Recenzja gry karcianej Ewolucja Wirus 2

Najlepsze gry od „Trefl Joker Line”, które należy mieć w kolekcji to „Kryptos”, „Kaleidos”, „Sherlook”, oraz „Wirus” – kolejność dowolna, bo każda gra jest zupełnie z innej bajki, a dzisiaj dodatek do tej ostatniej!

Wirus” uznaliśmy swego czasu za jedną z najlepszych gier roku i ciągle podpisujemy się pod tym twierdzeniem dwoma łapskami, teraz może i jeszcze waląc piąchą w stół, bo „Wirus 2 Ewolucja” rozwija wcześniej omawiany produkt o nowe, fantastyczne pomysły na rozgrywkę.

Ewolucja Wirus 2” nie jest samodzielną grą, do tego rozszerzenia musicie mieć wersję bazową! Pozycja przeznaczona jest dla 2-6 graczy w wieku od 8 lat, a czas rozgrywki zajmuje ok. 20 minut. Zdarza nam się bawić we dwoje, ale brakuje tego trzeciego, na którego można przerzucić część wirusów lub okraść z organu lub ciała, wiek wskazany na pudełku jest zawyżony, my graliśmy z córą kiedy miała 6 lat i bardzo polubiła ten tytuł.

Zaczniemy od zasad ogólnych dla „Wirus”, a potem skupimy się na rozszerzeniu „Ewolucja”. Każdy z uczestników otrzymuje 3 karty. W swojej turze zagrywamy pojedynczą – terapię lub wirusa na kogoś, organ na stół, ewentualnie wymieniamy aktualnie zbędne karty na nowe ze stosu dobierania. Celem jest stworzenie ciała składającego się z 4 organów, bawiąc się w parze, może to być 5 wnętrzności. Na dany rodzaj organu działa odpowiednia szczepionka lub wirus. Dwie karty szczepionek ochraniają organ – nie można go już zaatakować. Dwa identyczne wirusy niszczą organ – kartę odkładamy na stos odrzuconych, z którego stworzymy później nowy do dobierania. Organ joker można leczyć i zarażać każdą barwą karty. Wielokolorowe karty wirus i szczepionka zastępują inne danego rodzaju.

Wirus” funkcjonuje na negatywnej interakcji – na wykorzystywaniu kart terapii, czyli akcji specjalnych oraz zarażaniu cudzych organów i kompletowaniu własnego ciała. Podstawowe terapie w grze to przeszczep całego ciała lub organu, kradzież organu bez konieczności oddania innego w zamian, przerzucenie wirusów na konkurentów, wymuszenie wymiany kart na ręce. Teraz dochodzą nowe, równie udane, czyli zagrywanie pozostałych dwóch kart z ręki, wymuszona zamiana kart pomiędzy graczami i zagranie jednej z nowych, ochrona przed atakiem wirusa lub terapią w trakcie tury innego gracza, wyrzucenie karty wirusa z gry. Wszystkie oczywiście pod szumnymi, tworzącymi medyczną atmosferę nazwami, a więc nadgodziny, konsultacja, kombinezon ochronny, kwarantanna – do tej ostatniej używamy wnętrza opakowania, które przypomina atomowy schron.

Wraz z dodatkiem pojawiają się nowe wirusy i odpowiadające im szczepionki eksperymentalne. Zmutowane wirusy funkcjonują jak te wcześniejsze i z nimi współdziałają, czyli w parze eliminują organ, zwalczać je możemy jednak jedynie nowymi rodzajami leków, czyli flakonikami z „Wirus 2”. Nowe medykamenty mają również tą zaletę, że wystarczy pojedyncza taka karta, aby zabezpieczyć organ, stąd dwie piguły na ilustracji.

Rozszerzenie wprowadza również nowy rodzaj organu, czyli sztuczny moduł reprezentowany na ilustracji przez ramię robota, na który nie działają wirusy, natomiast można wykorzystać na niego terapię, czyli ukraść lub zamienić. Jest też nowy komplet organów do dołożenia. Możemy wprowadzić wariant rozgrywki, w którym wirus zneutralizowany nową formułą szczepionki zostaje przeniesiony do kwarantanny.

Nowe karty niczego nie popsuły, a wprowadziły zabawę na wyższy poziom rozrywki. Teraz musimy niekiedy poczekać, żeby zdjąć z bebechów niechciany element, ale również możemy go wyeliminować na stałe. Zamieniamy nie tylko karty wyłożone, ale również te przechowywane, ponadto za jednym zamachem mamy szansę zaskoczyć przeciwników i wyłożyć kilka z nich nim się zorientują, że jesteśmy już na finiszu rywalizacji. Bardzo podoba nam się nowy organ, bo jest nawiązaniem do postępu w medycynie, czymś innowacyjnym i mocno technicznym, a jednocześnie związanym ze zdrowiem. Kto wie, skoro wprowadzono robotyzację, to może z kolejnymi rozwiązaniami pojawi się klonowanie całego organizmu…

Zabawa jest kapitalna, nastawiona na nieustającą negatywną interakcję i szkodzenie. Wciąga maksymalnie i po kilku partiach nadal masz niedosyt i pragniesz turnieju. Jest to bardzo udane rozszerzenie, które może nie jest absolutnie konieczne, bo podstawowa wersja gry już jest znakomita, ale na pewno jeszcze bardziej uatrakcyjnia rozgrywkę. Bestseller! Jeśli jakimś nieszczęśliwym zrządzeniem losu jeszcze nie macie „Wirusa” to bierzcie od razu z „Ewolucją”.

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy TREFL JOKER LINE.

Film: „Wirus 2 Ewolucja” – unboxing

Film: „Wirus 2 Ewolucja” – przebieg gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

2 Pionki, 3 Headed Dog, 9 Planet, Alderac Entertainment Group, Alexander, Arcane Wonders, Artyzan kreatywnemaluchy.pl, Baldar, Bard, Black Monk Games, Brain Games, Cartamundi, Clementoni, Corvus Belli, CUBE Factory of Ideas, Cuboro, Czacha Games, Dadada.pl, Daily Magic Games, DANTE SP. Z O.O., dlp games, DOBRETO Wydawnictwo, Drawlab Entertainment, Edgard, Edipresse Książki, Egmont, Ei System, Epideixis, Finebooks, FOXGAMES, Franjos Selverlag, Garphill Games, GDM Games, GeGe Co Ltd, GRAiMY, Granna, Haraka Paka, Headu, Heim, Hurrican Games, ICOM Poland, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Kangur Sp. z o.o., Let’s Play, LUDERIS, Mandoo Games, MDR Dystrybucja, Moaideas Game Design, Muzeum Powstania Warszawskiego, Narodowe Centrum Kultury, Octigo Sp. z o.o., Odd Bird Games, OGRY Games, Glosel – taniaksiazka.pl, OUTDOOR Media, Phalanx Games, Piatnik, Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin PSAR, Portal Dragon, Portal Games, Promathematica, Ravensburger, Rebel, RUSSELL KONDRACKI s.j., Sharp Games, Smart Games, Snowdale Design, Sphere Games, Stonemaier Games, TACTIC Games, Teatr Wielki – Opera Narodowa, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Tutuconcept Sp. z o.o., Vedra Games, Vertima Trade, Woodgame, Wydawnictwo Neurony, Wydawnictwo Szaron, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!