Recenzja gry planszowej Billabong

Kolejna pozycja od niemieckiego wydawcy, którego gry uwielbiamy i najczęściej pozostają w naszej kolekcji. Są to pozycje przede wszystkim rodzinne, nieskomplikowane mechanicznie, ale inteligentne i zazwyczaj nagradzane w konkursach kilka lat wstecz, prezentowane jednak w odświeżonych, współczesnych ilustracjach.

Billabong” to gra abstrakcyjna, zatem wyzwanie logiczne, pozycja w 1994 roku była rekomendowana do „Spiel des Jahres”. Dedykowana jest dla 2-4 graczy w wieku od 9 lat, a czas partii zajmuje ok. 30 minut. Projektanta znamy z prezentowanego i u nas „Black Box +” i jest to najwyżej oceniana gra tego autora. Rozgrywka to wyścig kangurów dookoła wodopoju. Poruszamy się po siatce pól, przypominających te z szachów czy warcabów. Musimy okrążyć zbiornik zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

Billabong to rzeczywiście funkcjonujące określenie australijskiego starorzecza. Zbiornik wodny, który został odcięty, gdy zmieniła się ścieżka potoku. Wypełnia się wodą sezonowo, przez większą część roku pozostając wysuszonym. Wąska stróżka zasilająca wodopój jest linią startu i metą w grze.

Wewnątrz opakowania znajdziemy 4 komplety po 5 pionków kangurów w wybranych kolorach oraz pojedynczy czarny – sędziego, a także planszę składaną na 6 części i instrukcję. Zwierzaki są duże, wykonane z drewna i wyglądają bardzo ładnie, plansza ilustracyjnie nie powala, jest ok. i spełnia swoją rolę.

Kangury spacerują o jedno pole w każdym kierunku, również na skos, na jednym polu może stać tylko jedna figurka. Mogą jednak przeskoczyć innego osobnika, natomiast odległość lądowania musi być identyczna początkowemu oddaleniu od kangura przeskakiwanego, skoki odbywają się więc na znaczną odległość, także na skos. W swojej turze możemy przeskoczyć więcej kangurów, ale każdego z nich pojedynczo, lądujemy zawsze na pustym miejscu i nie na zbiorniku wodnym, oczywiście musimy zmieścić się na szachownicy. Nie możemy przeskakiwać zbiornika billabong.

Pionek czarnego kangura to sędzia, który startuje ze zbiornika. Zaznaczamy nim miejsce rozpoczęcia skoku naszego pionka. Sędziego również można przeskoczyć, bo to kangur! Kiedy kończymy turę, czarny sędzia wraca na pole wodopoju.

W momencie, kiedy kangur przekroczy stróżkę wody po raz drugi, zostaje zdjęty z planszy i ustawiony pod parasolem swojej barwy. Kangury z naszej drużyny powinny współpracować, ponieważ osamotniony zwierzak będzie musiał wolno przejść całą drogę. Gra uczy taktycznego wykorzystania własnych zasobów, ponieważ najprościej przeskakiwać w oparciu o kompanów z drużyny, przemieszczanie nabiera wtedy tempa. Warto również blokować skoki przeciwnika.

Billabong” przypomina nam warcaby, z tą różnicą, że tutaj się ścigamy, nie zbijamy. Przeskakujemy również własne pionki i sędziego, ewentualnie spacerujemy. Bawimy się nawet w 4 osoby, chociaż wtedy robi się trochę ciasno na planszy – przynajmniej na początku. Gra jest ładniejsza od warcabów, ponieważ plansza jest większa, z przeszkodą oraz ilustrowana, ponadto sterujemy ślicznymi figurkami kangurów.

Bardzo przyjemna zabawa, inteligentne planowanie ciągu ruchów w ramach całej grupy. Świetna gra logiczna, która wciąga na długie rozgrywki, nawet turniejowe.

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy FRANJOS.

Film: „Billabong” – unboxing

Film: „Billabong” – przebieg gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

2 Pionki, 3 Headed Dog, 9 Planet, Alexander, Arcane Wonders, Artyzan kreatywnemaluchy.pl, Baldar, Bard, Black Monk Games, Brain Games, Cartamundi, Clementoni, CUBE Factory of Ideas, Cuboro, Czacha Games, Dadada.pl, Daily Magic Games, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Drawlab Entertainment, Edgard, Edipresse Książki, Egmont, Ei System, Epideixis, Finebooks, FOXGAMES, Franjos Selverlag, Garphill Games, GDM Games, GeGe Co Ltd, GRAiMY, Granna, Haraka Paka, Headu, Heim, Hurrican Games, ICOM Poland, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Kangur Sp. z o.o., Let’s Play, LUDERIS, Mandoo Games, MDR Dystrybucja, Moaideas Game Design, Muzeum Powstania Warszawskiego, Narodowe Centrum Kultury, Octigo Sp. z o.o., Odd Bird Games, OGRY Games, Glosel – taniaksiazka.pl, OUTDOOR Media, Phalanx Games, Piatnik, Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin PSAR, Portal Dragon, Promathematica, Ravensburger, Rebel, RUSSELL KONDRACKI s.j., Sharp Games, Smart Games, Snowdale Design, Sphere Games, Stonemaier Games, TACTIC Games, Teatr Wielki – Opera Narodowa, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Tutuconcept Sp. z o.o., Vedra Games, Vertima Trade, Woodgame, Wydawnictwo Szaron, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!