Recenzja gry karcianej Szybkie bańki

Martin Nedergaard Andersen projektuje gry lekkie, mocno rozrywkowe, dla całej rodziny, ale również mocno abstrakcyjne. My w swojej kolekcji pozostawiliśmy imprezowy „Inspektor tusz”, w którym nie widać rysunku, logiczny „Papering Duel” ze względu na przezroczyste karty i kontrolę tworzonego układu wzorów, a także „Voodoo”, która jest odrobinę podobna do dzisiaj opisywanej gry, bo nastawiona na spostrzegawczość, koncentrację uwagi i refleks.

Szybkie bańki” wydawać mogłyby się dziecinne, może i odrobinę takie są, ale wciągają niemiłosiernie również dorosłego. Po każdej rozgrywce masz ochotę na więcej, a całość jest ślicznie zilustrowana – ujmująca prostota mydlanej bańki, ale też kreślenie wesołych dziecięcych postaci, czyli wyboru rodzaju akcji. Pozycja z cyklu „Gry do plecaka” przeznaczona dla 2-5 uczestników w wieku od 6 lat.

Przygotowując się do zabawy musimy podzielić karty na 5 stosów zgodnie z barwą opakowania płynu do puszczania-klejenia baniek. Pierwszy gracz ciągnie kartę z wybranego stosu, odwraca i wskazuje wszystkim określoną regułę, według której będziemy przeskakiwali po stosach, aż do momentu, kiedy dotrzemy kolejny raz na kartę, którą już sprawdzaliśmy, czyli zamkniemy pętlę.

Określone cechy, według których poruszamy się po sekwencji kart to rozmiar bańki – największa lub najmniejsza, wskazanie ilości – kolor bańki, których jest najmniej lub najwięcej na karcie, rysunek na poleceniu podaje barwę karty startowej – pojemnika z mydlinami. Kolor wybranej bańki na bieżącej karcie wskazuje, na którą barwę pojemnika należy się przenieść za chwilę – następny stos. Zaklepując kartę, na którą powracamy, bierzemy karty ze wszystkich stosów, które obejmowała sekwencja, aktualna droga, przez którą przechodziliśmy według wylosowanego polecenia. Wygrywa osoba, która uzbiera najwięcej kart w momencie, kiedy któryś ze stosów się wyczerpie.

Jest to krótka, ale bardzo angażująca gra. Podobają nam się z wyglądu karty i prostota mechaniki. W trakcie zabawy musimy analizować rysunki na kartach, następnie skakać w myślach po stosach i pilnować, na których już byliśmy, żeby klepnąć właściwą kartę. Wszystkie działania wykonujemy pod presją czasu, ponieważ tempo wyznacza nasza konkurencja. Zabawa jest przednia, emocje silne. W trakcie rozgrywki rozwijamy refleks, spostrzegawczość, jak również pamięć, młodsze dzieci też podstawowe liczenie.

Z kieszonkowej serii, którą łatwo transportować obejrzeliśmy już „Ubongo” oraz „Pędzące żółwie”, przyznam że tutaj recenzowana gra podoba nam się najbardziej, chociaż doceniamy osiągnięcia pozostałych projektantów. Już niebawem „Lato z komarami”, ale mamy nadzieję, że nie będą zbyt nachalne. W każdym razie, jest w co grać na biwaku!

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy EGMONT.

Film: „Szybkie bańki Gry do plecaka” – unboxing

Film: „ Szybkie bańki Gry do plecaka” – przebieg gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

2 Pionki, 3 Headed Dog, 9 Planet, Alderac Entertainment Group, Alexander, Arcane Wonders, Artyzan kreatywnemaluchy.pl, Baldar, Bard, Black Monk Games, Brain Games, Cartamundi, Clementoni, CUBE Factory of Ideas, Cuboro, Czacha Games, Dadada.pl, Daily Magic Games, DANTE SP. Z O.O., dlp games, DOBRETO Wydawnictwo, Drawlab Entertainment, Edgard, Edipresse Książki, Egmont, Ei System, Epideixis, Finebooks, FOXGAMES, Franjos Selverlag, Garphill Games, GDM Games, GeGe Co Ltd, GRAiMY, Granna, Haraka Paka, Headu, Heim, Hurrican Games, ICOM Poland, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Kangur Sp. z o.o., Let’s Play, LUDERIS, Mandoo Games, MDR Dystrybucja, Moaideas Game Design, Muzeum Powstania Warszawskiego, Narodowe Centrum Kultury, Octigo Sp. z o.o., Odd Bird Games, OGRY Games, Glosel – taniaksiazka.pl, OUTDOOR Media, Phalanx Games, Piatnik, Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin PSAR, Portal Dragon, Promathematica, Ravensburger, Rebel, RUSSELL KONDRACKI s.j., Sharp Games, Smart Games, Snowdale Design, Sphere Games, Stonemaier Games, TACTIC Games, Teatr Wielki – Opera Narodowa, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Tutuconcept Sp. z o.o., Vedra Games, Vertima Trade, Woodgame, Wydawnictwo Neurony, Wydawnictwo Szaron, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!