Recenzja gry planszowej Reykholt

Serdecznie witamy „Portal Games”, oto pierwsza gra tego wydawcy, którą otrzymaliśmy do recenzji, chociaż o niektórych już u nas czytaliście, bo miłośnicy dobrej tematyki, nierzadko nawiązującej do różnych kultur, a także kolekcjonerzy wysokiej jakości figurek nie przechodzą obok ich tytułów obojętnie i prędko wykupują nakłady. Należy również wspomnieć, że Ignacy Trzewiczek to jeden z najzdolniejszych rodzimych autorów, który ciągle aktywnie tworzy i za każdym razem czaruje nowymi projektami – „Detektyw: Kryminalna gra planszowa” jest właśnie nominowana do najlepszej gry roku w Niemczech, gratulujemy!

Reykholt” to gra planszowa dla 1-4 uczestników w wieku od 12 lat, z czasem rozgrywki ok. 30-60 minut. Granica wieku jest tutaj zawyżona, uczeń raczej już zagra, a jak nabierze doświadczenia to również po kilku partiach będzie miał szansę na zwycięstwo. Autorem gry jest Uwe Rosenberg, który zasłynął tworząc „Agricolę”, w której ciągle cierpieliśmy głód, później dał nam klimatyczną „Kawernę” i ta w kolekcji została na stałe, bo chociaż rozkładania mnóstwo, ale kopanie podziemi z jednoczesnym rozwojem na powierzchni bardzo nam odpowiada. Cała familia pokocha również jego „Patchwork”, fajny bo logiczny i jednocześnie układanka. Przyznam, że ciągle czekamy na odświeżenie „Le Havre”, ponieważ atmosfera portowego nabrzeża ma swój tajemniczy urok.

Wracając do dzisiejszej produkcji – to typowo rodzinna gra, ze względu na tematykę upraw szklarniowych, bo przecież każde dziecko kocha grzebać w ogródku, ale także z powodu wykonania – wszystko jest tutaj wielgachne, czyli karty, znaczniki warzyw, pionki, wreszcie „drewniane” skrzynie, które na każdym zrobią piorunujące wrażenie. Plansza akurat jak na tego projektanta bardzo zgrabna, nie zajmująca wiele miejsca na stole, symbolika łatwa do identyfikacji, przygotowanie do zabawy również ok., gdyż niewiele rozkładania.

Fascynujące są realia, że taka wydawałoby się mroźna Islandia potrafi znakomicie wykorzystywać swoje atuty, czyli ciepłe źródła. Ilustracja planu miasteczka z planszy jest zresztą podobna do wybranych fotek z rzeczywistego Reykholt. W trakcie zabawy zarządzamy poletkiem i warzywniakiem, atmosfera przypomina niemiecki fest, tylko z soczkiem z butelki zamiast chmielowego.

Celem tej biesiady jest wyprzedzenie innych na torze nakrytych stołów. Kiedy przenosisz się pomiędzy blatami („zwiedzasz”), oddajesz własne zbiory, ale musisz też wykorzystać bonus polegający na pobraniu wskazanego dobra i przeskoku do przodu! Skoro finansowanie z grządki to i „czas pracy”, tu polega na wysłaniu trójki naszych farmerów na pola gry. Wykonujemy zasianie i zebranie, ciekawie wykonana jest szczególnie ta pierwsza akcja – do pustej szklarni wstawiamy pojedyncze warzywo, dopasowane do jej specjalizacji, resztę uzupełniamy z banku gry, kolejne już znajome, czyli kiedy urośnie – wyrywamy jedną sztukę. Zajmując pola akcji skorzystać możemy także z usług – karty, kiedy zostaną tylko trzy dobieramy do nich warzywa ze stosu. Ważne przy wyborze, że w każdej kolumnie na planszy używamy tylko jednego pola z flagą, a pionki nie mogą zajmować tych samych miejscówek.

Po pewnym czasie uprawy mogą stać się nieco monotonne, ale tutaj pojawia się świetny dodatek, który wprowadza rozmaite wydarzenia, modyfikację celów dla danej partii, zmienność ilości rund i nowe karty usług, których i tak mamy spory zapas. Bardzo to urozmaica zabawę, ponieważ czujemy, że tworzy się pewna historia gospodarstwa – opowieść rolnika, który walczy z przeciwnościami losu. Gorąco polecamy już po kilku razach prowadzić rozgrywki z nowymi kartami, zabawa staje się głębsza.

Ostatnio tematyka wiejska jest bardzo modna w grach planszowych i karcianych, ten produkt warto wybrać przede wszystkim ze względu na dzieci, które pokochają piękne wykonanie i prostotę zasad. Podoba nam się estetyka tych szklarni, taka cieplarnia czy oranżeria ma większy urok niż wsiowa rola, a ciągle jest ekologiczna, więc naturalna i na czasie.

Reykholt” to elegancka gra rodzinna.

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy PORTAL GAMES

Film: „Reykholt” – unboxing

Film: „Reykholt” – przebieg gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

2 Pionki, 3 Headed Dog, 9 Planet, Alderac Entertainment Group, Alexander, Arcane Wonders, Artyzan kreatywnemaluchy.pl, Baldar, Bard, Black Monk Games, Brain Games, Cartamundi, Clementoni, Corvus Belli, CUBE Factory of Ideas, Cuboro, Czacha Games, Dadada.pl, Daily Magic Games, DANTE SP. Z O.O., dlp games, DOBRETO Wydawnictwo, Drawlab Entertainment, Edgard, Edipresse Książki, Egmont, Ei System, Epideixis, Finebooks, FOXGAMES, Franjos Selverlag, Garphill Games, GDM Games, GeGe Co Ltd, GRAiMY, Granna, Haraka Paka, Headu, Heim, Hurrican Games, ICOM Poland, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Kangur Sp. z o.o., Let’s Play, LUDERIS, Mandoo Games, MDR Dystrybucja, Moaideas Game Design, Muzeum Powstania Warszawskiego, Narodowe Centrum Kultury, Octigo Sp. z o.o., Odd Bird Games, OGRY Games, Glosel – taniaksiazka.pl, OUTDOOR Media, Phalanx Games, Piatnik, Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin PSAR, Portal Dragon, Portal Games, Promathematica, Ravensburger, Rebel, RUSSELL KONDRACKI s.j., Sharp Games, Smart Games, Snowdale Design, Sphere Games, Stonemaier Games, TACTIC Games, Teatr Wielki – Opera Narodowa, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Tutuconcept Sp. z o.o., Vedra Games, Vertima Trade, Woodgame, Wydawnictwo Neurony, Wydawnictwo Szaron, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!