Recenzja gry planszowej Valparaiso

Wydawnictwo „dlp games” znane jest z tego, ze w swoich grach nawiązuje do rozmaitych regionów globu, prezentując lokalną kulturę, folklor. Altiplano to płaskowyż na pograniczu Peru i Boliwii, Orlean to historyczne miasto położone nad Loarą we Francji, Manitoba jest Kanadyjską prowincją, którą rzeczywiście zamieszkują Indianie plemienia Cree. Grając w gry planszowe podróżujemy po świecie i to jest piękne! Dzisiaj zawitamy do Valparaiso – miasta portowego w Chile.

Valparaiso” to gra planszowa, w której handlujemy i rozwijamy swoje wpływy w Valparaiso. Pozycja dla 2-5 osób w wieku od 12 lat, z czasem rozgrywki trwającym ok. 45-90 minut. Autorami są Stefan i Louis Malz, którzy zajmowali się również projektowaniem gry „Rokoko” – swego czasu nominowanej do „Kennerspiel des Jahres”, zatem obiecujemy sobie po tym tytule bardzo wiele.

W opakowaniu znajdziemy pięknie ilustrowaną, dwustronną planszę – domeczki jak malowane, żetony oraz karty – osiągnięć oraz akcji, znaczniki surowców – srebro, pszenica i miedź, plansze osobiste ukazujące siedzibę i fragment zatoki, pionki handlowców, domki i stateczek w kolorach graczy, żeton rozpoczynający – latarnia morska, walutę, czyli pesos w nominałach „10”, „5”, „2” i „1” jednostek, instrukcję.

Każdy z graczy korzysta z identycznego zestawu kart osobistych, z których wybiera te ustawiane przy swojej. Zabawę rozpoczynamy z 20 pesos, każdy z 3 dobrami w magazynie – inną kombinacją. Miejsce na kartę pod domkami można zapełnić po wyłożeniu dwóch placówek, a przy siedzibie burmistrza zawsze po opłaceniu 5 pesos. Pojedynczy ludzik startuje z zatoki, gdzie na wodzie cumują statki, drugi w wybranej przez nas wiosce. Kart używamy według kolejności ułożeniu w fazie planowania, można skorzystać z klepsydry, żeby przyspieszyć ich wybór. Jeśli pomijamy kolejność użycia akcji, ponosimy opłatę, z towaru ze statku możemy zrezygnować za 3 pesos, pełen pokład to 1 punkt.

Akcje, które wykonujemy w czasie gry to przeniesienie towarów z magazynu do statku, który cumuje w zatoce, sprzedanie towaru z magazynu za 10 pesos, wynajęcie handlowca za 3 różne dobra (człowiek w bieżącej rundzie staje się aktywny), przemieszczenie kupca (opłata zależna od kroków, dowolna liczba kupców w lokacji), budowa domu za 10 pesos (tam gdzie stoi ludzi, w mieście od latarni startując zgodnie ze wskazaniem strzałki), handel w wiosce (pionek gracza, skorzystanie z najniżej położonego żetonu, uzupełnienie miejsca z rezerwy, spotykając się z innymi musimy opłacić 1 peso za handlowca i placówkę przeciwnika), przeniesienie statku, handel zagranicą (skorzystanie z karty osiągnięć danego poziomu lub wyższego za opłatą umieszczaną na polu wody z największą ilością początkowych kart).

Stawiając budynki w mieście otrzymujemy zasoby ze wskazanej lokacji. Osoba, która ma najwięcej domów w mieście i druga w kolejności inkasuje również premię finansową wskazaną przy latarni. Gracze po zakończeniu rundy oddają pojedyncze karty ze swoich zdobytych, aby od razu je przeliczyć. Finałowe noty z osiągnięć oraz dóbr i pieniędzy przeliczamy, w momencie, kiedy któryś z uczestników osiągnie wynik 18 punktów na torze lub, kiedy nie możemy zagospodarować kartą pustego pola morza w handlu zagranicznym.

Jest to bardzo dobra gra handlowa, w której możemy budować placówki, przemieszczać się kupcami, pływać do innych portów wykonując zadania z kart. Samodzielnie programujemy akcje wybierając karty i oddziałujemy na moment zakończenia gry. Występuje drobna negatywna interakcja z posiadanych placówek handlowych oraz ze spotkań kupieckich. Tytuł przypomina z tematyki „Puerto Rico”, stylem rozgrywki natomiast zmodyfikowane „Marco Polo”, w tym przypadku nie używamy jednak kostek lecz akcji z sekwencji ułożenia kart, wyboru gracza we wcześniejszej fazie planowania.

Wspaniała gra ekonomiczna, pięknie wygląda rozłożona, a rozgrywka daje wiele satysfakcji. Produkt, obok którego miłośnicy gier ekonomicznych nie powinni przejść obojętnie.

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy dlp games.

Film: „Valparaiso” – unboxing

Film: „Valparaiso” – przebieg gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

2 Pionki, 3 Headed Dog, 9 Planet, Alderac Entertainment Group, Alexander, Arcane Wonders, Artyzan kreatywnemaluchy.pl, Baldar, Bard, Black Monk Games, Brain Games, Cartamundi, Clementoni, CUBE Factory of Ideas, Cuboro, Czacha Games, Dadada.pl, Daily Magic Games, DANTE SP. Z O.O., dlp games, DOBRETO Wydawnictwo, Drawlab Entertainment, Edgard, Edipresse Książki, Egmont, Ei System, Epideixis, Finebooks, FOXGAMES, Franjos Selverlag, Garphill Games, GDM Games, GeGe Co Ltd, GRAiMY, Granna, Haraka Paka, Headu, Heim, Hurrican Games, ICOM Poland, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Kangur Sp. z o.o., Let’s Play, LUDERIS, Mandoo Games, MDR Dystrybucja, Moaideas Game Design, Muzeum Powstania Warszawskiego, Narodowe Centrum Kultury, Octigo Sp. z o.o., Odd Bird Games, OGRY Games, Glosel – taniaksiazka.pl, OUTDOOR Media, Phalanx Games, Piatnik, Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin PSAR, Portal Dragon, Promathematica, Ravensburger, Rebel, RUSSELL KONDRACKI s.j., Sharp Games, Smart Games, Snowdale Design, Sphere Games, Stonemaier Games, TACTIC Games, Teatr Wielki – Opera Narodowa, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Tutuconcept Sp. z o.o., Vedra Games, Vertima Trade, Woodgame, Wydawnictwo Neurony, Wydawnictwo Szaron, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!