Recenzja Dziennik 29 Interaktywna Gra Książkowa

Dzisiaj od rana siedzę nad książką, ale nie czytam, raczej ostro główkuję! „Dziennik 29” już prawie na ukończeniu, zabawa zajęła cały długi dzień! Był to czas intensywnego myślenia, szukania po sieci, wykorzystywania nabytej wiedzy w praktyce, analizowania i przeliczania oraz działań manualnych z publikacją.

Interaktywna Gra Książkowa” to produkt przypominający gry paragrafowe, nazwane też u wydawcy „komiksami paragrafowymi”, połączone jednak z ideą „Escape Room” – te również są dostępne u „Foxgames”, tylko w postaci kart. Jest to gra integrująca metodę rozwiązywania kwestionariuszy i testów psychologicznych, czyli „papier i ołówek”, z mediami – strona internetowa wyświetlana na smartfonie lub ekranie komputera, która jest nam potrzeba, ponieważ generuje klucze do wykonywania kolejnych działań i rozwiązywania zadań – 63 intelektualne wyzwania.

Rewolucja w książkach zaczęła się bodajże od pozycji „Zniszcz ten dziennik”, a także literatury poradnikowej w rodzaju DIY, czyli „zrób to sam”. Początkowo były to prace zachęcające do kreatywnych działań – tworzenie, zapisywanie własnych „złotych myśli”, potem już pierwsze łamigłówki, różnego typu łączenie kropek, kolorowanki dla młodzieży i dorosłych, a wszystkie powiązane z coachingiem, zatem ideą samorozwoju i warsztatami ze sztuki. Podobno czytamy coraz mniej, gry planszowe przeżywają swój renesans, zatem hybrydy czy też eksperymenty jak „Dziennik 29” będą się pojawiały na rynku coraz częściej. Nam to bardzo dobrze leży!

Warto wytłumaczyć zasady zabawy na przykładzie wstępnej zagadki. Widzimy kwadraciki do zeskanowania wyświetlaczem komórki – kod QR, możemy też skorzystać z komputera i wejść na podaną stronę – różnicą będzie jedynie wielkość ekranu. Na stronie pojawi się miejsce do wpisania odpowiedzi oraz zakładka podpowiedzi i otrzymania gotowego rozwiązania – wejście potwierdzamy, zatem ryzyko przypadkowego kliknięcia raczej nie występuje. Treść wyzwania ukazana jest w dzienniku. Po udzieleniu poprawnej odpowiedzi, np. zsumowania „25” i „4”, wynik wpisujemy do rubryki wyświetlacza smartfona lub na komputerze. Po zatwierdzeniu strzałką otrzymujemy klucz do zanotowania na stronie, który będzie używany w kolejnych etapach zabawy. Po wpisaniu niepoprawnej odpowiedzi pojawi się komunikat o konieczności kontynuowania naszych zmagań. Już to wiecie: „Brawo!”

Podpowiedzi naprowadzają na ideę zagadki, ukazują jej konstrukcję, występujący element składowy, natomiast ciągle jeszcze należy rozwikłać ją samodzielnie. Jeśli się nie uda, to możemy skorzystać z rozwiązania podanego na tacy – skopiować gotowca i uzyskać klucz. Czasem to się przydaje, bo szkoda się zniechęcać z powodu jednej, niedopasowanej do naszego toku myślenia szarady.

Kody, alfabety, języki, nawiązania do kultury regionów, elementy sztuki, rozrywkę połączoną z nauką, testy na inteligencję, a nawet formę poetyki – wszystko to znajdziemy w „Dziennik 29”! Ta różnorodność bardzo nam się podoba, ponieważ nawet jeśli wybraną treść omijamy szerokim łukiem – zdarzyło się, to za chwilę napotkamy coś fascynującego, bardzo mądrego, sprytnie przekazanego. O gustach się nie dyskutuje, zatem dobrze kiedy każdy znajdzie coś dla siebie.

Przyznam, że nie zawsze chciało nam się uparcie rozwiązywać każdą łamigłówkę, kilka razy skróciliśmy sobie zabawę, momentami trochę żałowaliśmy! Polecamy zatrzymać się i dawkować, ponieważ niekiedy przyda się otwarty, jasny umysł, niezmęczona trudami dnia głowa.

Dzieci uwielbiają rebusy, kiedy rysunek zastępuje cześć słowa, a wybrane sylaby są skreślone. To takie właśnie zabawy, tylko na wyższym poziomie skomplikowania i dla nastolatków oraz dorosłych. Produkt jest elegancko wydany i pasuje nam jako forma drobnego upominku, chociażby na okazyjne dni – kobiety raczej wolą perfumy, ale kto wie…

Zabawa integruje, chociaż mnie najlepiej duma się w samotności, stąd wolałem w pojedynkę podejść do tej historii. Nie jest to gra fabularna – tutaj szybciej radzę sięgnąć do karcianych „Escape room”. Nie ma w grze wystarczającej narracji, są za to lepsze i gorsze zadania logiczne w dużych ilościach, dlatego z tą formą zabawy i aktywności – trafiliście do mnie!

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy FOXGAMES.

Film: „Dziennik 29 Interaktywna Gra Książkowa” – unboxing

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

2 Pionki, 3 Headed Dog, 9 Planet, Alexander, Arcane Wonders, Artyzan kreatywnemaluchy.pl, Baldar, Bard, Black Monk Games, Brain Games, Cartamundi, Clementoni, CUBE Factory of Ideas, Czacha Games, Dadada.pl, Daily Magic Games, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Drawlab Entertainment, Edgard, Edipresse Książki, Egmont, Ei System, Epideixis, Finebooks, FOXGAMES, Franjos Selverlag, Garphill Games, GDM Games, GeGe Co Ltd, GRAiMY, Granna, Haraka Paka, Headu, Heim, Hurrican Games, ICOM Poland, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Kangur Sp. z o.o., Let’s Play, LUDERIS, Mandoo Games, MDR Dystrybucja, Moaideas Game Design, Narodowe Centrum Kultury, Octigo Sp. z o.o., Odd Bird Games, OGRY Games, Glosel – taniaksiazka.pl, OUTDOOR Media, Phalanx Games, Piatnik, Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin PSAR, Portal Dragon, Promathematica, Ravensburger, Rebel, RUSSELL KONDRACKI s.j., Sharp Games, Smart Games, Snowdale Design, Sphere Games, Stonemaier Games, TACTIC Games, Teatr Wielki – Opera Narodowa, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Tutuconcept Sp. z o.o., Vedra Games, Vertima Trade, Woodgame, Wydawnictwo Szaron, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!