Recenzja gry edukacyjnej The Investigation

Dzisiejsza gra jest niby pozycją edukacyjną, ale tak pasjonującą, że zupełnie niepodobną do standardowych gier do nauki języka obcego, a raczej jak najlepszy dreszczowiec, bo tutaj też są mordercy, ofiary i motywy zbrodni, a także nasza ekipa prowadząca dochodzenie w sprawie kryminalnej. Kiedy dzisiejsi rodzice uczyli się języka obcego, jeszcze jako nastolatkowie, rozmawiało się o wakacjach, potem był czas gwiazdorzenia o wynikach w pracy, już w trakcie starania się o nowe zatrudnienie. Wszystko to jednak monotonne i nieciekawe w porównaniu ze śledztwami z gry „The Investigation”.

Śledztwo” czy też „Dochodzenie” to „gra karciana do nauki języka”, jest to prawdziwy „angielski z kryminałem”! „Gra The Investigation” to pozycja dla minimum 2 graczy, ponieważ jeden odtwarza zbrodnię, jakby spisywał zeznanie lub prowadził sprawę poszukując winnego, a druga osoba relacjonuje i naprowadza na szkielet fabuły, ciąg zdarzeń w tej historii. Możemy bawić się kooperacyjnie w więcej osób, chociażby odtwarzając sceny filmowe z motywem dobrego i złego policjanta. W opakowaniu znajdziemy 110 kart, zaznaczyć należy, że część z nich jest dwustronna, oraz instrukcję z kilkoma przykładami opowieści i zasadami organizacji kart. Jedna partia zajmuje ok. 20 minut, ale im dłużej tym lepiej, ponieważ więcej rozmawiamy w języku angielskim i każdemu życzę, żeby rozgrywał kilkugodzinne, intensywne sesje! Poziom języka to A2-B2+.

Po otwarciu pudełka zwracamy uwagę na ilustracje kart. Obrazy warte są tysiąca słów – to może źle powiedziane w grze językowej, ale już się rzekło. Wspaniałe, klimatyczne, nawet psychodeliczne, mocno sugestywne scenki, każda uwydatnia to, co najbardziej mroczne w naszym skojarzeniu, dla przykładu – rzeźnia to wisząca na haku świnia! Artystce Izabeli Bułeczce należą się brawa – po prostu super!

Zabawę rozpoczynamy od układu, każda linia kart to inny etap dochodzenia. Pierwszy poziom to pomarańczowa talia przestępców, następnie na żółto to miejsca, czerwone będą przedmioty – zarówno narzędzia zbrodni, ale także rzeczy znalezione na miejscu przestępstwa, które mogą naprowadzić na trop. Kolejna linia to zielone karty osób – świadkowie, postaci zamieszane w opisywane tutaj wydarzenia. Ostatni rząd to fioletowe motywy.

Uczestnik, który jest tutaj mistrzem, jak w grach fabularnych musi ułożyć sobie historyjkę. Używa do tego celu karty zbrodni – 33 karty z pytaniami dla każdej linii kart, czyli do każdego etapu dochodzenia, bardzo pomocne, także jako wskazówka czy wytyczne, niekoniecznie ściśle przestrzegane, bo to rozgrywka kreatywna. W wersji podstawowej karta ta jest jawna, w zaawansowanej – ukryta i trzymana w sekrecie. Otrzymujemy też karty pomocy – atmosfera, emocje, wydarzenia, interakcje czy też relacje, miejsce, czas, słówka związane z kobietą i mężczyzną, wszystkie po polsku i angielsku.

Po ułożeniu kart, wybraniu kluczowych, wymyśleniu mrocznej opowieści z dreszczykiem, przychodzi czas na pytania i odpowiadanie. Zadajemy pytania zamknięte, najlepiej o szczegóły, naprowadzające nas na ślady, ale nie bezpośrednie! Nie możemy zapytać, czy zamordowano w rzeźni, ponieważ każda karta zawiera słowo tabu. Zapytamy raczej o okrucieństwo wobec zwierząt, zapach świeżej krwi, ostre haki na których zwisa okapujące jeszcze mięso, tasak na pierwszym planie, a może o odcięty palec? Kluczymy, żeby dłużej i więcej rozmawiać!

Kiedy będziemy już wiedzieli, co i jak, to porównujemy swoje opowieści. Jeśli raport policyjny będzie się zgadzał z realną wersją zdarzeń – sukces i sprawa trafia do archiwum! Jeśli było kiepsko, nasz opis był raczej alternatywą do oryginału, tym lepiej, bo zaczynamy kolejny raz i uczymy się dalej!

Zabawa jest wyśmienita, ponieważ akcja, ryzyko, zbrodnia i kryminał zawsze pasjonują ze względu na towarzyszące im niebezpieczeństwo. Pozycję edukacyjną „The Investigation” można porównywać do gry „Zgroza” połączonej z „Zgadnij kto to” w wersji mówionej i dla dorosłych, kojarzy się również z grą „Dochodzenie” ze względu na rodzaj aktywności i „Sherlook” z powodu obrysu ciała ofiary, ale tutaj wartością dodaną poza rozrywką jest język obcy.

Przyznam, że gdybym prowadził jakieś listy bestsellerów gier związanych z kształceniem, to „The Investigations” znalazłaby się w moich TOPach, HITach, czy jak tam nazywamy przeboje roku. Fascynująca!

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy EDGARD.

Film: „The Investigation” – unboxing

Film: „The Investigation” – przebieg gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

2 Pionki, 3 Headed Dog, 9 Planet, Alexander, Arcane Wonders, Artyzan kreatywnemaluchy.pl, Baldar, Bard, Black Monk Games, Brain Games, Cartamundi, Clementoni, CUBE Factory of Ideas, Czacha Games, Dadada.pl, Daily Magic Games, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Drawlab Entertainment, Edgard, Edipresse Książki, Egmont, Ei System, Epideixis, Finebooks, FOXGAMES, Franjos Selverlag, Garphill Games, GDM Games, GeGe Co Ltd, GRAiMY, Granna, Haraka Paka, Headu, Heim, Hurrican Games, ICOM Poland, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Kangur Sp. z o.o., Let’s Play, LUDERIS, Mandoo Games, MDR Dystrybucja, Moaideas Game Design, Muzeum Powstania Warszawskiego, Narodowe Centrum Kultury, Octigo Sp. z o.o., Odd Bird Games, OGRY Games, Glosel – taniaksiazka.pl, OUTDOOR Media, Phalanx Games, Piatnik, Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin PSAR, Portal Dragon, Promathematica, Ravensburger, Rebel, RUSSELL KONDRACKI s.j., Sharp Games, Smart Games, Snowdale Design, Sphere Games, Stonemaier Games, TACTIC Games, Teatr Wielki – Opera Narodowa, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Tutuconcept Sp. z o.o., Vedra Games, Vertima Trade, Woodgame, Wydawnictwo Szaron, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!