Recenzja gry Flick’em Up! Dzika strzelanka

Wielu z czytających nas rodziców pewnie jeszcze pamięta podwórkowe rozrywki z byłej epoki, kiedy pstrykaliśmy kapsle po rozrysowanej kredą na chodniku trasie. Zabawa w celowanie z palca wskazującego kojarzy nam się z Clintem Eastwoodem i światem westernów, natomiast mechanika zagościła także w „Ice Cool”, gdzie pingwiny potrafiły nawet polecieć!

Dzika strzelanka” to obok „Colt Express” i bardziej zaawansowanej „Great Western Trial” jedna z nielicznych gier ukazujących dziki zachód, na którego moda cyklicznie powraca. Tym razem w wersji zręcznościowej i już dla młodszych dzieci. Pozycja mocno imprezowa, gdyż przeznaczona nawet dla 2-10 graczy w wieku od 8 lat, z czasem rozgrywki zajmującym ok. 45 minut. My z przyjemnością bawimy się z córką – 6 lat, to właśnie prezent dla niej.

Flick’em Up!”, bo tak brzmi oryginalny tytuł, nominowana była do wielu nagród, w tym za najpiękniej wykonaną grę, tematyczną, imprezową, rodzinną oraz za innowację. Wszystkie pochwały uzasadnione, ponieważ ta zabawka wyjątkowo będzie się podobała!

W opakowaniu znajdziemy 12 figurek kowbojów, zdejmowane kapelusze, którymi oznaczamy wykonanie kolejki, 10 żetonów postaci (miejsce na ekwipunek), 6 budynków (najbardziej charakterystyczne, jak saloon, bank, ratusz, posterunek szeryfa, itp.), szubienicę, 72 żetony (życie, dowody, rewolwery, dynamit, strzelba, itd.), 37 innych elementów (w tym kaktusy, beczki, skrzynie), instrukcję zawierającą scenariusze rozgrywki.

Córka jest zachwycona „Ice Cool”, natomiast w tej grze jeszcze bardziej wsiąkamy w klimat prezentowanego uniwersum i nie jesteśmy ograniczeni miejscem do planszy. Dla nas istotne jest również to, że otrzymujemy 10 scenariuszy, czyli uczestniczymy nie tylko w fascynujących pojedynkach strzeleckich, ale prawdziwej przygodzie.

W swojej turze mamy do wyboru dwie akcje, które mogą się powtarzać z następujących: strzał, ruch, działanie na ekwipunku (weź, zostaw, wymień – jako jedna akcja). Do strzelania służą czarne dyski, do przemieszczania się większy – biały krążek, natomiast osprzęt zgarniamy najczęściej z lokacji. Wchodząc do budynku, w którym znajduje się przeciwnik następuje pojedynek rewolwerowców – skracanie dystansu i walka, która kończy się nagłym zejściem lub wyrzuceniem za drzwi!

Najlepsze w tej grze są historie, w których uczestniczymy. Napad czy też obrona miasteczka, zamach na bossa każdej z drużyn – szefa gangu czy też szeryfa, walka o mieszki ze złotem, pojedynek o wodę, którą bandyci planują zatruć, utrzymanie przy życiu świadka i przejęcie dowodów obciążających, porwanie, brawurowa ucieczka spod szubienicy – generalnie jest tego sporo, każde wydarzenie rozrysowane na mapie i rządzące się własnymi prawami. Warto jeszcze wspomnieć, że zegar ukazuje tutaj przebieg rund oraz bieżącą stronę konfliktu – na przemian, chociaż żeton inicjatywy można przejąć po eliminacji konkurenta z preclem w zębach.

Dzika strzelanka Flick’em Up!” była kiedyś drewniana, teraz jest plastikowa z tekturowymi budynkami, to może być jedyny mankament tej produkcji, chociaż nie odczuwamy tego specjalnie negatywnie w trakcie zabawy, bo komponenty są starannie wykonane i ślicznie ozdobione.

Dzięki tej grze kapsle osiągnęły nowy, wyższy poziom, a my bawimy się w kowbojów i czujemy się jak w prawdziwym westernie. Piękna gra, genialna atmosfera rozgrywki, prosty sposób rozgrywania akcji, udane opowieści – ogrom zalet i pyszna zabawa z dzieckiem w policjantów i złodziei w kapeluszach. A jeśli macie ochotę na Indian, to jest dodatek! Bajka!

Film: „Flick’em Up! Dzika strzelanka” – unboxing

Film: „Flick’em Up! Dzika strzelanka” – przebieg gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

2 Pionki, 9 Planet, Alexander, Arcane Wonders, Artyzan kreatywnemaluchy.pl, Baldar, Bard, Black Monk Games, Brain Games, Cartamundi, Clementoni, CUBE Factory of Ideas, Czacha Games, Dadada.pl, Daily Magic Games, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Drawlab Entertainment, Edgard, Edipresse Książki, Egmont, Ei System, Epideixis, Finebooks, FOXGAMES, Franjos Selverlag, Garphill Games, GDM Games, GeGe Co Ltd, GRAiMY, Granna, Haraka Paka, Headu, Heim, Hurrican Games, ICOM Poland, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Kangur Sp. z o.o., Let’s Play, LUDERIS, Mandoo Games, MDR Dystrybucja, Moaideas Game Design, Narodowe Centrum Kultury, Octigo Sp. z o.o., Odd Bird Games, OGRY Games, Glosel – taniaksiazka.pl, OUTDOOR Media, Phalanx Games, Piatnik, Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin PSAR, Portal Dragon, Promathematica, Ravensburger, Rebel, RUSSELL KONDRACKI s.j., Sharp Games, Snowdale Design, Sphere Games, TACTIC Games, Teatr Wielki – Opera Narodowa, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Tutuconcept Sp. z o.o., Vedra Games, Vertima Trade, Woodgame, Wydawnictwo Szaron, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!