Recenzja gry paragrafowej Your Town Twoje Miasto

Your Town Twoje Miasto” jest dla nas zaskoczeniem, ponieważ nie tego się spodziewaliśmy. Nie oceniaj książki po okładce, a co z grą? Wydawnictwo „Foxgames” od dłuższego czasu przemyca do książkowych list przebojów komiksy paragrafowe, które czytamy, ale ta czynność jest tutaj elementem gry! Ilustracja tytułowa kojarzy się z „Mroczną wieżą”, kto zna przygody o Rolandzie, ten mógł sobie go podobnie wyobrażać. Po rozegraniu publikacji okazuje się jednak, że co prawda jest ona osadzona w świecie westernu, natomiast jest to pozycja mocno ekonomiczna – rozbudowa miasteczka, czerpanie zysków, wydatki, dbanie o bezpieczeństwo mieszkańców. To wszystko jest wartościową innowacją dla tej serii, zapraszamy zatem do dzisiejszej recenzji.

Your Town” to gra paragrafowa do zabawy solo dedykowana dla dzieci w wieku od 12 lat. Granica podwyższona, ponieważ w tym przypadku nie tylko rozwiązujemy zagadki i skaczemy po rozsypanych po całej książce kadrach. Można śmiało powiedzieć, że odkrycia zeszły na drugi plan, a najważniejsza stała się infrastruktura miasta, finanse burmistrza, potrzeby mieszkańców. Oczywiście w dalszym ciągu czujemy klimat fantastycznej przygody na dzikim zachodzie – będą zatem Indianie, pojedynki rewolwerowców, pościgi za bandziorami, poszukiwanie złota, itp., natomiast musimy kontrolować rozwój miasta.

Twoje Miasto” to początkowo mała wiocha, zarabiając na wykonywaniu misji możemy postawić budynki – tutaj kolejna innowacja w serii, czyli mapa, na której projektujemy plan miasta. W związku z jego funkcjonowaniem pojawiły się różne typy obiektów, których mieszkańcy płacą podatki na koniec miesiąca, a także podnoszą statystyki – nasze relacje z miejscową ludnością, ponadto uruchamiają się wydarzenia z dziejów miasteczka. Poza szarym tłumem, czyli tubylcami, w opowieści uczestniczą bliżej określone charakterki, typu szeryf, czy też wódź lokalnego plemienia, z którymi należy umiejętnie rozmawiać.

Wszystkie najbardziej cenione motywy z filmów o kowbojach wystąpiły w tej grze, fabuła jednak skojarzyła nam się ostatecznie bardziej z „Lucky Lukem” niż z prozą Stephena Kinga, ponieważ sytuacji zabawnych jest całkiem sporo. Ilustracje są świetne, artystycznie wykonane bez zarzutu, natomiast to też nie atmosfera z okładki – nie jest ponuro i mrocznie, a raczej na beżowo, czyli pokrewnie kanionowi Kolorado czy też amerykańskiej prerii.

Wszystkie dodatkowe działania, które spadły na gracza są interesujące, chociaż jeśli to wasza pierwsza przygoda z „komiksem, w którym bohaterem jesteś Ty”, nie zaczynajcie od tego tomu – można się pogubić i będąc pochłoniętym rozwiązywaniem tajemnic, zapomnieć o powinności gospodarza – bycie burmistrzem to odpowiedzialność, bo władza to zobowiązanie! Warto skorzystać z materiałów ze strony wydawcy, ponieważ szkoda zamazać sobie komiks i kartę bohatera, a tutaj kreślimy więcej niż ostatnio. 

Znakomita odsłona cyklu, bardzo innowacyjna! Mniej w niej kodów, więcej zarządzania i planowania na wzór gier ekonomicznych. Zabawa przednia, ale ciężko nam jednoznacznie stwierdzić czy chcemy, żeby te publikacje rozwijały się w tym kierunku – pewnie tak, jeśli nie będzie to kosztem fabuły.

Twoje Miasto Your Town” miłośnicy serii powinni zatrzymać w swojej kolekcji, nie da się jednak ukryć, że przeżyliśmy już lepsze opowieści, pomimo że doświadczenie okazało się zupełnie dla nas nowe i wciągające.

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy FOXGAMES.

Film: „Your Town Twoje Miasto” – unboxing

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

2 Pionki, 3 Headed Dog, 9 Planet, Alexander, Arcane Wonders, Artyzan kreatywnemaluchy.pl, Baldar, Bard, Black Monk Games, Brain Games, Cartamundi, Clementoni, CUBE Factory of Ideas, Czacha Games, Dadada.pl, Daily Magic Games, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Drawlab Entertainment, Edgard, Edipresse Książki, Egmont, Ei System, Epideixis, Finebooks, FOXGAMES, Franjos Selverlag, Garphill Games, GDM Games, GeGe Co Ltd, GRAiMY, Granna, Haraka Paka, Headu, Heim, Hurrican Games, ICOM Poland, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Kangur Sp. z o.o., Let’s Play, LUDERIS, Mandoo Games, MDR Dystrybucja, Moaideas Game Design, Narodowe Centrum Kultury, Octigo Sp. z o.o., Odd Bird Games, OGRY Games, Glosel – taniaksiazka.pl, OUTDOOR Media, Phalanx Games, Piatnik, Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin PSAR, Portal Dragon, Promathematica, Ravensburger, Rebel, RUSSELL KONDRACKI s.j., Sharp Games, Smart Games, Snowdale Design, Sphere Games, Stonemaier Games, TACTIC Games, Teatr Wielki – Opera Narodowa, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Tutuconcept Sp. z o.o., Vedra Games, Vertima Trade, Woodgame, Wydawnictwo Szaron, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!