Recenzja gry karcianej Lato z komarami

Autor jest super, tyle tworzy i z taką klasą, ale jak mamy polubić komary – nie da się! Insekty kłują jak zacięte, nie dają zasnąć w spokoju, uprzykrzają wakacje. „Lato z komarami” to ryzykowny tytuł dla gry, ale zobaczymy, co z tego wyniknie – z pewnością jednak pozostaje w myślach.

Ostatnia z pozycji należących do serii „Gry do plecaka”, pozostałe to „Pędzące żółwie”, „Ubongo” oraz „Szybkie bańki”. Serię charakteryzuje poza miniaturyzacją – oparcie w kartach oraz słynne autorstwo. Tym razem gra numeryczna od Reinera Knizia, a na takich się zna – słynne „Zaginione miasta”, „Zero”.

Lato z komarami” ma na szczęście niewiele wspólnego z tymi gryzącymi insektami, tutaj zarządzamy zestawem kart na ręce. Pozycja dla 2-6 graczy w wieku od 7 lat – mechanika raczej młodzieżowa i dla dorosłych niż dla młodszych dzieci. Im nas tutaj więcej, tym bardziej interesująco, bo wiele się dzieje – na pecha, na szczęście lub pod taktykę własną.

W tej grze schodzimy z kart numerycznych o wartościach w talii „1” do „6”. Na wyłożoną kartę możemy położyć równą lub wyższą o jednostkę, natomiast jest też „bzzz” i dzięki temu pojawia się forma planowania i elementy taktyki. Karta „bzzz” jest mniejsza od „1” i większa od „6”, możemy na nią położyć kolejną identyczną lub „1”. Dzięki temu rozwiązaniu po wyłożeniu najwyższej wartości ciągle mamy szansę pozbyć się niższych.

Interesujące jest sumowanie punktów – w tej pozycji są to karniaki, kto zdobędzie ich 40 przegrywa grę i kończy zabawę, a wygrany musi zgromadzić ich najmniej ze wszystkich graczy. Żetonów możemy się pozbyć, oddajemy krążek jeśli uda nam się zejść z kart.

W swojej turze poza schodzeniem z kart, możemy zdecydować się na pobranie karty ze stosu – w ciemno, ale może się przydać, ewentualnie spasować, wtedy odpadamy z bieżącej rundy.

Punkty liczymy nie za ilość kart, ale za ich wartość! Polecam zatem gromadzić karty identyczne, ponieważ notowane są jako pojedyncza wartość i oczywiście najlepiej niskie. Karta przydatna w schodzeniu, czyli „bzzz” bardzo szkodzi kiedy zostaje na ręce na koniec – warta jest aż 10 punktów karnych!

Gra się idealnie przy komplecie lub prawie pełnym składzie, jeśli jest nas mało do zabawy, to zbyt wiele zależy od początkowej ręki gracza. Ludzie przy stole gwarantują chaos oraz zamieszanie i to jest super.

Jeśli interesują was gry numeryczne, dla nas zawsze będące modyfikacją logicznych – połączeniem gier matematycznych – analitycznych z rachunkiem prawdopodobieństwa, czyli co mi się opłaca i jak zarządzać kartami, to bierzcie ją śmiało. Komary w tej pozycji to tylko ilustracje, bo to nie jest zupełnie gra tematyczna czy też typowo dziecinna. Mądra, numeryczna pozycja, którą warto przetestować, a jeśli macie zostawione w kolekcji dwie na początku wymienione pozycje tego autora, to sprawdźcie koniecznie! Gra do kombinowania, trochę przypomina klasyczne gry karciane i to też jej walor. Najbardziej dojrzały tytuł z prezentowych w ramach serii.

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy EGMONT.

Film: „Szybkie bańki Gry do plecaka” – unboxing

Film: „ Szybkie bańki Gry do plecaka” – przebieg gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

2 Pionki, 3 Headed Dog, 9 Planet, Alderac Entertainment Group, Alexander, Arcane Wonders, Artyzan kreatywnemaluchy.pl, Baldar, Bard, Black Monk Games, Brain Games, Cartamundi, Clementoni, CUBE Factory of Ideas, Cuboro, Czacha Games, Dadada.pl, Daily Magic Games, DANTE SP. Z O.O., dlp games, DOBRETO Wydawnictwo, Drawlab Entertainment, Edgard, Edipresse Książki, Egmont, Ei System, Epideixis, Finebooks, FOXGAMES, Franjos Selverlag, Garphill Games, GDM Games, GeGe Co Ltd, GRAiMY, Granna, Haraka Paka, Headu, Heim, Hurrican Games, ICOM Poland, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Kangur Sp. z o.o., Let’s Play, LUDERIS, Mandoo Games, MDR Dystrybucja, Moaideas Game Design, Muzeum Powstania Warszawskiego, Narodowe Centrum Kultury, Octigo Sp. z o.o., Odd Bird Games, OGRY Games, Glosel – taniaksiazka.pl, OUTDOOR Media, Phalanx Games, Piatnik, Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin PSAR, Portal Dragon, Promathematica, Ravensburger, Rebel, RUSSELL KONDRACKI s.j., Sharp Games, Smart Games, Snowdale Design, Sphere Games, Stonemaier Games, TACTIC Games, Teatr Wielki – Opera Narodowa, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Tutuconcept Sp. z o.o., Vedra Games, Vertima Trade, Woodgame, Wydawnictwo Neurony, Wydawnictwo Szaron, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!