Ranking gier abstrakcyjnych – logicznych

Niedawno pisaliśmy o łamigłówkach, dzisiaj podobne gry, z tą różnicą, że nie walczymy z automatem, z systemem rozgrywki lecz z żywym przeciwnikiem. Gry logiczne należą do moich ulubionych, dla mnie to jak strategia, ale w której pomijam wiele przygotowań i aspektów ekonomicznych, skupiam się przede wszystkim na odpowiednich ruchach na planszy.

W tym segmencie czuję się mocny, większość dobrych gier abstrakcyjnych w kolekcji posiadamy lub graliśmy po rodzinie. Wierzę, że doradzę dobrze…, chociaż oczywiście subiektywnie.

Najwyżej ocenianą obecnie grą tego typu jest „Azul”, którego bardzo lubimy, uważamy za najwyższej jakości grę abstrakcyjną na rynku, jedną z kilku najładniejszych wizualnie – dobór barw i symboliki, ale niekoniecznie najbardziej wciągającą. My preferujemy te, które silniej kojarzą się z wojną – bezpośrednim starciem, niż tylko szkodzeniem, gdyż tutaj działamy głównie w ramach zagospodarowania własnego wzoru.

Patchwork” z kolei bardzo nadaje się do zabawy z dziećmi, które chętnie wyciągają na stół puzzle oraz dla wszystkich, którzy pamiętają słynnego „Tetris”. W porównaniu z najnowszymi tytułami gra mechanicznie ciągle jest wyjątkowo dobra, natomiast odrobinę odstaje wykonaniem i wyglądem.

Największą zaletą „Santorini” jest baza kart, które zmieniają umiejętności postaci. W tej grze naprawdę wiele namieszasz i zmodyfikujesz, zatem każda partia rozgrywać się może na kompletnie różnych zasadach, dzięki temu będzie niepowtarzalną i tą jedyną pamiętną. Chce się powiedzieć – każdy pojedynek to epickie wspomnienie. Mamy możliwość rozwoju zasad, dzięki czemu wybierając karty z łatwością dostosujemy produkt do umiejętności i potrzeb rywala.

Sagrada” to nasze zeszłoroczne odkrycie. W tej grze używamy maciupkich kostek, chociaż ładnych, bo przezroczystych jak szkiełka, zjawiskowe są jednak plansze – w kształcie witraży. Staramy się umiejętnie ułożyć ścianki, żeby nie stykały się bokami identyczne oczka i barwy, a zarazem spełnione zostały cele punktacyjne. Czacha dymi, ale to sama przyjemność!

Onitama” to produkt drogi, ponieważ do kraju sprowadzany. Wygląda niczym ekskluzywny koniak. Zaletą jest prostota – każdy ruch rozrysowany jest wygodnie na karcie, a wybrany ich zestaw krąży wokół planszy. Gracze muszą pamiętać, że wykorzystaną kartę już za moment otrzyma przeciwnik, ale ciągle kombinujemy, żeby jego figury nie miały aktualnie szansy na zbicie naszego szachującego wojownika, a cesarz nie mógł zbiec, wtedy cieszymy się ze zwycięstwa.

War Chest” – dopiero co opisywana pozycja, u nas wrażenia bardzo na świeżo. Czujesz się, jakbyś grał w pokera na wysokie stawki w żetonach, ale to twoje oddziały, które prowadzisz do zwycięstwa bądź na śmierć. Genialną sprawą jest odtwarzanie rzeczywistych bitew z realną szansą na zmianę historii.

Geniusz” to jedna z najlepszych pozycji abstrakcyjnych dla więcej niż pary graczy, chociaż i tak zazwyczaj jest to starcie dójki rywali. My posiadamy wersję tej gry z piramidami, czyli „AXIO”. Jeśli chętnie zaglądacie do pozycji opartych na łączeniu znaczków, to warto!

Torres” przypomina „Santorini”, natomiast tutaj rozbudowujemy się mocno na bogi i przechodzimy krużgankami stawianych budowli zajmując odpowiednie piętra, aby zliczać noty z zajętych konstrukcji – nie tylko z wysokości, ale również przestrzeni leżącej na płaszczyźnie planszy.

Zamek smoków” to dla mnie znakomita gra abstrakcyjna, szczególnie dedykowana dla rodziny, ponieważ tu dzieci zawsze mają szansę na uzbieranie punktów, a stawianie świątyń bardzo im się podoba. Wielcy fani „Mahjong” mogą poczuć się odrobinę zawiedzeni, ponieważ to jednak…, tylko inspiracja!

Ze znakomitych gier logicznych, które warto polecić jest jeszcze seria „Ubongo”, a najlepsza z nich, gdyż najbardziej widowiskowa to „Ubongo 3D”. Zapełniamy wskazanymi na płytce klocuszkami konkretny układ miejsca. Różne poziomy trudności do wyboru sprawiają, że dzieci nie czują się słabsze od rodziców.

Jednym z niedawnych naszych odkryć w tym segmencie gier jest „Billabong” – takie zmodyfikowane warcaby. Skoczkami są kangury, nie zbijamy się, ale prowadzimy wyścig, silnie współpracujemy w ramach własnego zespołu. Bardzo dobra gra, czekamy na wydanie krajowe.

Nie na pierwszy raz, ale na deser na pewno spróbujcie „Eko” – odrobinę skomplikowana na samym początku, ponieważ trzeba się przegryźć przez gąszcz zasad, jednak wysokiej jakości gra na modułowej planszy. Masz szansę uwięzić wrogiego cesarza i jest to fajny moment tego starcia.

Na podsumowanie kolejna familijna produkcja – „Owce na wypasie”, warto zwrócić uwagę na wysokiej jakości krążki, chociaż tutaj wiele zależy od początkowego rozstawienia, wybierajcie więc mądrze.

A dla wielu, szachy to i tak jedyna królewska gra – może rzeczywiście, chociaż miło mieć większy wybór!

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

2 Pionki, 3 Headed Dog, 9 Planet, Alderac Entertainment Group, Alexander, Arcane Wonders, Artyzan kreatywnemaluchy.pl, Baldar, Bard, Black Monk Games, Brain Games, Cartamundi, Clementoni, CUBE Factory of Ideas, Cuboro, Czacha Games, Dadada.pl, Daily Magic Games, DANTE SP. Z O.O., dlp games, DOBRETO Wydawnictwo, Drawlab Entertainment, Edgard, Edipresse Książki, Egmont, Ei System, Epideixis, Finebooks, FOXGAMES, Franjos Selverlag, Garphill Games, GDM Games, GeGe Co Ltd, GRAiMY, Granna, Haraka Paka, Headu, Heim, Hurrican Games, ICOM Poland, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Kangur Sp. z o.o., Let’s Play, LUDERIS, Mandoo Games, MDR Dystrybucja, Moaideas Game Design, Muzeum Powstania Warszawskiego, Narodowe Centrum Kultury, Octigo Sp. z o.o., Odd Bird Games, OGRY Games, Glosel – taniaksiazka.pl, OUTDOOR Media, Phalanx Games, Piatnik, Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin PSAR, Portal Dragon, Promathematica, Ravensburger, Rebel, RUSSELL KONDRACKI s.j., Sharp Games, Smart Games, Snowdale Design, Sphere Games, Stonemaier Games, TACTIC Games, Teatr Wielki – Opera Narodowa, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Tutuconcept Sp. z o.o., Vedra Games, Vertima Trade, Woodgame, Wydawnictwo Neurony, Wydawnictwo Szaron, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!