Recenzja gry karcianej Bójka na słówka

Model rozgrywki, z którym pierwszy raz spotkaliśmy się w „Dobble” stał się bardzo popularny i był już wykorzystywany w grach do nauki historii „Znaj znak”, a teraz jest użyty w edukacji języka obcego i naszym zdaniem również z sukcesem, czyli pożytkiem dla ucznia.

Bójka na słówka” to najnowsza pozycja od wydawcy zajmującego się przede wszystkim kształceniem językowym – książki i gry. Gra bazuje na kartach, dedykowana jest dla 2-8 użytkowników w wieku od 7 lat, a czas rozgrywki zajmuje ok. 10-20 minut. Wewnątrz opakowania znajdziemy 103 dwustronne karty z rysunkami oraz nazwami w języku angielskim. W „Dobble” było wiele wariantów, ale wszystkie one polegały generalnie na odnajdywaniu obiektu, który łączył każdą z kart.

Karty podzielono na dwa stopnie zaawansowania – purpurowy dla początkujących i pomarańczowy dla lepiej znających język. Świetnym uzupełnieniem jest słowniczek obrazkowy – podpisane rysunki występujące na kartach, większość z nas jest wzrokowcami i w taki sposób uczymy się najszybciej i najbardziej efektywnie. Para kart to podstawowe angielskie zwroty, których możemy użyć w trakcie zabawy, zachęcają do rozmowy w tym języku.

Standardowe warianty gry nie odbiegają specjalnie od tych znanych z „Dobble”, natomiast nowością, typowej dla gry ze słówkami jest opcja „family”, czyli dla dzieci uczących się czytać i mówić po angielsku. Tutaj rozkładamy karty i gracz najlepiej znający język wypowiada nazwę obiektu po angielsku. Osoba, która jako pierwsza wskaże właściwy rysunek wygrywa kartę.

Warm-up?” to wariant dla początkujących, który dobrze znamy i lubimy, czyli porównujemy nasze karty odnajdując pary. Nowością, charakterystyczną dla gry językowej są relacje, trzy rodzaje to rysunek – rysunek, rysunek – słówko, słówko – słówko. Zwycięża osoba, które zebrała najwięcej zestawów.

In the middle” – poszukujemy relacji słówek i rysunków wspólnych dla karty własnej i wyłożonej w centrum gry. Gracz, który pierwszy wskaże parę pozbywa się swojej karty, która staje się nową do porównywania z kartami uczestników. Wygrywa osoba, która pierwsza zejdzie z kart.

I’m faster” – celem jest znalezienie połączenia pomiędzy kartą własną i należącymi do dwóch innych graczy, porównywane obiekty mogą być różne dla każdej pary kart. Jest to rozwinięcie zabawy „Warm-up?” dla większego składu. Zwycięża uczestnik, który zebrał najwięcej kart, gdyż te niepołączone z danej rundy są odrzucane z gry. Przy remisie rozgrywamy dodatkowy pojedynek.

Bójka na słówka” nie jest dla nas niczym odkrywczym, natomiast genialnie, że wreszcie ktoś wpadł na pomysł, żeby znaną i lubianą mechanikę gry zastosować do nauki języka i za to właśnie należą się brawa! Cieszy, że tak sprawnie dostosowano talię do warunków edukacji językowej, dobrano odpowiednią bazę wiedzy, zachwyca również mini-słowniczek, a już prawdziwym hitem jest uzupełnienie całości o ściągawkę do dialogów – tego się nie spodziewaliśmy i przydałoby się jeszcze więcej!

Warto wspierać się w nauce języka angielskiego sprawdzonymi metodami! Mówienie po angielsku może być dobrą zabawą, tak samo jak nauka tego języka, co stale udowadnia nam ten wydawca i za to należą się słowa uznania. Rozrywkowa edukacja – chcemy więcej!

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy EDGARD.

Film: „Bójka na słówka” – unboxing

Film: „Bójka na słówka” – przebieg gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

2 Pionki, 3 Headed Dog, 9 Planet, Alexander, Arcane Wonders, Artyzan kreatywnemaluchy.pl, Baldar, Bard, Black Monk Games, Brain Games, Cartamundi, Clementoni, CUBE Factory of Ideas, Cuboro, Czacha Games, Dadada.pl, Daily Magic Games, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Drawlab Entertainment, Edgard, Edipresse Książki, Egmont, Ei System, Epideixis, Finebooks, FOXGAMES, Franjos Selverlag, Garphill Games, GDM Games, GeGe Co Ltd, GRAiMY, Granna, Haraka Paka, Headu, Heim, Hurrican Games, ICOM Poland, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Kangur Sp. z o.o., Let’s Play, LUDERIS, Mandoo Games, MDR Dystrybucja, Moaideas Game Design, Muzeum Powstania Warszawskiego, Narodowe Centrum Kultury, Octigo Sp. z o.o., Odd Bird Games, OGRY Games, Glosel – taniaksiazka.pl, OUTDOOR Media, Phalanx Games, Piatnik, Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin PSAR, Portal Dragon, Promathematica, Ravensburger, Rebel, RUSSELL KONDRACKI s.j., Sharp Games, Smart Games, Snowdale Design, Sphere Games, Stonemaier Games, TACTIC Games, Teatr Wielki – Opera Narodowa, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Tutuconcept Sp. z o.o., Vedra Games, Vertima Trade, Woodgame, Wydawnictwo Neurony, Wydawnictwo Szaron, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!