyć w rozgrywaniu konkurencji lub spasować. W każdej dyscyplinie walczymy o pierwsze i drugie miejsce – dwie czary – w każdym przypadku, aby przejąć puchar wystarczy zremisować z jego posiadaczem. Pasując zatrzymujemy puchar, natomiast inni gracze wciąż mogą go wykraść. Osoba posiadająca złoty puchar otrzymuje kartę odkrytą, a srebrny – zasłoniętą, czyli o losowej wartości.

Karty osób, które zdobyły czary – te biorące udział w rywalizacji – zostają odłożone, jako zawodnicy odpoczywający. Gracze, którzy nie są w posiadaniu pucharu, mogą wybrać pojedyncze karty z tego zestawu i dodać do swojej ręki – wszystkie leżą zasłonięte, zatem dobieramy w ciemno.

Zwycięzcą zostaje osoba z największą liczbą punktów po siedmiu dyscyplinach. W przypadku remisu sprawdzamy, kto posiada więcej kart o najwyższych wartościach na pucharach.

Jest to prosta, szybka gra, w której musimy oszczędzać karty na kolejne dyscypliny tej fantastycznej olimpiady. Pamiętajmy też, że odkryte karty będą miały coraz wyższe wartości, natomiast ułożenie tych za drugą lokatę jest przypadkowe. Należy również umiejętnie przygotować się do rywalizacji – wybrane postaci są bardzo silne w pojedynczych konkurencjach, jednak słabe w innych, a tacy ludzie – wszechstronni. Tym miłym akcentem kończymy dzisiejszą recenzję tej całkiem fajnej gry – może nie przystawki, ale słodkiego deserku!

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy BRAIN GAMES

Film: „Orc-lympics” – unboxing

Film: „Orc-lympics” – przebieg gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

2 Pionki, 9 Planet, Alexander, Arcane Wonders, Artyzan kreatywnemaluchy.pl, Baldar, Bard, Black Monk Games, Brain Games, Cartamundi, Clementoni, CUBE Factory of Ideas, Czacha Games, Dadada.pl, Daily Magic Games, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Drawlab Entertainment, Edgard, Edipresse Książki, Egmont, Ei System, Epideixis, Finebooks, FOXGAMES, Franjos Selverlag, Garphill Games, GDM Games, GeGe Co Ltd, GRAiMY, Granna, Haraka Paka, Headu, Heim, Hurrican Games, ICOM Poland, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Kangur Sp. z o.o., Let’s Play, LUDERIS, Mandoo Games, MDR Dystrybucja, Moaideas Game Design, Narodowe Centrum Kultury, Octigo Sp. z o.o., Odd Bird Games, OGRY Games, Glosel – taniaksiazka.pl, OUTDOOR Media, Piatnik, Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin PSAR, Portal Dragon, Promathematica, Ravensburger, Rebel, RUSSELL KONDRACKI s.j., Sharp Games, Snowdale Design, Sphere Games, TACTIC Games, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Tutuconcept Sp. z o.o., Vedra Games, Woodgame, Wydawnictwo Szaron, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!