Recenzja gry planszowej Fits

Najnowsza duża pozycja od wydawnictwa „Egmont” zadowoli wszystkich kochających gry logiczne oraz łamigłówki. Najwyższy poziom rozmyślań nad drogą do zwycięstwa gwarantuje jak zawsze sprawny mechanicznie Dr Knizia, a wydawca zachęca nas czymś więcej niż karty i tektura.

Fits” to przede wszystkim ukłon dla słynnego „Tetris”, który nadal może być fantastyczną rozrywką, potrzeba tylko pomysłu jak zaprezentować i zachęcić współczesnych graczy do zabawy. Grę tworzą 4 efektownie wyglądające rampy, ale warto wspomnieć również o twardych bryłach klocków oraz kaflach z wizerunkiem obiektów, jakość satysfakcjonuje. Pozycja dla 1-4 uczestników w wieku od 8 lat, z czasem rozgrywki ok. 30 minut.

Zacznijmy od tego, że to nie jest nowa gra, chociaż odświeżona i wkraczająca dopiero na nasz rynek, to mająca już dekadę. Otrzymała już nominację do „Spiel des Jahres” i „Golden Geek” za najlepszą grę abstrakcyjną.

W trakcie zabawy układamy linie z klocków zapełniając przestrzeń rampy, za każdy widoczny kwadracik otrzymujemy punkt ujemny, ponadto każda z rund ma swoje własne notowania. W pierwszej otrzymujemy punkt za każdą pełną linię, w drugiej za widoczne wartości notowań, w trzeciej również, ale musimy zasłaniać ujemne punkty, ostatnia runda to 3 dodatnie punkty za parę identycznych znaków lub 3 ujemne za samotny symbol.

Bryły startowe otrzymujemy losowo każdy indywidualnie z niebieskich kart, resztę wykłada się już dla wszystkich z drugiego stosu. Wykończenie talii skutkuje zakończeniem rundy. W swojej turze możemy użyć klocka lub go odrzucić, ale kolejny raz już się nie pojawi w bieżącej rundzie.

W tej grze występuje losowość związana z kolejką pojawiających się klocków, która tworzy ramy wyzwania, jest sprawiedliwa względem wszystkich, dlatego akceptowalna. Nam ta przypadkowość zupełnie nie przeszkadza, gdyż nie umniejsza kontroli nad akcjami gracza.

Zabawa zapewnia emocje związane z podejmowaniem decyzji, ponieważ bywa, że bryły kompletnie nam nie odpowiadają, wtedy należy wybrać czy ryzykujemy czekając na potrzebny klocek, czy zamykamy przestrzeń i akceptujemy stratę.

U nas „Fits” pozostaje w kolekcji i często będzie gościł na stole, ponieważ rozgrywka jest krótka, ale intensywna dla umysłu, nie ma wiele zasad do tłumaczenia, jest nostalgia za dawnymi grami, a do wysokich wyników ciągle nam jeszcze dużo brakuje zatem ciągle walczymy mocno zaangażowani. Bardzo dobra gra, która pewnie pojawi się w podsumowaniach rocznych u Młodego Giercownika.

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy EGMONT

Film: „FITS” – unboxing

Film: „FITS” – przebieg gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

2 Pionki, 3 Headed Dog, 9 Planet, Alderac Entertainment Group, Alexander, Arcane Wonders, Artyzan kreatywnemaluchy.pl, Baldar, Bard, Black Monk Games, Brain Games, Cartamundi, Clementoni, Corvus Belli, CUBE Factory of Ideas, Cuboro, Czacha Games, Dadada.pl, Daily Magic Games, DANTE SP. Z O.O., dlp games, DOBRETO Wydawnictwo, Drawlab Entertainment, Edgard, Edipresse Książki, Egmont, Ei System, Epideixis, Finebooks, FOXGAMES, Franjos Selverlag, Garphill Games, GDM Games, GeGe Co Ltd, GRAiMY, Granna, Haraka Paka, Headu, Heim, Hurrican Games, ICOM Poland, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Kangur Sp. z o.o., Let’s Play, LUDERIS, Mandoo Games, MDR Dystrybucja, Moaideas Game Design, Muzeum Powstania Warszawskiego, Narodowe Centrum Kultury, Octigo Sp. z o.o., Odd Bird Games, OGRY Games, Glosel – taniaksiazka.pl, OUTDOOR Media, Phalanx Games, Piatnik, Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin PSAR, Portal Dragon, Promathematica, Ravensburger, Rebel, RUSSELL KONDRACKI s.j., Sharp Games, Smart Games, Snowdale Design, Sphere Games, Stonemaier Games, TACTIC Games, Teatr Wielki – Opera Narodowa, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Tutuconcept Sp. z o.o., Vedra Games, Vertima Trade, Woodgame, Wydawnictwo Neurony, Wydawnictwo Szaron, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!