Recenzja gry karcianej Wtedy Kiedy

Wtedy Kiedy” to gra imprezowa i edukacyjna zarazem, a to super połączenie, ponieważ na wszelkich spotkaniach typu party z zasady dobrze się bawimy i ten relaks można przełożyć na bezstresową formę kształcenia napędzaną rywalizacją grupy.

Wtedy Kiedy” to gra karciana dla 2-8 uczestników, w wieku od 10 lat, co jest niepotrzebnym zawyżeniem, ponieważ dzieci rozpoczynające szkołę podstawową mogą już śmiało próbować swoich sił. Czas rozgrywki zajmuje ok. 30 minut.

Pozycja z mechaniki wydaje się bliźniaczo podobna do serii „Timeline”. W tamtej grze każdy z graczy dokłada swoje karty do wspólnej linii czasu uzupełniając luki pomiędzy datami, a wygrywa osoba, która zeszła ze swoich kart przed innymi. Karty są ilustrowane i o ile dobrze pamiętam jest ich mniej w opakowaniu, ale oczywiście wyszła cała masa dodatków rozwijających bazową ilość.

W tej grze proces przebiega odwrotnie. Naszym celem jest nie zejście z własnych kart, a ich zdobycie, razem z kartą startową uzbierać mamy według właściwej chronologii 10 kart w linii czasu.

Na każdej karcie znajduje się tekst oraz data. Karty w pudełku powinny leżeć jednakowo skierowane kolorem w tym samym kierunku. Kartę-zakładkę ustawiamy na brzegu stosu i przekładając niewygrane karty na drugą stronę zapełniamy część zużytych wydarzeń. Pusta karta określa moment, kiedy należy korzystać z drugiego koloru na kartach.

Sąsiad czyta wydarzenie, my określamy, którą lukę w naszym ciągu kart powinno ono zapełnić. W przypadku pomyłki, szansę na zdobycie bieżącej karty otrzymuje kolejny gracz w kolejce. Jeśli nie uda się nikomu, karta wraca do puli gry na stronę kart odrzuconych.

Drugi wariant zabawy jest ciekawszy, ponieważ bardziej ryzykowny, a więc wywołujący silniejsze emocje. W tym przypadku możemy więcej zyskać w turze, ale też stracić wszystko, na co przed chwilą zapracowaliśmy. Karty zdobyte ustawiamy w linii nad kartami pozyskanymi we wcześniejszych turach i określamy się, czy pasujemy i bierzemy aktualną zdobycz, czy ryzykujemy utratę kart, ale otrzymując również szansę uzbierania większej ich liczby. Jeśli na pewnym etapie nie spasujemy, a popełnimy pomyłkę w chronologii, tracimy wszystko z aktualnej tury. Nagroda, czytaj pokusa jest silna, ale kara także sroga i w tym cała zabawa.

Słabą stroną gry jest brak ilustracji na kartach, co w szczególności może zniechęcić młodszych uczestników, którzy jednak zwracają uwagę na oprawę wizualną produktu. Silną stroną modyfikacja sprawdzonej mechaniki z „Timeline”. Wydaje się, że nawet fajniej jest tworzyć linię kart u siebie niż wspólną, a zdobywanie jest przyjemniejsze od tracenia kart.

Rozgrywka jest świetna, ponieważ wiele tutaj ciekawostek, wydarzeń również z najnowszej historii Polski i ze świata. Interesujące zagadnienia z wiedzy powszechnej, ale także badań popularnonaukowych i te właśnie interesują najbardziej. Ustawiając wydarzenia według kolejności daty siłą rzeczy zdobywamy świadomość ich występowania, chronologii, rozwijamy intuicję historyczną. Samoistnie pojawia się rozumienie ciągłości cyklu czasu, wzajemnych oddziaływań wydarzeń, relacji. Warto również zaznaczyć, że już teraz pojawił się pierwszy dodatek, który również wam pokażemy.

Przyjemna rozgrywka, czujemy w trakcie zabawy, że się rozwijamy, ale taka forma zdobywania wiedzy jest miła, ponieważ pozbawiona zapamiętywania na siłę, a każdy przymus powoduje niechęć, dlatego nie przepadamy za nauką w tradycyjnym jej rozumieniu. Warto skorzystać, wziąć nie tyko na imprezę, ale także do szkoły, bo to może być genialna pomoc dydaktyczna dla nauczyciela. Polecam.

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy EGMONT.

Film: „Wtedy Kiedy” – unboxing

Film: „Wtedy Kiedy” – przebieg gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

2 Pionki, 3 Headed Dog, 9 Planet, Alexander, Arcane Wonders, Artyzan kreatywnemaluchy.pl, Baldar, Bard, Black Monk Games, Brain Games, Cartamundi, Clementoni, CUBE Factory of Ideas, Czacha Games, Dadada.pl, Daily Magic Games, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Drawlab Entertainment, Edgard, Edipresse Książki, Egmont, Ei System, Epideixis, Finebooks, FOXGAMES, Franjos Selverlag, Garphill Games, GDM Games, GeGe Co Ltd, GRAiMY, Granna, Haraka Paka, Headu, Heim, Hurrican Games, ICOM Poland, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Kangur Sp. z o.o., Let’s Play, LUDERIS, Mandoo Games, MDR Dystrybucja, Moaideas Game Design, Muzeum Powstania Warszawskiego, Narodowe Centrum Kultury, Octigo Sp. z o.o., Odd Bird Games, OGRY Games, Glosel – taniaksiazka.pl, OUTDOOR Media, Phalanx Games, Piatnik, Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin PSAR, Portal Dragon, Promathematica, Ravensburger, Rebel, RUSSELL KONDRACKI s.j., Sharp Games, Smart Games, Snowdale Design, Sphere Games, Stonemaier Games, TACTIC Games, Teatr Wielki – Opera Narodowa, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Tutuconcept Sp. z o.o., Vedra Games, Vertima Trade, Woodgame, Wydawnictwo Szaron, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!