Recenzja gry Tajemnica Eldorado Escape Room

Tajemnica Eldorado” to kooperacyjna pozycja dla 1-6 graczy, najlepiej zabawa wychodzi nam w parze, przeznaczona dla uczestników w wieku od 12 lat. Gra funkcjonuje na kartach, które odkrywamy w odpowiedniej kolejności przechodząc następujące po sobie etapy opowieści. Autorzy stworzyli kilka takich pozycji, wszystkie zostały bardzo pozytywnie przyjęte przez graczy, ponadto Silvano Sorrentino jest również znany z „Sherlook”.

Jest to gra typu „Escape room”, czyli próba wydostania się z zamkniętego pokoju – tutaj będą to określone lokacje stojące na naszej drodze, czyli w praktyce odrzucane karty wydarzeń, aby przejść dalej w historii. Dla nas takie produkcje są genialną kontynuacją komputerowych gier planszowych, w których także rozwiązywaliśmy zagadki w oparciu o detale z ilustracji czy też czasem prowadzenie rozmów – sensem tego typu gier są odpowiednie wybory i racjonalne myślenie. W tym przypadku, z tą różnicą, że nie na ekranie, tylko papierze – zatem zdrowiej, a równie intensywnie, inteligentnie, emocjonująco.

Początek talii to wprowadzenie do zasad gry, na filmie pokazujemy jak rozpocząć nie zdradzając szczegółów, żeby nie popsuć wam zabawy. Z tego samego powodu, raczej w ogólnikach, opiszemy nasze wrażenia z rozgrywki.

W trakcie gry, po popełnieniu pomyłki, otrzymujemy „z” wpisywane na karcie graczy, limit to dwie, każda kolejna litera to „x”, z tą różnicą, że te pierwsze można usuwać. Wszystkie te znaczki oraz czas zabawy zajmującej ok. 1 godziny, wpływa na końcową punktację. Do dyspozycji otrzymamy karty ze wskazówkami – tekst pisany jest lustrzanym odbiciem, to jednak droga na skróty i korzystamy z niej jedynie w ostateczności. Parę razy zdarzyło nam się wybrać właściwą odpowiedź, ale przyczyną naszej decyzji był inny pomysł niż wytłumaczenie opisane na odwrocie karty. Pozycja wydaje się łatwiejsza niż „Atak na Londyn” z tej samej serii, warto od niej rozpocząć przygodę z tym rodzajem rozgrywki.

Podczas rozwiązywania zagadek pojawią się elementy ilustracji, które naprowadzają nas na właściwą decyzję, ale również zmyłki, te drugie często na pierwszym planie, uważnie zatem czytamy polecenia i informacje nie będące tylko otoczką dla wydarzeń czy też pięknej scenerii.

Już na samym początku wybrać musimy przedmioty, które staną się naszym podstawowym wyposażeniem. Główny stos kart często będziemy rozdzielać na kilka ukazujących najbliższe lokacje, które możemy eksplorować – każda jednolita grupa tematyczna oznaczona jest tożsamą barwą na szczycie karty.

Wstępne działania w grze to przede wszystkim różne rodzaje labiryntów, im dalej tym oczywiście ciekawiej i trudniej, pojawią się kody i mapa, a skarbiec „Eldorado” to już prawdziwy maraton pułapek – rozkręcamy się i coraz silniej angażujemy w akcję.

Podobała nam się zagadka manualna i typu kalambury, zawsze to miła odmiana, a także z klawiaturą samolotu, ponieważ polegała na pewnym zdeformowanym odwzorowaniu rzeczywistości. Rewelacyjnym pomysłem jest użycie mapy, która intrygujące i jednoznacznie kojarzy się z poszukiwaniem i odkrywaniem sekretnych bogactw. Zastanowiła nas zagadka z identyfikacją bębnów, skąd wybrać kolejność kombinacji, czy może wystarczy uderzać we właściwe, nieważne od której strony sekwencji? Odnośnie zwierzęcego ducha – najbardziej racjonalne wydaje się pierwsze skojarzenie, tutaj warto jednak przeczytać podpowiedź!

Bardzo wiele jest w grze zapożyczeń z filmów o „Indiana Jonesie”, co ma zarówno dobre, jak i złe strony – momentami mieliśmy wrażenie powtórki z rozrywki, ale w najlepszym klasowym wykonaniu!

Escape Room” na kartach to znakomita zabawa! To taka fabularna łamigłówka dla nastolatków i dorosłych, którzy interesują się wszelkiego typu testami na inteligencję, zagadkami logicznymi, ostatnio modnymi książkami z łączeniem kropek. Z racji jej formy, jest to gra jednorazowa, natomiast emocje są wspaniałe i warto je przeżyć samemu, a potem posłać produkt dalej w świat lub po rodzinie. „Tajemnica Eldorado” to miłe doświadczenie.

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy FOXGAMES.

Film: „Tajemnica Eldorado Escape Room” – unboxing

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

2 Pionki, 3 Headed Dog, 9 Planet, Alexander, Arcane Wonders, Artyzan kreatywnemaluchy.pl, Baldar, Bard, Black Monk Games, Brain Games, Cartamundi, Clementoni, CUBE Factory of Ideas, Czacha Games, Dadada.pl, Daily Magic Games, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Drawlab Entertainment, Edgard, Edipresse Książki, Egmont, Ei System, Epideixis, Finebooks, FOXGAMES, Franjos Selverlag, Garphill Games, GDM Games, GeGe Co Ltd, GRAiMY, Granna, Haraka Paka, Headu, Heim, Hurrican Games, ICOM Poland, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Kangur Sp. z o.o., Let’s Play, LUDERIS, Mandoo Games, MDR Dystrybucja, Moaideas Game Design, Narodowe Centrum Kultury, Octigo Sp. z o.o., Odd Bird Games, OGRY Games, Glosel – taniaksiazka.pl, OUTDOOR Media, Phalanx Games, Piatnik, Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin PSAR, Portal Dragon, Promathematica, Ravensburger, Rebel, RUSSELL KONDRACKI s.j., Sharp Games, Smart Games, Snowdale Design, Sphere Games, Stonemaier Games, TACTIC Games, Teatr Wielki – Opera Narodowa, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Tutuconcept Sp. z o.o., Vedra Games, Vertima Trade, Woodgame, Wydawnictwo Szaron, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!