Recenzja gry bitewnej Infinity Operation Coldfront

Corvus Belli” to producent gier z miniaturami z Hiszpanii, który reprezentuję markę „Infinity”. Jest to system gry wojennej w fantastycznym uniwersum przyszłości, którą wyróżniają bardzo szczegółowe, metalowe figurki. Mechanika śmiga w oparciu o wielościenne kości. Zabawkę otrzymujesz z zabudową terenu oraz żołnierzami, a także wytycznymi do rozegrania pięciu scenariuszy misji wojskowych.

Produkcją oglądaną na otwarciu jest „Infinity: Operation Coldfront”, pozycja przeznaczona jest dla pary graczy w wieku od 12 lat, a czas rozgrywki to ok. 60-90 minut. Nam klimat tej opowieści przypomina połączenie uniwersum „Metro” Dmitryego Glukhovskyego z frontami sowieckimi, gdzieś spod Stalingradu, ewentualnie w myślach pojawia się słynny „Bastion” Stephena Kinga i „Mad Max”. Produkt możecie zamówić przez wybrane sklepy w Polsce, w chwili publikacji recenzji zbierane są zamówienia, nie zawsze dostępny jest od ręki. Cena zestawu to ok. 300 zł.

Po otwarciu pozycji czujemy dysonans poznawczy – z jednej strony mamy genialnie drobiazgowe figurki, które wydają się połamane, ale to mylne wrażenie, ponieważ kończyny i wyposażenie są specjalnie odczepione od korpusu i samodzielnie je doklejasz do miniatury, z drugiej strony spacerujesz nimi po raczej giętkich kartonowych pudełkach, chociaż dobrze, czytaj silnie złożonych.

Główny korpus każdej figurki posiada wgłębienia, a członki – ząbki, wystarczy klej do metalu, natomiast przyda się również pilnik – wybrane kanty warto spiłować. Szczegółów jest tutaj masa, także w wyposażeniu – od spustu broni po warkocz dziewczyny z imitacją wgłębień na włosach, wow! Ludziki ozdabiasz samodzielnie i to również część zabawy. Gotowe modele są wkładane w plastikowe podstawki. W instrukcji znajduje się dokładny opis czynności warsztatowych – działań manualnych i spis narzędzi, także odnośnie doboru farb.

Jeśli zakupicie produkt, musicie pamiętać, że samodzielnie należy dokończyć składanie figurek i je pomalować, jest to zatem raczej artystyczne działanie i przyda się pomoc rodzica, natomiast małe modelowanie jest charakterystyczne dla gier bitewnych i integruje pokolenia.

Domki to kartonowe pudełka, które wystarczy zgiąć, zamknąć wieczka lub boki i śmigamy, bo te są już pomalowane, fajne jest turlanie kostek na dachach, ponieważ otoczone są barierkami. Plansza to plakat – tutaj przydałoby się coś mocniejszego, bardziej trwałego.

Rozpoczynamy od opisu tła wydarzeń i jednostek. Stopień skomplikowania misji wzrasta. Są one opisane poprzez drobny rys fabularny wydarzenia i punktację za cele – najczęściej eliminacja i przetrwanie, wybór elementów do scenariusza, profil oddziałów, przerzucanie kości, modyfikacje, elementy wyposażenia, markety. Na siłę ognia wpływa odległość wroga oraz jego zakrycie terenem, które może być także tylko częściowe – do ich mierzenia otrzymujemy specjalną podziałkę do przykładania oraz kartonik określający osłonę w terenie. Przyjmuje się, że żołnierz widzi półokrąg przed sobą. Każda ze stron ma oczywiście indywidualne statystyki.

Tutaj zawsze jest twoja tura, ponieważ możesz reagować na działanie przeciwnika. Gracz aktywny korzysta z 3 kości, reaktywny z pojedynczej, wygrywa najwyższy atrybut. Jeśli nie ma przestojów, nie ma też nudy i to wielki walor tej gry. Każdy z graczy otrzymuje znaczniki rozkazów w licznie oddziału do aktywacji postaci. Pojawia się element profilowania żołnierza według rangi – naśladowanie dowodzenia w oddziale, a także dobór indywidualnych umiejętności.

W tej grze nie odpowiada nam jedynie plansza, ponieważ powinna to być mata – dostępny tutaj papier warto zalaminować, ewentualnie podkleić czymś mocniejszym od spodu, reszta rozwiązań jest znakomita jak wykorzystanie kości w reagowaniu, mistrzowska jak odwzorowanie żołnierzy lub raczej standardowa jak przemieszczanie postaci, co gracza planszowego może trochę zmęczyć.

Jest to nowoczesna gra bitewna, gdzie ruchy postaci nie są sztuczne jak w grach planszowych, a zachowanie i zagrożenie są odwzorowaniem cech postaci i efektu realnej strefy konfliktu. Ogromną zaletą tej gry są genialne figurki i solidnie skonstruowany podręcznik opisujący scenariusze walki i stopniowo ujawniający ogrom detali. Warto nadmienić, że wydawca oferuje całą galerię rozmaitych przestrzeni do gry, zatem nasz front możemy poszerzać o kolejne moduły systemu.

Kiedy my byliśmy dziećmi to grało się w podchody na podwórku lub biegało się z pistoletami dookoła bloku – czasem samoróbkami z patyków, były też plastikowe żołnierzyki. Obecnie otrzymujecie gry taktyczne z własnym miniaturowym osiedlem i wojowników wykutych z metalu, to się nazywa postęp! Gry bitewne oferują znacznie głębszy świat niż gry planszowe, chociaż są bardziej wyczerpujące. Polecamy jednak zrobić ten kolejny krok i poczuć zagrożenie mrokiem, jakie oferuje konflikt zbrojny.

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy CORVUS BELLI

Film: „Infinity Operation Coldfront” – unboxing

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

2 Pionki, 3 Headed Dog, 9 Planet, Alderac Entertainment Group, Alexander, Arcane Wonders, Artyzan kreatywnemaluchy.pl, Baldar, Bard, Black Monk Games, Brain Games, Cartamundi, Clementoni, Corvus Belli, CUBE Factory of Ideas, Cuboro, Czacha Games, Dadada.pl, Daily Magic Games, DANTE SP. Z O.O., dlp games, DOBRETO Wydawnictwo, Drawlab Entertainment, Edgard, Edipresse Książki, Egmont, Ei System, Epideixis, Finebooks, FOXGAMES, Franjos Selverlag, Garphill Games, GDM Games, GeGe Co Ltd, GRAiMY, Granna, Haraka Paka, Headu, Heim, Hurrican Games, ICOM Poland, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Kangur Sp. z o.o., Let’s Play, LUDERIS, Mandoo Games, MDR Dystrybucja, Moaideas Game Design, Muzeum Powstania Warszawskiego, Narodowe Centrum Kultury, Octigo Sp. z o.o., Odd Bird Games, OGRY Games, Glosel – taniaksiazka.pl, OUTDOOR Media, Phalanx Games, Piatnik, Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin PSAR, Portal Dragon, Promathematica, Ravensburger, Rebel, RUSSELL KONDRACKI s.j., Sharp Games, Smart Games, Snowdale Design, Sphere Games, Stonemaier Games, TACTIC Games, Teatr Wielki – Opera Narodowa, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Tutuconcept Sp. z o.o., Vedra Games, Vertima Trade, Woodgame, Wydawnictwo Neurony, Wydawnictwo Szaron, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!