Recenzja gry karcianej Dożynki Pola zieleni

Pola zieleni” to znakomita gra o budowaniu nowoczesnego gospodarstwa rolnego w oparciu o wyłożone karty będące w odpowiedniej pozycji względem siebie. Naszym zadaniem jest stworzenie sprawnie działającego mechanizmu wzajemnie się wspierających zależności pozyskiwania i oddawania dóbr. Spodobały nam się przede wszystkim proste i logiczne zasady gry oraz ogrom technicznego wyposażenia zaprezentowany na ślicznych ilustracjach. Słabym punktem produkcji jest ograniczona interakcja pomiędzy uczestnikami, gdyż skupiamy się na tworzeniu potęgi własnych farm. Rozszerzenie „Dożynki” wprowadza konkursy, a zatem bezpośrednią rywalizację nie tylko o ostateczny wynik zmagań, ale już na etapie rozgrywania poszczególnych rund.

Pola zieleni Dożynki” to stosunkowo niewielkie opakowanie, ale duży dodatek, bo dający bardzo wiele dobrego i nowego. Nie spodziewaliśmy się aż takiej liczby modyfikacji rozgrywki, jesteśmy miło zaskoczeni.

Moc atrakcji otwierają karty nagród dla rozgrywki standardowej – walka o największą ilość określonych obiektów w gospodarstwie, a po obróceniu kart – cele dla gracza bawiącego się solo.

Wprowadzono nowe karty lokacji i sprzętu – i tak jest ich bardzo dużo, ale z tymi dodatkowymi z pewnością każda ferma będzie zupełnie inna i wielobranżowa.

Pojawiły się nowe, startowe wieże ciśnień i silosy – działają jak dawne, ale teraz rozpoczynając zabawę, każdy ma własne obiekty, które są dostosowane do barwy identyfikacyjnej uczestnika – zmiana kosmetyczna, ale ciesząca oko. Jest również zestaw dla 5 gracza!

Najważniejsze są jednak „Atrakcje” tytułowych dożynek, czyli konkursy mające wymusić różnorodność kart w stawianych gospodarstwach, zmniejszyć losowość dociągania (rozszerzyć planowanie) oraz wprowadzić konkurowanie o bonusy. W zabawie losujemy lub wybieramy trzy plansze, na których stawia się drewniane traktory.

Targ rolników” – w trakcie akcji można tutaj wymienić za wzrastającą opłatą kartę z ręki na wyłożoną na planszy, co przydaje się w szczególności pod koniec rundy, gdy kart ubywa.

Festiwal piwa” – walka o dodatkowe punkty oraz surowce, które zbieramy, gdy wykonujemy inną akcję niż budowa lokacji. Pojawia się negatywna interakcja polegająca na obniżaniu pola postoju cudzych ciągników po wybraniu kompletu danego rodzaju dobra.

Karuzela” – otrzymujemy bonusowy pieniądz za wykładanie określonego rodzaju kart, które wyznaczają pola sąsiadujące z bieżącą pozycją ciągnika na planszy.

Konkurs tańca”- wylosowana karta dla danej rundy wyznacza promowany aktualnie obiekt. Gracz z największą ilością takich lokacji przesuwa ciągnik wyżej od innych, dzięki czemu uruchamiają się akcje z zajmowanych miejsc – bieżącego i tych poniżej. Przemieszczenie następuje o 2 pola dla lidera i 1 dla pozostałych posiadaczy danej karty.

Wystawa sprzętu” rozszerza wybór z żetonów, teraz są one widoczne na planszy, nie musimy ciągnąć ich w ciemno, taki sprzęt możemy otrzymać lub zakupić za pieniądze.

Rzut snopkiem”- po wybudowaniu określonej lokacji możemy cieszyć się ze zwrotu części kosztów (wskazane na polu planszy) stawiając kolejną tożsamą.

Konkurs dojenia” – za opłatą wykonujemy żniwa z karty rywala jeszcze w trakcie akcji, stawka będzie wzrastała. Opłata z planszy jest oddawana konkurentowi, a z karty do banku gry.

Wyścig traktorów” – stawiając określony rodzaj obiektu w naszym gospodarstwie przesuwamy ciągnik na torze na kolejną – wskazaną pozycję, na kolejnych etapach otrzymujmy punkty, zwycięzca rajdu również dodatkowe.

W wariancie samotnego gracza zmienia się forma podziału kart, tutaj część wybieramy samodzielnie, resztę dociągamy ze wszystkich podpisanych stosów i po przetasowaniu wykładamy trzy. Stawiając dany obiekt jeden z niewykorzystanych będzie odpadał z wyboru. Raz w ciągu gry możemy wybrać do stosu konkretną, wskazaną, wyszukaną przez nas kartę.

Dożynki Pola zieleni” to rozszerzenie, które wprowadziło silniejszą rywalizację pomiędzy graczami, większą interakcję, teraz nasze gospodarstwa będą przynosiły dodatkowe bonusy za specjalną, kierowaną przez „Atrakcje” rozbudowę, więcej jest też widocznego wyboru i możliwości wymiany otrzymanej karty – generalnie jest ciekawsze i rozszerzone planowanie! Bardzo przyjemny dodatek, warto zakupić w komplecie, bo świetnie namieszał. Zresztą samo już nawiązanie tematyczne do święta obecnego w tradycji wsi to także super pomysł.

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy CZACHA GAMES

Film: „Dożynki Pola zieleni” – unboxing

Film: „Dożynki Pola zieleni” – przebieg gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

2 Pionki, 3 Headed Dog, 9 Planet, Alderac Entertainment Group, Alexander, Arcane Wonders, Artyzan kreatywnemaluchy.pl, Baldar, Bard, Black Monk Games, Brain Games, Cartamundi, Clementoni, CUBE Factory of Ideas, Cuboro, Czacha Games, Dadada.pl, Daily Magic Games, DANTE SP. Z O.O., dlp games, DOBRETO Wydawnictwo, Drawlab Entertainment, Edgard, Edipresse Książki, Egmont, Ei System, Epideixis, Finebooks, FOXGAMES, Franjos Selverlag, Garphill Games, GDM Games, GeGe Co Ltd, GRAiMY, Granna, Haraka Paka, Headu, Heim, Hurrican Games, ICOM Poland, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Kangur Sp. z o.o., Let’s Play, LUDERIS, Mandoo Games, MDR Dystrybucja, Moaideas Game Design, Muzeum Powstania Warszawskiego, Narodowe Centrum Kultury, Octigo Sp. z o.o., Odd Bird Games, OGRY Games, Glosel – taniaksiazka.pl, OUTDOOR Media, Phalanx Games, Piatnik, Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin PSAR, Portal Dragon, Promathematica, Ravensburger, Rebel, RUSSELL KONDRACKI s.j., Sharp Games, Smart Games, Snowdale Design, Sphere Games, Stonemaier Games, TACTIC Games, Teatr Wielki – Opera Narodowa, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Tutuconcept Sp. z o.o., Vedra Games, Vertima Trade, Woodgame, Wydawnictwo Neurony, Wydawnictwo Szaron, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!