Recenzja gry Chmury

Sztuka i wyobraźnia od zawsze były nierozerwalnie połączone. Spoglądając w niebo dorośli widzą chmury, wizjonerzy i dzieci wszystko to, co fantazja przyniesie im w swej kreacji. Obłoczki rzeczywiście mogą kojarzyć się z konkretnymi obiektami, stąd idea tej rodzinnej gry.

Chmury” to pozycja bazująca na kartach oraz puzzlach ukazujących różne formy tytułowych oparów zawieszonych gdzieś w powietrzu, z których tworzymy własne dzieło przekładając to, co widzimy na ukrytej karcie. Celem reszty uczestników jest rozwiązanie naszej pochmurnej zagadki, czyli udzielenie odpowiedzi, co ukazaliśmy za pomocą tego całego kłębowiska. Gra dla 3-6 osób, dziecka w wieku od 6 lat, z czasem rozgrywki ok. 15 minut.

Wewnątrz opakowania znajdziemy 80 kart przedmiotów – schematycznie, prosto ujęte rozmaite obiekty z podziałem na barwy określające stopień zaawansowania czekającego nas wyzwania. Ponadto 20 kart punktacyjnych o wartości 1-5, standardową klepsydrę, gdyż ucieka nam czas i 16 białych chmurek – dwa szablony, po parze każdego z 8 zebranych tutaj kształtów.

Od autora tej gry recenzowaliśmy już pojedynczy projekt, był to „Ticket to Mars” – raczej prosta, familijna pozycja, chociaż śliczna, to interesująca dopiero przy większym składzie, kiedy robiło się wystarczająco tłoczno. „Chmury”, w oryginale „Nubes” jest bardziej kreatywna, spodoba się wszystkim miłośnikom układanek, gier dedukcyjnych, budowania wzorów, nada się na imprezę.

Osoba, która odgadła hasło otrzymuje kartę z ilustracją. Demonstrator po ułożeniu swojego projektu może gestykulować, a za poprawne naprowadzenie na nazwę otrzymuje kartę punktu. Na koniec każda karta z obrazem warta jest punkt, sumujemy także noty z kart numerycznych. Jeśli zdradzimy się głosem, tracimy turę.

Przyznam, że po otwarciu pudełka gra nie wygląda imponująco. Chmury nigdy nie będą tak artystycznie okazałe, jak gotowe ilustracje chociażby z „Dixit”. Możemy natomiast zrobić z nich całkiem wiele i to jest bardzo rozwijające!

Obłoczki nakładamy na siebie, obracamy na wszelkie możliwe sposoby, strony. Ich wielkości i kształty są różne, jedne przypominają kwiaty, inne gałki lodów, niektóre rogale. Wszystkie są jednak zaokrąglone na krawędziach. Manipulacja i łączenie chmurek przypomina rzucanie cienia na ścianę.

Zabawa angażuje, w szczególności młodsze dzieci, ponieważ one swoją inwencją przekraczają możliwości rodziców i potrafią zauważyć znacznie więcej. Warto jednak dużo trenować, ponieważ im dłużej i częściej gramy, tym wyżej wznosimy się na skrzydłach fantazji. Przekonacie się również, że zaledwie jedna minuta gwarantuje lawinę haseł i powoduje gorące emocje.

Jeśli szukacie imaginacji w grach planszowych, koncepcyjnej formy zabawy, która okazuje się bardziej kreatywna niż początkowo się wydaje, to taką pozycję z polotem właśnie tutaj otrzymacie. Wiele jednak zależy od waszych chęci i otwartości na doznania, ale zobaczycie, że pięknie jest być odkrywcą – nie tylko gwiazd, ale i chmur!

Należy jeszcze dodać, że taka gra może okazać się znakomitym narzędziem dla terapeuty, który pracuje z dzieckiem wymagającym alternatywnych form komunikacji. Produkt zaskakujący, o którym się myśli i powraca do aktywności.

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy TREFL JOKER LINE.

Film: „Chmury” – unboxing

Film: „Chmury” – przebieg gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

2 Pionki, 3 Headed Dog, 9 Planet, Alexander, Arcane Wonders, Artyzan kreatywnemaluchy.pl, Baldar, Bard, Black Monk Games, Brain Games, Cartamundi, Clementoni, CUBE Factory of Ideas, Czacha Games, Dadada.pl, Daily Magic Games, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Drawlab Entertainment, Edgard, Edipresse Książki, Egmont, Ei System, Epideixis, Finebooks, FOXGAMES, Franjos Selverlag, Garphill Games, GDM Games, GeGe Co Ltd, GRAiMY, Granna, Haraka Paka, Headu, Heim, Hurrican Games, ICOM Poland, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Kangur Sp. z o.o., Let’s Play, LUDERIS, Mandoo Games, MDR Dystrybucja, Moaideas Game Design, Narodowe Centrum Kultury, Octigo Sp. z o.o., Odd Bird Games, OGRY Games, Glosel – taniaksiazka.pl, OUTDOOR Media, Phalanx Games, Piatnik, Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin PSAR, Portal Dragon, Promathematica, Ravensburger, Rebel, RUSSELL KONDRACKI s.j., Sharp Games, Smart Games, Snowdale Design, Sphere Games, Stonemaier Games, TACTIC Games, Teatr Wielki – Opera Narodowa, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Tutuconcept Sp. z o.o., Vedra Games, Vertima Trade, Woodgame, Wydawnictwo Szaron, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!