Recenzja gry planszowej Stanisław Moniuszko

W ostatnich dniach otrzymujemy dużo gier edukacyjnych, natomiast przyznam szczerze, że do najlepszych z nich należą te raczej niszowe i wydawane przez instytucje kultury i oświaty. Karol Madaj jest znakomitym projektantem, którego rozsławiła „Kolejka”, swoją drogą również bardzo kształcąca gra planszowa. Ostatnio autor tworzy przede wszystkim gry historyczne oraz edukacyjne i całe szczęście dla dzieci, bo wiele z nich to prawdziwe perełki! Planszowe, rodzinne gry edukacyjne, które każdy z nas mieć w domu powinien to – poza wspomnianą wyżej Grą Roku – „Ojczysty”, „303 – Bitwa o Wielką Brytanię”, a dzisiaj dochodzi do tego rewelacyjny „Stanisław Moniuszko”. Z tęsknotą w sercu czekamy jeszcze na wielki projekt godny samego Fryderyka Chopina!

Stanisław Moniuszko Gra Planszowa” to drugi tytuł, który wydała właśnie Opera Narodowa, wcześniej był innowacyjny, wsparty mediami „Śpiewnik domowy”. Produkt sygnowany imieniem i nazwiskiem słynnego kompozytora musi być duży – nie tylko rozmiarowo! Teatr Wielki bardzo się postarał i szczerze nam zaimponował! Z okazji celebracji Roku Stanisława Moniuszki i inicjatywy Moniuszko200 można przeżyć fantastyczne wydarzenia, ale również zakupić pamiątkę na lata i ku potomności. Niech zostanie w kolekcji gra, która ma wartość także sentymentalną!

Jest to pozycja dla 2-8 graczy w wieku od 10 lat, czas zabawy zajmuje ok. 25 minut. Autora już znacie, ale zapamiętajcie jeszcze ilustratora, bo Roman Kucharski cudownie to zobrazował, artyzm pierwsza liga! Czuje się kulturę i patriotyzm – ludowość wsi, ale także dawne „Kresy”!

Odnośnie tekstu pisanego, w biografii znakomitego muzyka podobało nam się, że komponował dla wszystkich i historia życia oraz podróży to potwierdza, a taka właśnie powinna być muzyka – ponad wszelkimi podziałami! W tekście zaakcentowano również zaangażowanie kompozytora w naukę, ponieważ każdy talent można zaprzepaścić, jeśli się nie rozwijamy, a ciężka praca i kontakt z naszymi mistrzami to podstawa dla samodoskonalenia!

Zasady gry to zmodyfikowane „Dobble”, zatem gra będąca swego czasu absolutnym bestsellerem. Wyłożone duże karty Moniuszki łączy jeden element graficzny, po jego wskazaniu bierzemy pojedynczą kartę z pary, od razu odsłaniając kolejną ze stosu. Zdobyta karta leży po naszej stronie planszy, jeśli w zestawie kart gracza znajdzie się komplet symboli z mniejszej karty celu (każdy otrzymuje parę trzymaną w ukryciu), to należy odłożyć duże karty na stos odrzuconych (barwa gracza), przesunąć własny pionek na torze życiorysu kompozytora i uzupełnić nową kartę celu. Kolejne dobierane karty Moniuszki, na które zabrakło już miejsca na oznaczeniach z boku planszy, układamy na wcześniejszych, siłą rzeczy będą widoczne inne zestawy symboli na wierzchu. Jeśli dobrany cel nam nie odpowiada, możemy go odrzucić, ale jednocześnie poświęcamy jedną z kart Moniuszki.

Wracając jeszcze do startowego rozłożenia – gracz rozpoczynający, który jest jednocześnie najmłodszym z grających, otrzymuje kartę Moniuszki, reszta portrety startowe z pojedynczym obiektem.

Wygrywa osoba, która jako pierwsza dotarła pionkiem do mety, czyli dokonała curriculum vitae genialnego artysty. Zabawę kończymy również w momencie, gdy wyczerpią się dwa stosy kart Moniuszki, jeśli uczestnicy zatrzymali się na tym samym polu, liderem jest osoba, która posiada więcej kart celów – przesuwają pionek o 1-2 miejsca, zatem ich liczba może być różna.

Bawiąc się w składzie przewyższającym 4 osoby, będziemy kooperowali z partnerem – każdy z nas kontroluje pojedynczą kartę celu, oczywiście pomagamy sobie wzajemnie w trakcie obserwacji poszukując wspólnych symboli na kartach Moniuszki na planszy i poza nią, kolekcjonując zestawy.

Stanisław Moniuszko” to śliczna gra, dynamiczna rozgrywka potęguje emocje, prosta mechanika zachęca do włączenia się do rywalizacji, a wariant z kooperacją również integruje. Wszystkie symbole znalazły odbicie w życiorysie Stanisława Moniuszki, bawiąc się, poznajemy twórczość tego wybitnego człowieka. Teraz pozostaje nam już tylko włączyć muzykę klasyczną w tle i koniecznie wybrać się do opery jeśli wystawiają Moniuszkę – jeśli nie, to też warto!

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy TEATR WIELKI – OPERA NARODOWA.

Film: „Stanisław Moniuszko Gra Planszowa” – unboxing

Film: „Stanisław Moniuszko Gra Planszowa” – przebieg gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

2 Pionki, 3 Headed Dog, 9 Planet, Alexander, Arcane Wonders, Artyzan kreatywnemaluchy.pl, Baldar, Bard, Black Monk Games, Brain Games, Cartamundi, Clementoni, CUBE Factory of Ideas, Czacha Games, Dadada.pl, Daily Magic Games, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Drawlab Entertainment, Edgard, Edipresse Książki, Egmont, Ei System, Epideixis, Finebooks, FOXGAMES, Franjos Selverlag, Garphill Games, GDM Games, GeGe Co Ltd, GRAiMY, Granna, Haraka Paka, Headu, Heim, Hurrican Games, ICOM Poland, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Kangur Sp. z o.o., Let’s Play, LUDERIS, Mandoo Games, MDR Dystrybucja, Moaideas Game Design, Narodowe Centrum Kultury, Octigo Sp. z o.o., Odd Bird Games, OGRY Games, Glosel – taniaksiazka.pl, OUTDOOR Media, Phalanx Games, Piatnik, Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin PSAR, Portal Dragon, Promathematica, Ravensburger, Rebel, RUSSELL KONDRACKI s.j., Sharp Games, Smart Games, Snowdale Design, Sphere Games, Stonemaier Games, TACTIC Games, Teatr Wielki – Opera Narodowa, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Tutuconcept Sp. z o.o., Vedra Games, Vertima Trade, Woodgame, Wydawnictwo Szaron, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!