Recenzja gry karcianej Smash Up Awesome Level 9000

Na dzisiaj przygotowaliśmy dodatek, ale uwaga – nie będzie to rozszerzenie do którego musicie cokolwiek dokupić, raczej jedno z takich, do którego będziecie chcieli i czuli palącą potrzebę, ponieważ wielość rozwiązań w dominacji o władzę nad światem ma znaczenie!

Smash Up Awesome Level 9000” to samodzielne rozszerzenie do „Smash Up”. Gra karciana dla 2-4 uczestników w wieku od 12 lat oraz z czasem rozgrywki ok. 45 minut. My zachęcamy wszystkich, w tym młodsze dzieci umiejące już czytać, ponieważ ten talent dopinguje je do myślenia i planowania, a nie od dziś wiadomo, że maluchy lubią się rządzić.

W opakowaniu znajdziemy 4 frakcje po 20 kart, 8 kart baz idealnie dopasowanych do postaci, instrukcję oraz żetony do liczenia punktów, które bardzo się przydają, ponieważ ułatwiają prowadzenie notowań.

Nie będziemy tu opisywali szczegółowych zasad tej gry, skupimy się na tym, co nowe! Jeśli dopiero zaczynacie swoją przygodę z grą, zapraszamy do zapoznania się z jej regułami w tekście o „Smash Up”. Należy jednak napisać, że pojawił się nowy zwrot, czyli „Talent” – „jest to umiejętność, której sługus może użyć raz na twoją turę, coś jak dodatkowa akcja. Nie musisz jej używać, jeśli nie chcesz”.

Rodzice, poczujecie tutaj znakomite nawiązania do dawnych lat i czołowych wytworów kultury, trzeba o tym opowiedzieć dziecku! „Zabójcze rośliny” to bezpośrednie odwołanie do genialnego filmu z 1986 roku „Krwiożercze rośliny”, który był nominowany do Oscara oraz Złotego Globu i innych nagród filmowych – klasyka kina, chociaż to nie pierwsze dzieło o tej oryginalnej tematyce. „Duchy” to nie tylko kultowi Pogromcy, ale patrząc na ilustracje przed oczami mamy świetną animację Tima Burtona, bo „Gnijąca panna młoda” to inteligentna bajka, którą warto promować ze względu na cudowny klimat tej historii. Z kolei „steampunk” zawsze będzie nam przypominał o przygodach na „Syberii”, przyznam że godzinami wpatrywaliśmy się w monitor i rozwiązywaliśmy niesamowite zagadki. „Niedźwiedzia kawaleria” to akurat silna asocjacja z obrazami Jakuba Różalskiego z innej docenionej gry – polecam obejrzeć galerię Artysty (koniecznie z wielkiej litery).

Frakcja „steampunk” pozwala dobierać odrzucone karty, podwyższać moce na bazach oraz przenosić się pomiędzy nimi, a także blokować cudze akcje. „Zabójcze rośliny” blokują karty na bazach, mają dużą moc. „Niedźwiedzia kawaleria” pozwala na efektowne niszczenie przeciwników, przemieszczanie kart, zagranie dodatkowej akcji ze stosu kart odrzuconych, pociąg ukazuje prawdziwą moc pary! „Duchy” – ciekawą umiejętnością jest korzystanie ze zdolności cudzego sługusa, odporność na manipulację innych, staramy się mieć niewiele kart na ręce, a ich odrzucanie jest destrukcyjne na rywali.

Wybrane frakcje trochę zaczynają się powtarzać względem stylu gry, natomiast są też naprawdę fantastyczne, w szczególności spodobały nam się „duchy”, ponieważ pozbywamy się ich z wachlarza, a umiejętności kojarzą nam się bezpośrednio z nawiedzeniem. Świetne w kartach jest to, że tematyka ilustracji oraz nazw nawiązuje do ich działania, co tylko potęguje genialną atmosferę. Tutaj nie zawsze wybieramy karty ze względu na ich funkcjonalności, ale klimat przez nie reprezentowany, bo poza negatywną interakcją pozycja ta śmiało może startować w rankingach gier tematycznych, gdyż frakcje budują niepowtarzalny nastrój!

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy BARD.

Film: „Smash Up Awesome Level 9000” – unboxing

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

2 Pionki, 9 Planet, Alexander, Arcane Wonders, Artyzan kreatywnemaluchy.pl, Baldar, Bard, Black Monk Games, Brain Games, Cartamundi, Clementoni, CUBE Factory of Ideas, Czacha Games, Dadada.pl, Daily Magic Games, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Drawlab Entertainment, Edgard, Edipresse Książki, Egmont, Ei System, Epideixis, Finebooks, FOXGAMES, Franjos Selverlag, Garphill Games, GDM Games, GeGe Co Ltd, GRAiMY, Granna, Haraka Paka, Headu, Heim, Hurrican Games, ICOM Poland, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Kangur Sp. z o.o., Let’s Play, LUDERIS, Mandoo Games, MDR Dystrybucja, Moaideas Game Design, Narodowe Centrum Kultury, Octigo Sp. z o.o., Odd Bird Games, OGRY Games, Glosel – taniaksiazka.pl, OUTDOOR Media, Phalanx Games, Piatnik, Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin PSAR, Portal Dragon, Promathematica, Ravensburger, Rebel, RUSSELL KONDRACKI s.j., Sharp Games, Snowdale Design, Sphere Games, TACTIC Games, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Tutuconcept Sp. z o.o., Vedra Games, Vertima Trade, Woodgame, Wydawnictwo Szaron, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!