Recenzja gry planszowej Queendomino

Do „Queendomino” podchodziliśmy z pewną dozą niepewności i obawą, z rezerwą i dystansem, ale też zaciekawieniem. Jeśli produkt jest znakomity, to każda modyfikacja może go zepsuć, a pierwowzór, czyli „Kingdomino” to prawdziwy bestseller, który otrzymał lub był nominowany w bardzo wielu krajach do prestiżowej gry planszowej roku.

Queendomino” to gra kafelkowa dla 2-4 osób w wieku od 8 lat, z czasem rozgrywki trwającym ok. 30 minut. Posiadając ten produkt śmiało możecie bawić się na zasadach „króla domino”, natomiast „królowa domino” wprowadziła nowe rozwiązania, interesujące możliwości związane z poborem podatków, konstruowaniem budynków, stawianiem wież wartowniczych. Jest bardziej baśniowo i legendarnie, bo pojawiła się figurka koronowanej głowy ze swymi dzielnymi rycerzami, a skoro ona to i jaskiniowy smok piroman!

Główna mechanika zabawy pozostała bez zmian, układamy więc kolumnę od najniższego numeru na górze i okupujemy dany kafel. Pionki stojące na niższych numerach pierwsze przeskakują do kolejnego zestawu. Płytki dokładamy do swojego zamku – joker, oraz do pozostałych jeśli pasuje przynajmniej jedna z połówek, całe królestwo ma się zmieścić w przestrzeni 5×5 lub 7×7 dla pary graczy. Wybór płytki jest obligatoryjny. Tym razem startujemy nie tylko z zamkiem, ale też z garścią monet i małym wojem.

Nowością są dwie opcjonalne akcje, które występują pomiędzy przejściem do kolejnej kolumny z domino, czyli wybudowanie budynku albo przekupienie smoka, aby gad spalił obiekt. Budowlę możemy postawić jeśli posiadamy domino z przestrzenią miejską, na której widać szkielet konstrukcji oraz odpowiednie fundusze na zakup. Płytkę kładziemy na ilustracji placu budowy, przy okazji pobieramy wieże lub rycerzy z lewego górnego rogu. Zdobytych rycerzy możemy wysłać, aby pobrali podatki – stawiamy ludzika na posiadłości i każda połówka wchodząca w skład tej samej przestrzeni przynosi jednostkę wartości w monecie – do pary zbrojnych w turze gracza i również na już okupowane włości. Skoro płytki budynków i ceny to również konkurowanie o technologie, zatem pojawia się negatywna interakcja w postaci przekupienia smoka, który spala płytkę – z tego serwisu skorzysta tylko jeden z graczy podczas rundy. Po wykonaniu akcji następują czynności porządkowe, zatem smok odlatuje do jaskini, a płytki tanieją – są przesuwane w prawo, następuje kolejne rozłożenie domino.

Każdy z budynków przynosi punkty, ale nie zawsze za korony. Może się zdarzyć, że posiadłość miejska nie jest wyposażona w wieżę z symbolem korony, zatem nie możemy wykonać mnożnika z ilością jednakowych płytek terenu. Świetne są jednak obiekty, które przynoszą noty za oddzielone od siebie zestawy tego samego rodzaju: piekarnia za żółte pola, tartak za lasy, sklep rybny za wodę, kuźnia za góry (kopalnie), kościół za tereny miejskie, tkalnia za łąki (przypuszczalnie len), sprzedawca (eliksirów) za bagna (tu występują potwory). W instrukcji błędnie nazwano niektóre kafelki, zatem ostrożnie.

Wybrane płytki zwiększają nasz dochód, jeśli posiadamy wieże lub rycerzy to inkasujemy kolejne monety. Dumna królowa będzie odwiedzała nasze królestwa, osoba posiadająca najwięcej wież zdobywa figurkę, w przypadku remisu otrzymuje ją aktualnie zwiększający swój stan posiadania. W trakcie pobytu arystokratki obniża się koszt budowania obiektów o jednostkę wartości. Na zakończenie gry jest to kolejna korona w punktowaniu terenu.

Queendomino” jest fantastyczne! To ciągle ta sama genialna gra, którą możecie, ale nie musicie wyposażyć w nowe możliwości strategiczne. Nic nie straciło na uroku, a wprowadzenie nowego terenu otwarło grę na taktykę graczy. Teraz jest więcej kombinowania oraz planowania, ale wszystko, co cieszyło – nadal pozostało! U nas ta gra zastąpi „Kingdomino”, natomiast jeśli gracie w więcej osób lub bardzo często i zależy wam na zmienności domino, to śmiało możecie połączyć płytki z tych dwóch pozycji. Super gra, raczej będzie u nas nominowana do najlepszych tytułów opisywanych w tym roku.

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy FOXGAMES

Film: „Queendomino” – unboxing

Film: „Queendomino” – przebieg gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

2 Pionki, 3 Headed Dog, 9 Planet, Alderac Entertainment Group, Alexander, Arcane Wonders, Artyzan kreatywnemaluchy.pl, Baldar, Bard, Black Monk Games, Brain Games, Cartamundi, Clementoni, Corvus Belli, CUBE Factory of Ideas, Cuboro, Czacha Games, Dadada.pl, Daily Magic Games, DANTE SP. Z O.O., dlp games, DOBRETO Wydawnictwo, Drawlab Entertainment, Edgard, Edipresse Książki, Egmont, Ei System, Epideixis, Finebooks, FOXGAMES, Franjos Selverlag, Garphill Games, GDM Games, GeGe Co Ltd, GRAiMY, Granna, Haraka Paka, Headu, Heim, Hurrican Games, ICOM Poland, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Kangur Sp. z o.o., Let’s Play, LUDERIS, Mandoo Games, MDR Dystrybucja, Moaideas Game Design, Muzeum Powstania Warszawskiego, Narodowe Centrum Kultury, Octigo Sp. z o.o., Odd Bird Games, OGRY Games, Glosel – taniaksiazka.pl, OUTDOOR Media, Phalanx Games, Piatnik, Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin PSAR, Portal Dragon, Promathematica, Ravensburger, Rebel, RUSSELL KONDRACKI s.j., Sharp Games, Smart Games, Snowdale Design, Sphere Games, Stonemaier Games, TACTIC Games, Teatr Wielki – Opera Narodowa, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Tutuconcept Sp. z o.o., Vedra Games, Vertima Trade, Woodgame, Wydawnictwo Neurony, Wydawnictwo Szaron, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!