Recenzja gry edukacyjnej Puzzle – Przeciwieństwa

Zabawa i nauka” to produkty dla najmłodszych dzieci, stąd taka właśnie kolejność aktywności wymienionych w nazwie serii. Maluchy przede wszystkim angażują się w zabawę, więc powinna być ona nie tylko atrakcyjna, ale również kształcąca. Oto kolejna gra edukacyjna, tym razem dla urwisów w wieku już od 3 lat. No to gramy!

Puzzle – Przeciwieństwa” to 24 dwuelementowe komplety, tabliczki ukazujące pojęcia i zjawiska abstrakcyjne (w tym emocje), wyjaśnione na namacalnych, fizycznych obiektach. Kolorowe kafle na białym tle, które zestawiamy ze sobą nie za pomocą wystającego ząbka lecz dokładając obie strony przecięte falistą linią. Dzięki takiemu sposobowi łączenia mamy większe prawdopodobieństwo, że fragmenty się nie zniszczą, a wystające krawędzie nie zegną czy ułamią.

Dziecko uczy się na zasadzie przeciwieństw, czym jest pod i nad, mały i duży, wolny i szybki, stary i młody, zniszczony i nowy, wąski i szeroki, pełny i pusty, wesoły i smutny, krótki i długi, miękki i twardy, bliski i daleki, wysoki i niski lub wypukły i wklęsły czy też głęboki, tył i przód – w tym przypadku powiedzieć można zad, mokry i suchy, gorący i zimny, szczupły i puszysty, lekki i ciężki, otwarte i zamknięte, świeży i nieświeży (zgniły), dzień i noc, pogoda i niepogoda, czarny i biały.

Wszystkie obrazki są proste, schematyczne, w intensywnych barwach, wyraźne i wydaje się, że łatwo je dopasować, ponieważ reprezentują identyczną formę o różnych rozmiarach bądź kształtach. W większości przypadków nie ma tutaj obiektów w tle, które mogą rozpraszać uwagę, bądź niepotrzebnych. Płytki są całkiem mocne, zamalowane z jednej strony, w późniejszym czasie można je wykorzystać do gry w memory i trenować pamięć. Wizerunki są pogodne, bardzo sympatyczne i optymistycznie nastrajają do zabawy.

Dyskutując o zobrazowanych tutaj pojęciach, łatwiej będzie nam poruszyć zagadnienia związane ze zmysłami – stary but czy nieświeży owoc nieładnie pachną, co zaznaczono na ilustracji, różna jest również faktura materiałów, o których mowa. Znak drogowy to świetny punkt wyjścia do pogadanki o przepisach i bezpiecznym poruszaniu się po drodze. Odnosząc się do pory dnia płynnie przechodzimy do określania czasu. Wszystkie zwierzątka to znakomity temat do rozmowy odnoszącej się do odpowiedzialności za żywe stworzenia, bo to przecież także obowiązki. Owoce oraz wagi i prezentowane sylwetki ciała to wspaniałe motywy, aby zachęcić dziecko do zdrowego odżywiania się, odpowiedniej dla danego wieku diety i przede wszystkich wysiłku fizycznego, bo ruch to podstawa.

Zaletą tego produktu jest duża liczba kafelków, które w łatwy sposób można zestawiać. Bogata tematyka skutkuje swobodną konwersacją o sprawach ważnych dla rodzica i dziecka, a wspólna aktywność tworzy więź, integruje.

Zwracamy uwagę dziecka na detale, które różnicują obiekty, rozwijając postrzeganie. Wspieramy w logicznym myśleniu, racjonalności podejmowania decyzji. Jak wspomina wydawca, „ćwiczymy świadomą obserwację i analizę, trenujemy właściwe kojarzenie i spostrzegawczość”. Produkt potrzebny oraz przydatny na pewnym etapie rozwoju, wykorzystać można także w służbie dziecku przedszkolnemu.

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy ALEXANDER.

Film: „Puzzle – Przeciwieństwa ” – unboxing

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

2 Pionki, 3 Headed Dog, 9 Planet, Alexander, Arcane Wonders, Artyzan kreatywnemaluchy.pl, Baldar, Bard, Black Monk Games, Brain Games, Cartamundi, Clementoni, CUBE Factory of Ideas, Czacha Games, Dadada.pl, Daily Magic Games, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Drawlab Entertainment, Edgard, Edipresse Książki, Egmont, Ei System, Epideixis, Finebooks, FOXGAMES, Franjos Selverlag, Garphill Games, GDM Games, GeGe Co Ltd, GRAiMY, Granna, Haraka Paka, Headu, Heim, Hurrican Games, ICOM Poland, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Kangur Sp. z o.o., Let’s Play, LUDERIS, Mandoo Games, MDR Dystrybucja, Moaideas Game Design, Narodowe Centrum Kultury, Octigo Sp. z o.o., Odd Bird Games, OGRY Games, Glosel – taniaksiazka.pl, OUTDOOR Media, Phalanx Games, Piatnik, Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin PSAR, Portal Dragon, Promathematica, Ravensburger, Rebel, RUSSELL KONDRACKI s.j., Sharp Games, Smart Games, Snowdale Design, Sphere Games, Stonemaier Games, TACTIC Games, Teatr Wielki – Opera Narodowa, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Tutuconcept Sp. z o.o., Vedra Games, Vertima Trade, Woodgame, Wydawnictwo Szaron, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!