Recenzja gry paragrafowej To jest Napad!

To jest Napad!” śmiało można nazwać symulatorem bycia gangsterem! Ta gra, jak żadna inna kojarzy mi się z klasyczną serią na PC – „GTA”!

Kryminalny półświatek zawsze fascynował, ze względu na władzę i wolność, rozumianą jako nieprzestrzeganie prawa. Od czasów napisania, a następnie ekranizacji kolejnych części „Ojca chrzestnego” skrycie pragniemy podpatrywać złych ludzi i chyba troszkę im zazdrościmy, zresztą może nie tylko majętności, ale też stylu. Mafia to niechlubny element kultury, nie tylko na Sycylii, gdzie stała się integralną częścią wizerunku wyspy. Amerykańscy gangsterzy kojarzą nam się z narkotykami i napadami na banki, włoscy z haraczami oraz odpadami komunalnymi i budownictwem. W tej grze paragrafowej wcielamy się raczej w takiego pochodzącego ze Stanów Zjednoczonych gagatka, taki mamy klimat i jest naturalny luz! Czuje się powiew nowoczesności i „American Dream” – od pucybuta do padre budzącego grozę i szacunek, raczej w tej kolejności!

Zabawa zaczyna się od lipnego napadu na stację benzynową, właściciel to niezły gangster i postanawia wziąć nas pod swoje skrzydła. Zaczynacie karierę oprycha – „złodziejaszka”, „prawdziwego bandyty” bądź „gangstera z klasą” w zależności od wyboru poziomu trudności, co ma wpływ na wybór ekwipunku do każdej misji oraz wzrostu statystyk postaci. Skoro o „rozwoju” mowa, to rozdzielamy punkty pomiędzy poziomy „likwidatora”, „kierowcy”, ślusarza”, „strzelca wyborowego”, a także umiejętności bycia „dyskretnym”, „rozpoznania terenu”, „charyzmy”.

Na odkrycie swoich prawdziwych talentów i udowodnienie przydatności dla kartelu mamy siedem dni. Łupy zdobyć możemy aż w 19 lokacjach, wydarzenia w każdej z nich mają zmienny poziom trudności. Należy mądrze inwestować swój czas, gdyż ten jest limitowany – symbole kalendarza. Zapuszkować mogą nas tylko trzy razy, potem przygoda się kończy, wraz z utratą wolności na znacznie dłużej.

Ilustracje są mega klimatyczne, pięknie rysowane i odnoszą się do świata popkultury i filmów (nie tylko) gangsterskich – wielką frajdę daje nam odnajdywanie smaczków ze słynnych obrazów kinematografii czy też gier paragrafowych, a pojawienie się sklepu FoxGames to genialny pomysł! Swoją drogą warto tu zajrzeć nie tylko dla dedykacji i rekomendowanych pozycji, ale także po kluczyki, bo Ferrari to fajna bryka!

Ostrożności w sprawdzaniu kadrów nigdy zbyt wiele, gdyż niewinna ofiara może się okazać ojcem i jedynym żywicielem tuzina potomstwa!

W porównaniu z innymi pozycjami, ta gra paragrafowa zawiera mniej zagadek logicznych, nie pojawiają się także skomplikowane labirynty – bieganie pomiędzy zwielokrotnionymi drzwiami rozmaitych pomieszczeń. Więcej jest za to wyborów określonego zachowania w paraliżującej sytuacji, wymóg obserwacji terenu i przede wszystkim sposobu działania – od brutalnej rzezi, przez szpanerską gadkę pewnego siebie gwiazdora, aż po finezyjną – koronkową akcję pozbawioną rozlewu krwi. Od was zależą losy nie tylko jednego bohatera, ofiar może być znacznie więcej, stąd wiek od 16 lat!

Zakończeń jest pięć – te dla grzecznych dzieci są bardzo śmieszne. Dróg postępowania bardzo wiele, gdyż za każdym razem otrzymujemy przynajmniej dwie wykluczające się decyzje. Kończąc na pewnym etapie zmagań, oddziałujemy na kolejną próbę wejścia swej postaci w tą pasjonującą historię.

Polecam, u nas gra pozostaje w domowej kolekcji, ciągle ją odkrywamy i doszukujemy się nowych, fascynujących znaczeń, a także dążymy do pobicia wcześniejszych rekordów zmagań. Zawsze warto również przetestować wyobraźnię twórców, sprawdzić ciąg przyczynowo – skutkowy, a co by było gdyby…

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy FOXGAMES

Film: „To jest Napad!” – unboxing

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

2 Pionki, 9 Planet, Alexander, Arcane Wonders, Artyzan kreatywnemaluchy.pl, Baldar, Bard, Black Monk Games, Brain Games, Cartamundi, Clementoni, CUBE Factory of Ideas, Czacha Games, Dadada.pl, Daily Magic Games, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Drawlab Entertainment, Edgard, Edipresse Książki, Egmont, Ei System, Epideixis, Finebooks, FOXGAMES, Franjos Selverlag, Garphill Games, GDM Games, GeGe Co Ltd, GRAiMY, Granna, Haraka Paka, Headu, Heim, Hurrican Games, ICOM Poland, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Kangur Sp. z o.o., Let’s Play, LUDERIS, Mandoo Games, MDR Dystrybucja, Moaideas Game Design, Narodowe Centrum Kultury, Octigo Sp. z o.o., Odd Bird Games, OGRY Games, Glosel – taniaksiazka.pl, OUTDOOR Media, Piatnik, Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin PSAR, Portal Dragon, Promathematica, Ravensburger, Rebel, RUSSELL KONDRACKI s.j., Sharp Games, Snowdale Design, Sphere Games, TACTIC Games, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Tutuconcept Sp. z o.o., Vedra Games, Woodgame, Wydawnictwo Szaron, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!