Recenzja gry karcianej Ale Japa

Właśnie rozpoczął się karnawał, zatem przydadzą się pozycje typowo rozrywkowe, na imprezę! Dzisiaj bardzo zabawny tytuł, w klimatach Januszowych czy też Blok Ekipy – jeśli kojarzycie obie te gry towarzyskie, to macie już wgląd, co będzie się działo na spotkaniu.

Ale Japa” to gra karciana dla 2-5 osób, dzieci w wieku od 6 lat. W opakowaniu znajdziemy 12 masek, 5 pionków, 110 kart oraz instrukcję. Maski nie są wyposażone w gumki na głowę, wciskamy za to nos w szparę wydrążoną w tekturze, generalnie nie mieliśmy problemów z ich utrzymaniem.

Grę wyróżnia spośród innych szalona atmosfera, którą tworzą realistyczne maski. Każda z nich jest na swój sposób groteskowa, wszystkie świetnie dopasowane do twarzy dorosłego. Córka mierzyła i w otworze na nos było widać jej usta, natomiast kiedy podciągnęła ją wyżej, było zupełnie ok., oczywiście miała niezły ubaw, pokazywała się domownikom w przebraniu oraz cały czas biegała, aby przeglądać się w lustrze.

Każdy z graczy otrzymuje własną maskę, której wygląd musi zapamiętać, następnie zakładamy je na buzie. Karty dzielimy równo pomiędzy uczestników zabawy tworząc zasłonięte stosy. Rozdajemy pionki, do których będziemy się ścigali, aby chwycić je przed innymi, jeśli rozpoznamy u kogoś maskę z karty lub mamy ją na sobie.

Karty odsłaniamy kolejno u każdego z graczy. Walczymy, aby chwycić pionek, który jest w posiadaniu właściciela bieżącej tożsamości. Łapiąc właściwy pionek, bierzemy kartę do swojego stosu.

W przypadku błędnego wskazania – oddajemy osobie, której pionek złapaliśmy parę własnych kart. Jeśli przez pomyłkę złapaliśmy swój pionek, każdy z konkurentów otrzymuje kartę z naszej talii. Zdarza się, że wyciągniemy kratę, której nie ma aktualnie w grze lub w ogóle nie występuje taka maska, zostaje ona wtedy na stole, a gracze powinni pozostać niewzruszeni i bierni – należy zatem być ostrożnym i kontrolować emocje!

Zasłonki wymieniamy na nowe w chwili, kiedy tracimy kartę, której portret zakrywał naszą twarz. Jeśli wiemy, że maskę z karty mamy na sobie i tak powinniśmy ścigać się z innymi do własnego pionka, aby bronić swojej karty i jej nie oddać. Rozgrywka trwa do momentu, aż przeciwnicy stracą wszystkie swoje karty lub nie zdobędą żadnego punktu, co wpływa na wymuszanie szybkich decyzji i intensyfikuje aktywność uczestników zabawy. Wygrywa osoba która ma najwięcej kart na koniec gry.

Rozgrywka jest dynamiczna, nasze nowe buzie wyglądają śmiesznie, a zabawa wciąga. Można się zastanawiać, na jak długo wystarczą maski – ile czasu wytrzyma tektura tworząca otwór, w który wkładamy nos. Na chwilę obecną wszystko wygląda jednak znakomicie. Jedyny słaby punkt gry to plastikowe pionki, gdyż gracze przyzwyczaili się już do drewnianych komponentów.

Ale Japa” jest grą bardzo udaną, która zadowoli towarzystwo – dorosłych podczas zakrapianej imprezy, małych solenizantów i ich gości w trakcie wszelkich kinder-party. Jeśli nie macie pomysłu na kostium na bal przebierańców, to śmiało możecie wykorzystać bródkę i malowane policzki Jokera z serii filmów o mrocznym rycerzu – „Batmanie”. Super pomysł i całkiem solidne wykonanie – dobra gra!

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy ALEXANDER

Film: „Ale Japa” – unboxing

Film: „Ale Japa” – przebieg gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

2 Pionki, 9 Planet, Alexander, Arcane Wonders, Artyzan kreatywnemaluchy.pl, Baldar, Bard, Black Monk Games, Brain Games, Cartamundi, Clementoni, CUBE Factory of Ideas, Czacha Games, Dadada.pl, Daily Magic Games, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Drawlab Entertainment, Edgard, Edipresse Książki, Egmont, Ei System, Epideixis, Finebooks, FOXGAMES, Franjos Selverlag, Garphill Games, GDM Games, GeGe Co Ltd, GRAiMY, Granna, Haraka Paka, Headu, Heim, Hurrican Games, ICOM Poland, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Kangur Sp. z o.o., Let’s Play, LUDERIS, Mandoo Games, MDR Dystrybucja, Moaideas Game Design, Narodowe Centrum Kultury, Octigo Sp. z o.o., Odd Bird Games, OGRY Games, Glosel – taniaksiazka.pl, OUTDOOR Media, Piatnik, Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin PSAR, Portal Dragon, Promathematica, Ravensburger, Rebel, RUSSELL KONDRACKI s.j., Sharp Games, Snowdale Design, Sphere Games, TACTIC Games, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Tutuconcept Sp. z o.o., Vedra Games, Woodgame, Wydawnictwo Szaron, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!