Recenzja gry Horizons Extermination

Wczoraj jeszcze opuszczaliśmy ziemię, a już dziś nawiązaliśmy kontakt! „Horyzonty” to także „Eksterminacja”! Wzorując się na „Alien” napotkani przybysze nie zawsze okazują się pokojowo do nas nastawieni. Oto rozszerzenie dla tych wszystkich, którym w „Horizons” brakowało negatywnej interakcji.

Horizons Extermination” to niesamodzielny dodatek do gry „Horizons”, pozycji przeznaczonej dla 2-5 graczy w wieku od 14 lat (granica zawyżona), której pojedyncza rozgrywka zajmuje ok. 60-75 minut (a czasem dłużej). W „Expansion Pack” znajdziemy 10 kart sprzymierzeńców oraz 6 nowych gwiazd, a także broszurową, krótką instrukcję.

Opakowanie jest małych rozmiarów, wewnątrz więc spakowano niewielką ilość komponentów, natomiast przyjemnie jest je posiadać i uzupełnić o nowe reguły podstawową wersję produktu. To zawsze urozmaicenie i jeszcze większe emocje w trakcie zabawy.

Przygotowując grę, należy włożyć do worka sześć alternatywnych, nowych gwiazd oraz pięć standardowych, następnie każdy z uczestników losuje jedną płytkę. Gwiazdy posiadają specjalne uprawnienia, zalety i ograniczenia. Na kaflach poza trzema słońcami znajdziemy „błękitne karły”, które według hipotez powstają, gdy wyczerpana zostanie większość zapasów paliwa wodorowego. W systemach światów, które skupiają się wokół gwiazdy w zależności od kafla – nie możemy umieszczać planet zamrożonych oraz oceanicznych, a w drugim przypadku – pustynnych i gazowych. „Narah”, która jest rasą posiadającą pewne ograniczenia występowania w konkretnych układach słonecznych w ogóle może się tutaj nie pojawić! Kolejne dwie gwiazdy oddziałują na produkcję zasobów w trakcie wykonywania akcji żniw – zdublowana liczba znaczników energii oraz metalu w drugim rodzaju kolektora. Nowe płytki oddziałują również na sumowanie punktów w systemach, ponieważ kolonie umieszczane przy jednej z gwiazd warte są trzy punkty podczas liczenia kontroli. Pojedyncza gwiazda posiada specjalnie oznaczoną parę nieaktywnych krawędzi – tutaj wokół słońca krążą jedynie cztery planety!

Jeśli wylosujemy kafle światów z worka i nie możemy ich dołączyć do gwiazd biorących udział w rozgrywce – ilość równa liczbie graczy – następuje ich usunięcie z gry, dociągamy kolejną płytkę, którą można umieścić w którymś z systemów.

Nowe karty sprzymierzeńców to para reprezentująca każdy z symboli akcji występujących w grze, kiedy to następuje ich uruchomienie. Pięć kart po ich drugim wykorzystaniu i odwróceniu będziemy usuwali z gry, a kolejną połowę – odrzucali do przetasowania w chwili, gdy wykończy się talia sprzymierzeńców. W podstawowej wersji gry sprzymierzeńcy pomagali zdobywać zasoby, natomiast nie szkodzili. Tutaj dzięki ich pomocy obracamy kafle usuwając z gry stojące tam obiekty, niszczymy kolonie konkurenta lub zastępujemy je własnymi oddając wrogie na planszę ich właściciela. Możemy również nakazać odrzucić uczestnikom gry ich pojedyncze karty misji.

W przypadku zastępowania struktur, co wynika z wybranych kart, nie musimy posiadać oznaczonej aktywności na wybranym rodzaju planety. W momencie terraformacji planety i odwróceniu kafla świata, wszystkie znajdujące się na nim obiekty zostaną zniszczone i usunięte z gry, w tym własne gracza!

Pudło bazowej gry jest pojemne i z przyjemnością umieszczamy w nim nowe komponenty. Bardzo chętnie dorzucimy tam jeszcze kilka tego typu dodatków, ponieważ każda forma zwalczania konkurentów w galaktyce bardzo nas podnieca i zadowala. Maleńkie rozszerzenie, ale warto w nie zainwestować, ponieważ sprawia, że „Horizons” jest jeszcze ciekawsze, bo wzbogacone o świetne interakcje!

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy DAILY MAGIC GAMES.

Film: „Horizons Extermination” – unboxing

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

2 Pionki, 9 Planet, Alexander, Arcane Wonders, Artyzan kreatywnemaluchy.pl, Baldar, Bard, Black Monk Games, Brain Games, Cartamundi, Clementoni, CUBE Factory of Ideas, Czacha Games, Dadada.pl, Daily Magic Games, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Drawlab Entertainment, Edgard, Edipresse Książki, Egmont, Ei System, Epideixis, Finebooks, FOXGAMES, Franjos Selverlag, Garphill Games, GDM Games, GeGe Co Ltd, GRAiMY, Granna, Haraka Paka, Headu, Heim, Hurrican Games, ICOM Poland, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Kangur Sp. z o.o., Let’s Play, LUDERIS, Mandoo Games, MDR Dystrybucja, Moaideas Game Design, Narodowe Centrum Kultury, Octigo Sp. z o.o., Odd Bird Games, OGRY Games, Glosel – taniaksiazka.pl, OUTDOOR Media, Phalanx Games, Piatnik, Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin PSAR, Portal Dragon, Promathematica, Ravensburger, Rebel, RUSSELL KONDRACKI s.j., Sharp Games, Snowdale Design, Sphere Games, TACTIC Games, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Tutuconcept Sp. z o.o., Vedra Games, Vertima Trade, Woodgame, Wydawnictwo Szaron, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!