Recenzja gry Śpiewnik domowy

Piękne idee warto promować! Czuję się zaszczycony, móc aktywnie uczestniczyć w celebracji Roku Stanisława Moniuszki – wybitnego kompozytora, dyrygenta, pedagoga i organisty. Warto wybrać się z rodziną na recital pieśni, koncert symfoniczny czy chociażby warsztaty organizowane dla najmłodszych. Na stronie internetowej Moniuszko200 możemy wyszukać interesujące nas wydarzenia filtrując z podziałem na miasto zamieszkania oraz datę, polecamy!

Śpiewnik domowy” to zabawa w służbie edukacji, jedna z dwóch gier towarzyskich – poza opisywanym dzisiaj muzycznym memory, dostępna będzie jeszcze gra planszowa „Moniuszko”, którą również wam przedstawimy. Pozycja przeznaczona jest dla 2-8 uczestników w wieku od 4 lat, a czas rozgrywki zajmuje ok. 10-30 minut. Tytuł bezpośrednio nawiązuje do najbardziej znanego zbioru utworów drobnych Stanisława Moniuszki, składającego się na cykl 12 „Śpiewników domowych” zawierających 268 pieśni do słów poetów oraz pochodzących ze źródeł ludowych, kultury folkloru regionów.

Projektantem gry jest Karol Madaj, którego kojarzymy przede wszystkim z grą planszową roku „Kolejka”, ale również z innymi interesującymi produkcjami. W opakowaniu znajdziemy kafle oraz instrukcję. „Śpiewnik domowy” jest bardzo wyjątkowy, ponieważ wskazujemy ilustracje w oparciu o słuchanie muzyki odtwarzanej z aplikacji mobilnej lub dostępnej on-line na komputerze.

Przebieg zabawy jest banalnie prosty, ale wciągający, ponieważ przedszkolaki bardzo lubią gry ze wsparciem multimediów – córka często sięgała po „Bim Bom”, które także oparte jest na identyfikacji utworów muzycznych, generalnie brakuje na rynku takich oryginalnych produkcji.

Pierwsza gra to „Zgadywanka”, która polega na rozpoznaniu ilustracji z kafla poprzez uważnie słuchanie nagrania – w treści pieśni pojawi się słowo wskazujące na namalowany obiekt. Za poprawne odpowiedzi zdobywamy płytki, a program muzyczny obsługuje osoba z przeciwnej drużyny. Ona również w tajemnicy wybiera kafel z symbolem, który jest parą dla obrazka z drugiego zestawu wyłożonych, widocznych płytek. Wygrywa gracz z największą liczbą kafli na koniec zabawy.

Druga gra to muzyczne „Memory”. Tasujemy dwa rodzaje kafli i tworzymy zakryty układ rozłożonych płytek. Poszukujemy pary, którą możemy zidentyfikować poprzez oznaczenie, a przy okazji wspieramy się nagraniem. Kiedy odnajdziemy parę, w nagrodę odkrywamy kolejną. Standardowo wygrywa osoba, która uzbierała ich najwięcej. Tutaj muzyka jest gdzieś w tle, istotna jest pamięć wzrokowa.

Turniej „Jaka to pieśń?” kojarzy nam się z popularnym programem telewizyjnym „Jaka to melodia?”. W tej zabawie korzystamy tylko z kafli z rysunkami tematycznymi – jedna osoba odkrywa kafle ze stosu oraz obsługuje aplikację, a pozostali za zadanie mają podanie tytułu pieśni po jej usłyszeniu lub opisanie ilustracji na odgadywanej płytce, to drugie w przypadku młodszych dzieci. Dotknięcie płytki z czerwonym guzikiem skutkuje pauzowaniem melodii i zdecydowaniem się na podanie rozwiązania. Klikając przycisk z okiem prowadzący bieżącą rundę może podglądnąć tytuł oraz rysunek. Jeśli kilka osób wyszło z inicjatywą udzielenia odpowiedzi – wyciągnęło doń do płytki, pierwszeństwo ma gracz dotykający kafla, a potem kolejni w przypadku pomyłki lidera. Za błędne rozwiązania tracimy pojedyncze kafle z wcześniej zdobytych.

Bardzo podoba nam się program towarzyszący tej grze. Aplikację zaprogramował Jan Madejski, który sam jest zdolnym projektantem gier planszowych. Od razu czuje się, że obsługa jest intuicyjna nawet dla małego dziecka. Znajdujemy tutaj wszystko, co potrzebne do prowadzenia rozgrywki i nic nas nie rozprasza. Świetne!

Bardzo dobra pozycja edukacyjna i rozrywkowa zarazem! Dla tej gry gotowy jestem dokupić zewnętrzną kolumnę, ponieważ mój stary laptop ma już problemy z regulacją głośności. Idealne rozwiązanie, aby lekcja muzyki była dla ucznia wspaniałą przygodą, nie tylko zresztą tego gustującego w klasyce. Dla rodziców kochających muzykę jest to perfekcyjne narzędzie, aby móc również w domu zachęcać dzieci do słuchania muzyki poważnej. Rozwijajmy pasje młodych melomanów, może zaczną poszerzać swoje zainteresowania i w przyszłości sami będą komponować. Talent jest w każdym z nas, tylko trzeba go odkryć i nieustannie wspierać!

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy TEATR WIELKI – OPERA NARODOWA.

Film: „Śpiewnik domowy” – unboxing

Film: „Śpiewnik domowy” – przebieg gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

2 Pionki, 9 Planet, Alexander, Arcane Wonders, Artyzan kreatywnemaluchy.pl, Baldar, Bard, Black Monk Games, Brain Games, Cartamundi, Clementoni, CUBE Factory of Ideas, Czacha Games, Dadada.pl, Daily Magic Games, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Drawlab Entertainment, Edgard, Edipresse Książki, Egmont, Ei System, Epideixis, Finebooks, FOXGAMES, Franjos Selverlag, Garphill Games, GDM Games, GeGe Co Ltd, GRAiMY, Granna, Haraka Paka, Headu, Heim, Hurrican Games, ICOM Poland, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Kangur Sp. z o.o., Let’s Play, LUDERIS, Mandoo Games, MDR Dystrybucja, Moaideas Game Design, Narodowe Centrum Kultury, Octigo Sp. z o.o., Odd Bird Games, OGRY Games, Glosel – taniaksiazka.pl, OUTDOOR Media, Phalanx Games, Piatnik, Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin PSAR, Portal Dragon, Promathematica, Ravensburger, Rebel, RUSSELL KONDRACKI s.j., Sharp Games, Snowdale Design, Sphere Games, TACTIC Games, Teatr Wielki – Opera Narodowa, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Tutuconcept Sp. z o.o., Vedra Games, Vertima Trade, Woodgame, Wydawnictwo Szaron, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!