Recenzja gry Smok wawelski Legendy Polskie

Legendy polskie” to urocza seria, która promuje kulturę regionów i uczy o historii przy udziale legend i mitów. Edukacja i zabawa to zawsze znakomite połączenie, a te gry są świetnym odzwierciedleniem minionych wydarzeń czy też wybujałej wyobraźni folkloru ludowego!

Na chwilę obecną w skład cyklu wchodzą „Pan Twardowski”, w którym furorę zrobiły szałowe oczy, „Król Popiel”, czyli interesująca modyfikacja tradycyjnego „Tetris”, „Bazyliszek”, w którym trzeba być bardzo ostrożnym w kontakcie z lustrzanym odbiciem, oraz najnowsza, dzisiaj opisywana gra – „Smok wawelski”.

Legendy Polskie Smok wawelski” to gra zręcznościowa, która działa na zasadzie kołyski, czyli naczyń połączonych bujanym brzuchem wielkiego jaszczura. Ciężka paszcza, w której gromadzimy coraz to większą liczbę jadła i stopniowo zwalniane miejsce na ogonie gada sprawiają, że zębiska w końcu muszą zanurzyć się w Wiśle i spragniony smok zacznie chłeptać zimną wodę, aż mu żołądek wysiądzie, bo nadmiar pożywienia zawsze szkodzi – otyli żyją krócej! I tak oto dawny Kraków uwolni się od smoka, a nam pozostanie zjawiskowa atrakcja turystyczna usytuowana pod królewskim zamkiem.

Smok wawelski” to gra dla dzieci w wieku już od 4 lat, tak naprawdę nawet wcześniej, ważne tylko, aby nie połknęły kostki z kolorami na ściankach. Czas zabawy zajmuje maksymalnie 15 minut, najczęściej jednak szybciej, a legendarnemu szewczykowi pomaga 2-4 graczy. Wydaje się też, że piąta osoba nie zrobiłaby tutaj dużej różnicy.

Zasady gry są bajecznie proste, zabawa krótka, ale i tak te kilka minut ze smokiem to genialne przeżycie, zarówno dla rodzica, jak i oczywiście dziecka. Skrzydlata bestia po złożeniu robi piorunujące wrażenie – wielka paszcza wyposażona jest w ostre zęby, na których poziomo układamy sztuczne zwierzęta, długi ogon ze szpiczastymi łuskami pomieści całą zgraję rycerzy – to prawdziwe smocze rodeo! Dawno już plansza do gry nie była tak efektowna!

Całość wykonana jest z grubej tektury, złożony smok imponuje rozmiarami i wyglądem – może nie strasznym, ale właśnie mocarnym, to słowo idealnie odzwierciedla nasze emocje. Zwierzątka również są ładne i stanowią znakomite dopełnienie dla smoka – od razu rzuca się w oczy, że koń, krowa, owce czy kozioł są wypchane i w rzeczywistości inwentarz gospodarski pozostaje nietknięty.

W paszczy gromadzimy zwierzątka wypełnione siarką, na łuskach ogona siedzą rycerze. Dzielnych wojów należy ustawić w taki sposób, aby kolor siedziska był odmienny od barwy zbroi bohatera.

W swojej turze rzucamy kostką i mamy do wyboru jedno z trzech działań – umieszczamy na języku smoka przynętę z właściwą łatą, zdejmujemy śmiałka w odpowiedniej zbroi lub z konkretnego miejsca na ogonie – w każdym przypadku akcję identyfikuje barwa ze ścianki kostki. Z biegiem czasu wybór będzie się zawężał, natomiast jeśli działanie można wykonać, należy to uczynić, w innym przypadku – kiedy ścianka z kostki nie pasuje, decyzję odnośnie akcji podejmujemy dla niedopasowanej barwy. Zabawę wygrywa osoba, która spowoduje pochylenie się wielkiej głowy i podniesie ogon smoka!

W toku gry okazuje się, że tylko syty smok sięga po wodę, należy umieścić wszystkie lub większość zwierząt w pysku, aby przechylić model. Jeśli rycerze zajmują wybrane z trzech miejsc na końcu ogona, raczej nie nastąpi przewrotka, dopiero po ich eliminacji. Zabawa wygląda ciekawiej, jeśli udało nam się najpierw zapełnić paszczę i dopiero potem eksperymentujemy z grawitacją zdejmując wybrane ludziki.

Naszym zdaniem to najlepsza gra z serii „Legendy polskie”, ponieważ fascynuje pomysłem na projekt, wyglądem gotowej makiety, bezpośrednim nawiązaniem do legendy oraz prostą, aczkolwiek rozrywkową formą przebiegu gry – dzieci kochają 3D, gorączkują się wielkimi potworami i potrafią docenić pięknie ilustracje, a to wszystko tutaj otrzymujemy. Jedynie na co należy uważać, to wypychanie z ramek, ponieważ narożniki figurek lubią się rozłazić, zatem bądźcie delikatni i ostrożni, szczególnie dla bitnych herosów.

Wielkie brawa dla autora! Łukasz M. Pogoda już pokazał się ze znakomitej strony dając nam bardzo dobre narzędzie dydaktyczne „Nos w nos”, które wprowadza najmłodsze dzieci w świat zapachów. „Smok wawelski” to kolejny krok naprzód, nowa wielka gra dla naszych milusińskich, którą małe dzieci powinny mieć w swojej kolekcji. My jesteśmy oczarowani, a córka już wyszukała swoje księżniczki z klocków i podrzuca je smokowi.

A właśnie – jedna uwaga i idea na rozszerzenie, dziś panna także może zostać rycerzem, zatem polecamy domalować długie rzęsy lub zamazać brodę na którymś z żetonów! A tak na serio – super gra!

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy GRANNA.

Film: „Smok wawelski Legendy Polskie” – unboxing

Film: „Smok wawelski Legendy Polskie” – przebieg gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

2 Pionki, 9 Planet, Alexander, Arcane Wonders, Artyzan kreatywnemaluchy.pl, Baldar, Bard, Black Monk Games, Brain Games, Cartamundi, Clementoni, CUBE Factory of Ideas, Czacha Games, Dadada.pl, Daily Magic Games, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Drawlab Entertainment, Edgard, Edipresse Książki, Egmont, Ei System, Epideixis, Finebooks, FOXGAMES, Franjos Selverlag, Garphill Games, GDM Games, GeGe Co Ltd, GRAiMY, Granna, Haraka Paka, Headu, Heim, Hurrican Games, ICOM Poland, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Kangur Sp. z o.o., Let’s Play, LUDERIS, Mandoo Games, MDR Dystrybucja, Moaideas Game Design, Narodowe Centrum Kultury, Octigo Sp. z o.o., Odd Bird Games, OGRY Games, Glosel – taniaksiazka.pl, OUTDOOR Media, Phalanx Games, Piatnik, Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin PSAR, Portal Dragon, Promathematica, Ravensburger, Rebel, RUSSELL KONDRACKI s.j., Sharp Games, Snowdale Design, Sphere Games, TACTIC Games, Teatr Wielki – Opera Narodowa, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Tutuconcept Sp. z o.o., Vedra Games, Vertima Trade, Woodgame, Wydawnictwo Szaron, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!