Recenzja gry Wodny szlak

Wodny szlak” to gra kafelkowa, zatem ulubiony typ zabawy dla większości rodzin, szczególnie cieszący się popularnością wśród młodszych dzieci. Pozycja dla 1-4 graczy w wieku od 8 lat, z pudełkowym czasem rozgrywki ok. 20 minut.

Autorem pozycji jest Wojciech Grajkowski, który zyskał nasze uznanie przeznaczonym dla najmłodszych „Panem Twardowskim” z serii „Legendy polskie” oraz „Roll & Wall Wspinaczka” – już dla odrobinę starszych użytkowników i większa rozmiarowo gra.

Pozycja kojarzy się z „Carcassonne”, nawet kafelki ma podobne, tylko większe. W opakowaniu znajdziemy 60 płytek rzeki, 4 podwójne kafle startowe, 4 karty pomocy, notes do zapisywania wyników.

Nadzorujemy spływ – drewno transportujemy wodą do tartaku, zboże do młyna, mądrze rozmieszczamy porty i łąki. Każdy z uczestników zaczyna z 3 płytkami w dłoni, kafel prostokątny jest jednocześnie startowym. Interesujący jest obieg kafli – wybieramy pojedynczy, dokładamy do bazowego, bierzemy kolejny losowy z puli gry i przekazujemy wszystkie osobie po lewej, sami otrzymując od tej po naszej prawej, komponenty więc nieustannie krążą.

Płytki łączymy bokami, przy dodawaniu wykorzystując bieg rzeki z podwójnego kafla, ewentualnie poszerzamy obszary zieleni. Może powstać rzeka nie związana z naszą – nieprzydatne starorzecze. Rzeka nie może płynąć w obiegu zamkniętym, więc trzeba uważać, aby nie zablokować sobie ruchu – ostrożnie planujemy, pamiętając że siłą napędową i wyznacznikiem kierunku spływania wody są dopływy z płytki rozpoczęcia. W trakcie zabawy istotny jest kierunek nurtu, ponieważ wyznacza on stronę, w którą płyną towary. Mosty to przeszkody, pod którymi nie przepłyniemy z dostawą.

Noty zdobywamy za kafle tworzące nieprzerwany szlak wodny pomiędzy portami, czyli bez młynów oraz tartaków po drodze, a także za worki powyżej młyna oraz siekiery przed tartakami – nie mniejsza liczba niż ze wskazań punktu docelowego. Dodatkowo, warto łączyć kafle tworząc jednolite obszary łąki na ich rogach – 6 punktów za kompletny teren i 3 punkty za 3 z 4 ćwierci. Płytki z bydełkiem używamy bawiąc się w komplecie, a z owcami kiedy spotykamy się w 3-4 osoby. Para jest zatem mocno ograniczona ilościowo.

Szlak wodny” jest bardzo fajny, ponieważ jest specyficzny, różni się od „Carcassonne”, bo tutaj wszystko planujemy pod pierwszy kafel, pamiętając o przekazaniu własnych zasobów do sąsiada. Jedynym mankamentem gry są drobne rozdarcia wytłoczki, ostatnio producentom coraz częściej to się zdarza, pojawia się niedobry trend na rynku – schodzenie na jakości wnętrz pudełek, bo to nie jedyny podobny przypadek wśród wydawców w ostatnim czasie.

Skojarzenia z logistyką i historią transportu same się nasuwają, naszym zdaniem to ciekawa tematyka i całkiem dobra, mała gra. Nie wyobrażam sobie, żeby takiej pozycji nie sprzedawali jako pamiątki flisacy po spływie Dunajcem. Inteligentna gra logiczna, gramy krótko, ale myślimy intensywnie i dlatego nam odpowiada.

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy FOXGAMES.

Film: „Wodny szlak” – unboxing

Film: „Wodny szlak” – przebieg gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

2 Pionki, 3 Headed Dog, 9 Planet, Alexander, Arcane Wonders, Artyzan kreatywnemaluchy.pl, Baldar, Bard, Black Monk Games, Brain Games, Cartamundi, Clementoni, CUBE Factory of Ideas, Czacha Games, Dadada.pl, Daily Magic Games, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Drawlab Entertainment, Edgard, Edipresse Książki, Egmont, Ei System, Epideixis, Finebooks, FOXGAMES, Franjos Selverlag, Garphill Games, GDM Games, GeGe Co Ltd, GRAiMY, Granna, Haraka Paka, Headu, Heim, Hurrican Games, ICOM Poland, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Kangur Sp. z o.o., Let’s Play, LUDERIS, Mandoo Games, MDR Dystrybucja, Moaideas Game Design, Narodowe Centrum Kultury, Octigo Sp. z o.o., Odd Bird Games, OGRY Games, Glosel – taniaksiazka.pl, OUTDOOR Media, Phalanx Games, Piatnik, Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin PSAR, Portal Dragon, Promathematica, Ravensburger, Rebel, RUSSELL KONDRACKI s.j., Sharp Games, Smart Games, Snowdale Design, Sphere Games, Stonemaier Games, TACTIC Games, Teatr Wielki – Opera Narodowa, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Tutuconcept Sp. z o.o., Vedra Games, Vertima Trade, Woodgame, Wydawnictwo Szaron, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!