Recenzja gry planszowej Fields od Fame Raiders of The North Sea

Dzisiaj zobaczycie, że waleczni wikingowie z „Najeźdźców z Północy” nie tylko umierają na polach chwały, ale też krwawią obficie, a krople wyglądają jak szkarłatne łzy kapiące z oczu Walkirii. Drugi z dodatków do „Raiders of The North Sea” to nie tylko widowiskowe pojedynki z jarlami czy zadrapane kości do wymiany, to przede wszystkim rozwinięcie genialnej koncepcji, która sprawdziła się w najsłynniejszej grze Shema Phillipsa, ostatnimi czasy prawdopodobnie najbardziej podziwianego projektanta w branży gier planszowych.

Fields od Fame” to dla nas „Pola chwały”, ewentualnie „Pola sławy”, pozycja dedykowana jest dla 2-5 graczy w wieku od 12 lat (granica nieco zawyżona), z czasem rozgrywki zajmującym ok. 60-90 minut, która u nas trwa nawet do dwóch godzin.

Wewnątrz opakowania znajdziemy dwie talie kart – ludzi do werbowania w wiosce oraz jarlów, z którymi przyjdzie nam się zmierzyć. Ponadto pojawi się dodatkowa plansza dołączana do dłuższego z boków planszy głównej, na której widzimy trzy nowe lokacje – grody, miejsca na manipulację stosem kart jarlów oraz nowy tor – chwały lub sławy. Będą też nowe zasoby – znaczniki spotkania z rywalem na polu bitwy, rozkładane losowo w najeżdżanych przez nas miasteczkach. Skoro walka, to i odniesione rany! A także płytki do obsługi takich pojedynków. Przygotowano również łajbę oraz komplet znaczników dla kolejnego gracza. Całość zamyka instrukcja oraz para kości, które warto wymienić bawiąc się z tym rozszerzeniem.

Podczas najazdów zdarzało się wyrzucić więcej siły niż potrzeba do pierwszej wartości punktowej, czasami jednak brakowało do osiągnięcia kolejnego poziomu, ta nadwyżka przepadała. Nie tym razem jednak! Nadliczbowe oczka, nie będą już bezużyteczne, teraz możemy je wymienić na punkty na torze sławy i na pewnym poziomie na standardowe noty. Co więcej – prowadząc nasz rajd na miasteczko wroga, możemy złupić tarczę. Oznacza ona spotkanie z nieprzychylnym jarlem. Teraz przydadzą się nasze nowe tabliczki, gdyż przeciwnika możemy zabić – otrzymujemy rany o wartości o jeden większej niż siła z karty wrogiego wodza, może on do nas dołączyć – otrzymujemy rany o wartości o jeden mniejszej niż wartość z karty jarla, ewentualnie uciec – tracimy punkt sławy lub z toru not końcowych. W przypadku walki z kilkoma bohaterami to my wybieramy kolejność pojedynków, jednak ratując się ucieczką, z kolejnym już się nie spotkamy, co jest raczej logiczne. Dwie opcje wymagające naszej krwi kończą się nagrodą – nowym druhem na drakkarze, ewentualnie innym rodzajem dobra.

Jarl, który dołączył do zgranej drużyny nie może zostać poświęcony dla Walkirii w obecnym ataku, ponadto po śmierci nie wraca na rękę, na mocy Grabarza. Oczywiście przyjmując na okręt jarla, należy opłacić jego żołd – wartość w monetach z karty.

Wikingowie na kartach, którym przypisaliśmy krople krwi są osłabieni, a znaczniki zmniejszają ich siłę ataku. Warto takich mało przydatnych wojów poświecić dla Walkirii, stąd proponowana wymiana kości czerwonych na czarne, gdzie na jednej ze ścian funkcjonuje symbol czaszki, oznaczającej to samo, co czarny znacznik.

Nowe rozszerzenie funkcjonuje nadzwyczaj dobrze! Wojownicy wydają się teraz bardziej realistyczni, ponieważ nie tak żywotni jak uprzednio. Z kart jarlów pozyskujemy rozmaite surowce, których w grze podstawowej mogło nam brakować. Obecność nowego wroga nie deprecjonuje jednak wartości najazdu, jak to mogło mieć miejsce przy zadaniach we wcześniej opisywanym dodatku „Hall of Heroesw małych składach uczestników. To rozszerzenie zmienia mniej niż „Hala Bohaterów”, zatem jest po prostu lepsze, ponieważ w grze nagrodzonej „Mensa Select Winner” oraz biorącej udział w nominacji do „Kennerspiel des Jahres” nie powinno się wiele modyfikować.

Bardzo udane rozszerzenie do znakomitej gry rodzinnej. Polecamy dodać do bazowej pozycji, szczególnie kiedy bawimy się z większą liczbą wikingów przy stole!

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy GARPHILL GAMES.

Film: „Fields od Fame Raiders of The North Sea” – unboxing

Film: „Fields od Fame Raiders of The North Sea” – przebieg gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

2 Pionki, 3 Headed Dog, 9 Planet, Alexander, Arcane Wonders, Artyzan kreatywnemaluchy.pl, Baldar, Bard, Black Monk Games, Brain Games, Cartamundi, Clementoni, CUBE Factory of Ideas, Czacha Games, Dadada.pl, Daily Magic Games, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Drawlab Entertainment, Edgard, Edipresse Książki, Egmont, Ei System, Epideixis, Finebooks, FOXGAMES, Franjos Selverlag, Garphill Games, GDM Games, GeGe Co Ltd, GRAiMY, Granna, Haraka Paka, Headu, Heim, Hurrican Games, ICOM Poland, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Kangur Sp. z o.o., Let’s Play, LUDERIS, Mandoo Games, MDR Dystrybucja, Moaideas Game Design, Muzeum Powstania Warszawskiego, Narodowe Centrum Kultury, Octigo Sp. z o.o., Odd Bird Games, OGRY Games, Glosel – taniaksiazka.pl, OUTDOOR Media, Phalanx Games, Piatnik, Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin PSAR, Portal Dragon, Promathematica, Ravensburger, Rebel, RUSSELL KONDRACKI s.j., Sharp Games, Smart Games, Snowdale Design, Sphere Games, Stonemaier Games, TACTIC Games, Teatr Wielki – Opera Narodowa, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Tutuconcept Sp. z o.o., Vedra Games, Vertima Trade, Woodgame, Wydawnictwo Szaron, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!