Nasze oczekiwania na 2019

Miło Was wszystkich powitać w Nowym Roku! Skoro jesteśmy już w 2019 i ciągle nie było jeszcze końca świata, to warto napisać, co u nas w planach na ten kolejny rok.

W grach nadal jeszcze dominuje tradycyjna plansza, kości i karty, aczkolwiek coraz częściej wspierają nas komórki i inne nośniki multimediów – ostatnio w podobno genialnych „Kronikach zbrodni”. Czy to dobrze? Gusta jak zawsze są podzielone, ale ewolucja w stronę hybryd jest nieunikniona, ponieważ technologia jest miarą postępu.

Naszym zdaniem w grach planszowych zbyt słabo wykorzystuje się robotykę – generalnie korzysta z niej tylko seria o karaluchu i cieszy nas, że także w ubiegłym roku mały robaczek doczekał się kolejnej odsłony serii w „La Cucaracula”.

Świetnym trendem jest użycie opakowania produktu, jako integralnej części gry – w „Dworzyszcze na trzęsawisku” każdy z osobna porusza dworkiem, a w „Ice Cool 2” łączymy dwie gry i skaczemy przez płotki oraz ślizgamy się na denkach kartonowych pudełek. Bycie eko zobowiązuje!

Zastanawia nas innowacyjność, a może czarnoksięstwo wynikające z pojawienia się na rynku „The Mind”. Zabawa w ciemno nabiera tutaj nowego znaczenia, a potencjalna losowość niekoniecznie jest tak bardzo przypadkowa jak to się początkowo wydaje – czy da się nastroić umysł do myśli drugiego człowieka? Jeszcze nie wygraliśmy, ale doświadczenie godne jest przeżycia! Kto wie, może gry przyszłości nabiorą zupełnie nowej formy i znaczenia…

W zeszłym roku pozytywne wrażenie zrobiły na nas włoskie puzzle od HEADU z latarkami w zestawie – seria „Explore”. W magicznym świetle na fragmentach pojawiają się tajemnicze wzory, które są niewidoczne gołym okiem – rewelacyjna zabawa dla dziecka w małego odkrywcę. Może warto spróbować zaimplementować te rozwiązania w grach planszowych czy kościach? Cienie i rozbłyski zawsze potęgują atmosferę i tworzą nastrój.

Odnośnie gier, które otrzymaliśmy do recenzji od wydawców spoza Polski wymieniamy naszą bestsellerową dziesiątkę w kolejności alfabetycznej. Wybrane z nich już pojawiły się w zapowiedziach wydawniczych, a mamy nadzieję, że kolejne ujrzycie na naszym rynku już niebawem. Warto w nie zainwestować!

Architects of the West Kingdom” – rewelacyjna strategia od „Garphill Games”, w której wykonujemy akcje z określonych lokacji na pięknie ilustrowanej planszy: stawiamy własne budowle, zatrudniamy wykwalifikowanych pracowników, a także balansujemy na granicy moralności.

Feudum” – ogromna gra od „Odd Bird Games”, najładniejsza plansza jaką kiedykolwiek widzieliśmy i jedna z największych. Wciągający klimat z pogranicza baśni i średniowiecza, sporo zasad, ale zabawa na wysokim poziomie, gra dla zaawansowanych i ambitnych, kochających epickie pojedynki i odkrywanie uniwersum.

Finca” – idealna pozycja rodzinna od „Franjos”, w którą zaczynacie grać z marszu z dzieckiem i wszyscy macie z tego radochę. Okazałe, kolorowe owoce, kafelki i arcyciekawy tor, po którym poruszamy naszych pracowników – łopatki tradycyjnego wiatraka. Handel z najmłodszymi ma głęboki sens i wielkie perspektywy, zachęcamy!

Kero” – gratka dla wszystkich miłośników klimatów spod znaku post-apokalipsy, filmów w rodzaju „Mad-Max” i generalnie świata budzącego się po zagładzie, w którym walczymy o każdą kroplę paliwa. Genialnie zobrazowane zarządzanie czasem, cudowny gadżet w postaci klepsydry-cysterny. Dobijajcie się do „Hurrican Games” po licencję, ponieważ ta dynamiczna gra spodoba się każdemu dzieciakowi.

Modern Art” – azjatycki wydawca „Gege” dał nam dobry przykład, jak pięknie promować własną kulturę – w tym przypadku są to dzieła malarza pochodzącego z Tajwanu. Ta rewelacyjna gra aukcyjna, w której wcielamy się w marszandów sztuki powinna być wydana i u nas. Uczestnicy mogliby nabywać do swoich muzeów i galerii obrazy Beksińskiego, Kossaka, Matejki, Wyspiańskiego i innych utalentowanych artystów. Uczmy dzieci kontemplacji piękna od gier!

Onitama” – pasjonująca gra logiczna od „Arcane Wonders”, która zapakowana wygląda jak markowy alkohol. Zwijana mata do gry i srodzy wojownicy, karty inspirowane poruszaniem się zwierząt. Wyśmienity pojedynek umysłów dla pary graczy w eleganckim wydaniu!

Papering Duel” – mała gra logiczna na przezroczystych kartach od „Mandoo Games”. Każdy z nas dąży do dominacji na planszy – wygrywamy, jeśli trzy style pojawią się w naszej turze, albo przeciwnik w swojej nie usunie konkurencyjnych wzorów czy też barw. Jedno z nas posiada karty z polami ułożonymi pion-poziom, a drugie ukośnymi. Rywalizacja mocno angażuje!

Pikoko” – „Brain Games” to nie tylko gry zręcznościowe, ale jak przystało na wydawcę z mózgiem w nazwie, świetne tytuły do główkowania. Ta pozycja urzeka nie tylko mechaniką – widzimy cudze karty, nasze własne są zakryte, ale przede wszystkim artystycznym wykonaniem – genialne ptaki, pawie!

Sailing Toward Osiris” – „Daily Magic Games” zasłynął serią gier „Valeria”, które są już dostępne w naszych sklepach. My polecamy ich najnowszą produkcję, która naszym zdaniem jest najlepszą, jaką dotychczas wydali. Strategia w egipskich klimatach, ze śliczną planszą i ładnymi znacznikami. Barka z ciałem faraona zmierza do Doliny Królów, a my musimy godnie upamiętnić władcę, więc dużo budujemy na brzegach Nilu – oddawanie honorów nie przeszkadza nam oczywiście w dziedziczeniu.

Shikoku” – buddyjska świątynia, wspinaczka pielgrzymów po stromych schodach, ale łaski otrzymują tylko pokorni, nie liderzy i nie maruderzy z samego końca. Świetna gra numeryczna od „GDM Games”, w której poruszamy się w określonych sekwencjach liczb i staramy się być drudzy na mecie lub przedostatni kiedy przeciwnik dociera do pagody. Idealna do rozegrania turnieju, najlepiej w większym składzie.

My w tym roku planujemy zakupić „Zimną wojnę”, która w końcu po długiej nieobecności ma się pojawić na rynku, myślimy również nad którąś z odnowionych wersji „Brass”, ale oczywiście trudno nam się zdecydować. Marzy nam się, aby pojawiła się w sprzedaży „Spirit island”, a na filmach bardzo podobała się „Treasure island” – poszukiwanie ukrytych skarbów musi być fenomenalną przygodą. Super, że Foxgames wyda „Reef” – to znakomita gra abstrakcyjną, którą chętnie przetestujemy, bo one zawsze wspierają logiczne myślenie, a zdrowego rozsądku w nowym roku nigdy dość. Dzięki za uwagę i za czas spędzony z nami!