Recenzja gry Zamki Burgundii: Gra drużynowa

Zamki Burgundii” to jedna z naszych ulubionych gier z wykorzystaniem kości i żetonów, z których na sieci pól powstaje nasze małe państwo. Stefan Feld tak znakomicie zaprojektował mechanikę, że losowość rzutów w dużej mierze trzymamy pod kontrolą – no chyba, że mamy kompletnie złą passę i kilka razy z rzędu oczka nam się mocno rozmijają z wynikami na planszy, no bywa

Pomimo grafiki, która znacznie odbiega od obecnych standardów, pozycja zasłużenie cieszy się niegasnącą popularnością na całym świecie i my również ją polecamy – żelazna pozycja w kolekcji każdego miłośnika gier kościanych! Niedawno powstała wersja drużynowa, czyli gra staje się częściowo kooperacyjna!

Zamki Burgundii: Gra drużynowa” to cztery dwustronne plansze – dwie pary, z których każda tworzy jedną całość, zatem włości dzielimy z partnerem. Rywalizacja toczy się pomiędzy dwoma dwuosobowymi zespołami. Występują dwa poziomy trudności wynikające z układu pól.

Zamek umieszczamy na polu z jednym oczkiem lub w wersji zaawansowanej, do wyboru także na sześciu kropkach. Rozpoczynająca ekipa otrzymuje trzy żetony robotników służących do zmiany wyników na ściankach, a konkurenci aż pięć. Obie drużyny startują z dwoma grudkami srebra, mogą więc od razu korzystać z czarnych żetonów.

Interesujące jest to, że nadal występują elementy należące indywidualnie do graczy – znaczniki (punktowe i kolejności) czy też osobne pary kości. Kolejność ruchu pierwszej rundy oznaczamy na przemian.

Magazyn na żetony włości został rozdzielony – indywidualnie dysponujemy osobnymi dwoma miejscami każdy z graczy i kolejną pojedynczą parą dzielonych pól. Żetony z magazynów indywidualnych są dostępne jedynie dla właściciela – wybór magazynu ma zatem istotne znaczenie dla rozgrywki, bo nie można ich potem przenosić. Większa liczba statków na planszy skutkuje roszadą na torze kolejności – przekładaniem pionka na wierzch. Włości można umieszczać na obu stronach planszy – nie tylko na tej, na której mamy magazyn.

Wygrywa drużyna, która po zsumowaniu indywidualnych wyników uzbiera więcej punktów. Przy remisie, zwyciężają ci, którym pozostało więcej wolnych pól na planszy.

Rozszerzenie jest interesujące, ponieważ teraz musimy się dogadać z partnerem, jakie ruchy wykonujemy oraz z którego magazynu skorzystamy, oczywiście nie zawsze będziemy zgodni. Z wiadomych powodów gra przeznaczona jest w tym przypadku dla ustalonej liczby graczy – kompletu.

Czy warto zakupić ten dodatek? Jeśli posiadacie wersję podstawową gry i często bawicie się w cztery osoby to oczywiście, tak! Na chwilę obecną nie polecamy jednak zakupu wersji bazowej gry wraz z rozszerzeniem, ponieważ właśnie powstaje nowa odsłona – w jednym pudełku otrzymacie wszystkie, aż 11 dodatków wraz z nową edycją gry z 2019 roku! Czekamy kiedy zostanie wydana w Polsce i mamy nadzieję, że poprawiona zostanie strona wizualna gry.

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

2 Pionki, 9 Planet, Alexander, Arcane Wonders, Artyzan kreatywnemaluchy.pl, Baldar, Bard, Black Monk Games, Brain Games, Cartamundi, Clementoni, CUBE Factory of Ideas, Czacha Games, Dadada.pl, Daily Magic Games, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Drawlab Entertainment, Edgard, Edipresse Książki, Egmont, Ei System, Epideixis, Finebooks, FOXGAMES, Franjos Selverlag, Garphill Games, GDM Games, GeGe Co Ltd, GRAiMY, Granna, Haraka Paka, Headu, Heim, Hurrican Games, ICOM Poland, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Kangur Sp. z o.o., Let’s Play, LUDERIS, Mandoo Games, MDR Dystrybucja, Moaideas Game Design, Narodowe Centrum Kultury, Octigo Sp. z o.o., Odd Bird Games, OGRY Games, Glosel – taniaksiazka.pl, OUTDOOR Media, Phalanx Games, Piatnik, Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin PSAR, Portal Dragon, Promathematica, Ravensburger, Rebel, RUSSELL KONDRACKI s.j., Sharp Games, Snowdale Design, Sphere Games, TACTIC Games, Teatr Wielki – Opera Narodowa, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Tutuconcept Sp. z o.o., Vedra Games, Vertima Trade, Woodgame, Wydawnictwo Szaron, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!