Recenzja gry planszowej Licz na siebie

Licz na siebie – naucz się matematyki i zacznij rachować! Niekoniecznie oszczędzać, jak mówią reklamy, raczej inwestować! A najlepsza lokata kapitału to rozwój osobisty, czyli wiedza i praktyka.

Licz na siebie” to gra edukacyjna od wydawnictwa „Alexander”, którą wybraliśmy do recenzji nie ze względu na jej piękno czy też wciągającą mechanikę, w tym przypadku istotne jest wykonywanie działań, rozwiązywanie równości. Warto zwrócić uwagę, że wraz ze wsparciem pojedynczego narzędzia ćwiczymy dodawanie, odejmowanie, mnożenie i dzielenie, czyli wszystko co najważniejsze, całość podstawy. Pozycja przeznaczona jest dla 2-4 osób, rekomendowana dla dzieci w wieku od 8 lat.

Wewnątrz pudełka znajdziecie kości z numerami w zakresie 1-12, cztery główne znaki dla działań, dwustronną planszę, pionki i kostkę standardową z oczkami, znaczniki punktowe. Instrukcja prezentuje trzy modele gry.

Pierwszy wariant podoba się nam, ponieważ tutaj na przekór większości gier, nie zyskujemy lecz tracimy żetony, po ich ustawieniu na właściwym polu wyniku równości. Korzystamy z planszy o polach oznaczonych „1-100”. Na każdym miejscu może stać pojedynczy żeton. Rodzaj działania i cyfry wypadają ze wspólnych kości – z ich ścianek. Trzy pomyłki i odpadasz z gry! Wygrywa osoba, która jako pierwsza pozbędzie się – zużyje swoje znaczniki.

W drugim przypadku przerzucamy jedynie kość z oczkami, która przemieszcza pionek wyniku działania. Z kości działań i cyfr przynależnych graczom, należy wybrać takie, które gwarantują nam poprawny wynik oznaczony przez neutralny pionek. Pierwszy gracz, który nałoży swój kolor na pionek – wskaźnik rozwiązania zdobywa punkt. Jeśli nie ustalimy inaczej, każdy popełnić może do trzech błędów. Ta rozgrywka jest bardziej kreatywna, ale zarazem bardziej wymagająca, ponieważ rodzaj działania i składowe równań wybieramy samodzielnie – liczy się tylko wynik! Przekładamy własne kości, nie rzucamy nimi. Gramy do uzbierania 10 żetonów pchełek. Odpowiednia plansza reguluje poziom skomplikowania gry.

Trzeci model rozgrywki różni się od poprzednich tym, że trenujemy kolejność wykonywania działań, wybieramy również kości ze wspólnej puli, do której wszyscy wrzuciliśmy swoje sześciany. Jeśli nie można wykonać działania równego wskazaniu z planszy, dążymy do uzyskania najbliższego możliwego wyniku. Najszybszy z właściwym rozwiązaniem zdobywa punkt, gramy jak uprzednio – do 10 w kolekcji.

Gra jest mocno analityczna, wygląda bardzo technicznie, natomiast uczy i w tym sedno naszych starań i rywalizacji. Każdy model rozgrywki jest różny, zatem zabawa nie staje się monotonna, a jej skomplikowanie wzrasta wraz z czasem gry i wyborem wariantu. Nauka rachowania to oczywiście nie wszystko, ponieważ przy okazji rozwijamy umiejętność logicznego myślenia, spostrzegawczość czy też refleks. A dobra zabawa to podstawa, chociaż tutaj przeważa kształcenie, ale za to owocne!

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy ALEXANDER.

Film: „Licz na siebie” – unboxing

Film: „Licz na siebie” – przebieg gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

2 Pionki, 3 Headed Dog, 9 Planet, Alexander, Arcane Wonders, Artyzan kreatywnemaluchy.pl, Baldar, Bard, Black Monk Games, Brain Games, Cartamundi, Clementoni, CUBE Factory of Ideas, Czacha Games, Dadada.pl, Daily Magic Games, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Drawlab Entertainment, Edgard, Edipresse Książki, Egmont, Ei System, Epideixis, Finebooks, FOXGAMES, Franjos Selverlag, Garphill Games, GDM Games, GeGe Co Ltd, GRAiMY, Granna, Haraka Paka, Headu, Heim, Hurrican Games, ICOM Poland, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Kangur Sp. z o.o., Let’s Play, LUDERIS, Mandoo Games, MDR Dystrybucja, Moaideas Game Design, Narodowe Centrum Kultury, Octigo Sp. z o.o., Odd Bird Games, OGRY Games, Glosel – taniaksiazka.pl, OUTDOOR Media, Phalanx Games, Piatnik, Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin PSAR, Portal Dragon, Promathematica, Ravensburger, Rebel, RUSSELL KONDRACKI s.j., Sharp Games, Smart Games, Snowdale Design, Sphere Games, Stonemaier Games, TACTIC Games, Teatr Wielki – Opera Narodowa, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Tutuconcept Sp. z o.o., Vedra Games, Vertima Trade, Woodgame, Wydawnictwo Szaron, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!