Recenzja gry DwaLamBury

Wśród gier opartych na mechanice kalambury, znajdziemy wiele odmian, bo demonstrowanie hasła może mieć miejsce poprzez użycie gestów, dźwięków, obrazów, czasami pełnych słów z eliminacją tych kluczowych, niekiedy pojawia się również marionetka – żywy uczestnik lub dmuchana lala. Ostatnio coraz częściej produkty tego typu nawiązywały do przekraczania granic cenzury, do zawsze gorących relacji damsko-męskich, bo to typowe gry imprezowe. Takiego produktu, jak dzisiaj jednak jeszcze nie było!

Dwa-lam-bury” to gra towarzyska na udane party, przeznaczona dla 4-18 uczestników w wieku od 10 lat, z czasem rozgrywki zajmującym ok. 25 minut. Wewnątrz opakowania poza krótką instrukcją znajdziemy dwie talie – podstawową i zaawansowaną z trudniejszymi terminami, łącznie 110 kart.

Zabawa jest nietypowa, ponieważ ciągle jesteśmy podzieleni na standardowe dwa zespoły, jednak przedstawiana jest para haseł, które ukazują dwie osoby równocześnie. Trudność w tym, że hasła są do siebie bliźniaczo podobne, tematycznie zbliżone, a nawet jeśli nie, to pokazywane zazwyczaj w podobny sposób! Wszystko po to, żeby osoby z przeciwnej drużyny rozwiązały konkurencyjną zagadkę i oddały punkt swoim rywalom. Nasza w tym głowa i nie lada problem, ale też sztuka aktorska, żeby zademonstrować hasło tak, żeby odpowiedź była konkretna i właściwa.

Spróbujcie sami z Chuckiem Norrisem dla jednego zespołu i Bruce Lee dla drugiego, czy kop z półobrotu wykonał słynny „Strażnik Teksasu”, a może mistrz sztuk walki, którego według pogłosek uśmiercili „ciosem wibrującej pięści” mnisi z Shaolin, karząc tym samym za zdradę sekretów kung-fu?

Zebrano tutaj w sumie 220 terminów – od krótkich jednowyrazowych po dłuższe, najczęściej powiedzonka. Pokaz kończy rozwiązanie pojedynczego z nich, a punkt wędruje na konto drużyny, która wylosowała to hasło – niezależnie od tego, kto z uczestników udzielił wskazania!

Pomysł jest rewelacyjny, nasze wygibasy przed publicznością zbliżone, ale diabeł tkwi w szczególe, bo jak tu odróżnić „wysokie napięcie” od „wysokiego ciśnienia” – potrzeba idei i sposobu, a może tak: napięcie może być emocjonalne, ale także związane z porażeniem prądem, a ciśnienie można połączyć z nurkowaniem, co raczej odbiega od napięcia będącego wyrazem naszych uczuć – i tak jest ze wszystkim, kombinujemy drodzy mili i jest wesoło.

Dwa – lam – bury” to żywiołowa, dynamiczna, sprytnie skonstruowana rozgrywka, która przynosi wiele świeżości do kalambury, w którym wydawałoby się ciężko już wymyślić coś nowego i interesującego. A jednak, udało się i należy pogratulować. Brawo!

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy FOXGAMES.

Film: „Dwalambury ” – unboxing

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

2 Pionki, 3 Headed Dog, 9 Planet, Alexander, Arcane Wonders, Artyzan kreatywnemaluchy.pl, Baldar, Bard, Black Monk Games, Brain Games, Cartamundi, Clementoni, CUBE Factory of Ideas, Czacha Games, Dadada.pl, Daily Magic Games, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Drawlab Entertainment, Edgard, Edipresse Książki, Egmont, Ei System, Epideixis, Finebooks, FOXGAMES, Franjos Selverlag, Garphill Games, GDM Games, GeGe Co Ltd, GRAiMY, Granna, Haraka Paka, Headu, Heim, Hurrican Games, ICOM Poland, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Kangur Sp. z o.o., Let’s Play, LUDERIS, Mandoo Games, MDR Dystrybucja, Moaideas Game Design, Narodowe Centrum Kultury, Octigo Sp. z o.o., Odd Bird Games, OGRY Games, Glosel – taniaksiazka.pl, OUTDOOR Media, Phalanx Games, Piatnik, Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin PSAR, Portal Dragon, Promathematica, Ravensburger, Rebel, RUSSELL KONDRACKI s.j., Sharp Games, Smart Games, Snowdale Design, Sphere Games, Stonemaier Games, TACTIC Games, Teatr Wielki – Opera Narodowa, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Tutuconcept Sp. z o.o., Vedra Games, Vertima Trade, Woodgame, Wydawnictwo Szaron, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!