Ranking gier edukacyjnych

Gry edukacyjne to najlepsze wsparcie kształcenia. Warto korzystać z pomocy dydaktycznych niezależnie od wieku, ponieważ w ciągu całego życia gromadzimy zasoby wiedzy, uczymy się i rozwijamy przyswajając teorię i w praktyce ją wykorzystując. Oto ranking najlepszych pozycji edukacyjnych, oczywiście warto posiłkować się również wszelkimi łamigłówkami, o SMART już wspominaliśmy, ale są też inne. Przejdźmy jednak do gier…

Scrabble” to najlepsza gra do nauki pisania i czytania, ponieważ na zasadzie układania liter w krzyżówce budujemy własne wyrazy. Dziecko może asystować rodzicom nie tylko rozpoznając i racjonalnie łącząc kolejne znaki, ale także próbując je przeczytać.

Skoro o mocy słów mowa, to sięgnijcie śmiało po „Ojczysty” – poznacie wartość słowa, w tym tych, które są zagrożone poprzez nowomowę i idiotyczne zapożyczenia rodem z konwersacji korporacyjnych.

Rummikub” – wariacja na temat klasycznego remika, w tym tytule – na płytkach. Uczestnicy gromadzą rosnące ciągi cyfr i liczb, ale również powtarzające się znaki w różnych barwach. Po wyłożeniu własnych możemy korzystać z cudzych i przekształcać gotowe już sekwencje w nowe dodając własne numery. Przed wykładaniem trenujemy dodawanie, ponieważ osiągając pewną sumę możemy wyjść z układem.

Teraz przejdziemy do quizów, których na rynku jest całe mnóstwo, aczkolwiek tych oferujących interesującą mechanikę, mniej. Na wstępie proponujemy te nawiązujące do popularnych teleturniejów, które spopularyzowało to medium.

Milionerzy Wyzwanie”, dlatego w tej wersji, ponieważ znajdziemy tutaj pytania dla małych i dużych, w tym nowe wersje kół ratunkowych – bazują na nowoczesnych formach wyszukiwania wiadomości i nam bardzo się podobają.

Postaw na milion” to mocno skomplikowane pytania, ale dziecku spodoba się forma rozkładania banknotów pomiędzy kilkoma wariantami odpowiedzi. Żetony są kapitalne, ale szybko ich ubywa, a sama gra silnie angażuje.

5 sekund” to pomysłowa tuba ze spiralą, w której spadają kulki. Zadania to głównie wyliczanki, natomiast czasu jest naprawdę niewiele, stąd ogromne emocje. Gadżet – miernik także zwraca uwagę, a na runku znajdziemy kilka wersji tej propozycji.

Koncept” to genialna formuła rozbijania hasła na drobne składowe. Gracz domyśla się rozwiązania ze względu na relacje zachodzące pomiędzy poszczególnymi komponentami podpowiedzi, jest też wersja junior!

iKnow” to znakomicie sformułowane zadania, które się zazębiają, a my z każdą próbą zdobywamy kolejne ważne dla rozwiązania zagadki wskazówki. Zaletą gry jest także możliwość obstawiania czyjejś porażki lub sukcesu, gra dostępna również w wersji junior i z wieloma dodatkami tematycznymi!

Kaleidos” to gra słowna z ilustracjami. Losujemy kartę z literą i wyszukujemy na obrazie jak najwięcej haseł rozpoczynających się od danego znaku. Z dzieckiem, które nie pisze możecie się bawić notując osobiście, wtedy dorośli rozwiązują pierwsi, a następnie pytamy młodszego gracza, co widzi – my tylko prowadzimy zapiski.

Sporo jest na rynku gier historycznych z solidnym opracowaniem edukacyjnym. Zacząć warto od „Kolejka”, bo to gra roku i nawiązanie do epoki, której młodzi gracze nie doświadczyli. Zamykanie sklepów i przeciskanie się w tłumie są cudownie złośliwe, mechanika jedyna w swoim rodzaju – rzeczywista kolejka z pionków!

Miś Wojtek” to nawiązanie do niedźwiadka-żołnierza, który walczył w naszych szeregach. Pozycja udowadnia, że młodszym dzieciom także można ofiarować coś ciekawszego niż tylko tor pól i kostkę do rzucania.

303” to nie tylko udział sławnego dywizjonu naszych dzielnych pilotów, ale jedna z nielicznych na rynku gier, w których znakomicie odwzorowano ruchy samolotów w powietrzu, całość równie solidnie opracowana w postaci broszury edukacyjnej. Polecamy!

Niepodległa” to piękne ilustracje, klimatyczne mapy z zagrożeniami ówczesnej epoki, dwa tryby rozgrywki bazujące na kartach, żetonach i rzutach kośćmi. Opracowanie tekstowe odrobinę mniej wnikliwe niż w powyższych, ale jako rodzinna gra historyczna i pamiątka rocznicowa, produkt wręcz idealny!

Dwie gry pragniemy wymienić, jako posiadające bardzo innowacyjne, oryginalne sposoby na prowadzenie rozgrywki. „Nos w nos” to małe puzderka z zapachami oraz duże kafle z ilustracjami obiektów wywołujących określoną woń. Fantastyczny pomysł na wykorzystanie zmysłu powonienia w rozgrywce. Brawa!

Bim bom” to nasza pierwsza gra z muzyką, która pomaga identyfikować obiekty po dźwiękach. Słysząc określony odgłos, uczestnicy zapełniają w odpowiedni sposób żetonami swoje plansze. Super wybór dla młodszych graczy.

Z gier o muzyce warto jeszcze wymienić „Stanisław Moniuszko”, w której śledzimy życie wielkiego kompozytora, z tej serii gier Opera Narodowa wydała również drugi tytuł z muzyką włączaną z aplikacji – gra również niebanalna, aczkolwiek nie tak piękna wizualnie i mniejsza pozycja.

Pisząc o powyższej grze nie należy zapomnieć o słynnym „Dobble” – gra na spostrzegawczość i szybkość reakcji, która polega na porównywaniu kart z symbolami. Zawsze jeden znak łączy karty, a innowacyjną formułę rozgrywki zastosowano już w grach historycznych „Znaj znak” oraz językowych „Bójka na słówka”.

Z gier do nauki języka obcego my pragniemy wyróżnić przede wszystkim „The Investigation”. Prawdopodobnie nie skorzystacie z niej na zajęciach lekcyjnych, ponieważ rozwiązujecie dochodzenie, chociażby w sprawie o morderstwo, ale nie tylko… W każdym razie, rozmawiać w języku angielskim można nie tylko o wakacjach, hobby i pracy. Wciąga jak powieść detektywistyczna, w której bohaterem jesteś ty! Od tego wydawcy przetestujcie jeszcze interesujące was tematycznie pozycje z serii „Kieszonkowiec”, ponieważ odpowiedzi to nie krótki frazes lecz same ciekawostki – nas urzekły „Teorie spiskowe” oraz „Dzika logika” !

W tym roku maksymalnie na topie jest „Na skrzydłach”, gra po części nawiązująca również do edukacji – środowiskowej, biologicznej z pewnością – świetne ciekawostki o ptakach w ślicznej oprawie. Odnośnie zwierząt, w szczególności ich przystosowania do środowiska, prezentacji łańcucha zależności i konsumpcji, warto wspomnieć o „Ewolucja”. Obie gry są fantastyczne, bazujące na kartach, ta druga bardziej nastawiona na negatywną interakcję.

Warto wymienić dwie gry przydatne dla pedagoga i psychologa, – „Emojito” i „Pytaki”. Pierwsza to prezentacja emocji na karcie postaci, gracz imitując mimikę naprowadza na właściwą kartę. „Pytaki” bazują na kościach i żetonach, nadają się do rozmowy odnośnie rodziny i relacji międzyludzkich, pomagają otworzyć się na drugą osobę.

Anty-monopoly” dodana tutaj ze względu na dostępność, ponieważ to jedna z najpopularniejszych gier świata, w której trakcie dziecko uczy się operowania banknotami – rozmienianie na drobne, wydawanie podczas zakupów budynków i parceli. Seria nielubiana przez wielu miłośników gier planszowych ze względu na losowość kostki, ale i tak ważna dla dziecka z powodu banku gry i zarządzania prywatnym portfelem. To jak taki nowoczesny sklepik dla małego inwestora.

Seria „Timeline” to najlepsze na rynku gry do nauki dat i plasowania wydarzeń w chronologii. Wartością dodaną są piękne ilustracje, które łatwo skojarzyć z prezentowaną tematyką karty.

Grimassmix” to rodzynek na rynku, ponieważ gra logopedyczna, gdzie trenujemy wyginanie twarzy i języka, czyli raczymy nasze lustereczko swym cudownym obliczem, a następnie prezentujemy grymas pozostałym uczestnikom, którzy za zadanie mają odgadnąć, który to z wystawionych na planszy. Niby nic wielkiego, a jednak takich produktów brakuje.

Gier edukacyjnych znajdziecie całą masę, ale te tutaj uznajemy za najbardziej przydatne i najciekawsze z dostępnych, oczywiście przyda się też jakiś zegar, ale tych jest wiele w sklepach i wszystkie generalnie podobne.

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

2 Pionki, 3 Headed Dog, 9 Planet, Alderac Entertainment Group, Alexander, Arcane Wonders, Artyzan kreatywnemaluchy.pl, Baldar, Bard, Black Monk Games, Brain Games, Cartamundi, Clementoni, Corvus Belli, CUBE Factory of Ideas, Cuboro, Czacha Games, Dadada.pl, Daily Magic Games, DANTE SP. Z O.O., dlp games, DOBRETO Wydawnictwo, Drawlab Entertainment, Edgard, Edipresse Książki, Egmont, Ei System, Epideixis, Finebooks, FOXGAMES, Franjos Selverlag, Garphill Games, GDM Games, GeGe Co Ltd, GRAiMY, Granna, Haraka Paka, Headu, Heim, Hurrican Games, ICOM Poland, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Kangur Sp. z o.o., Let’s Play, LUDERIS, Mandoo Games, MDR Dystrybucja, Moaideas Game Design, Muzeum Powstania Warszawskiego, Narodowe Centrum Kultury, Octigo Sp. z o.o., Odd Bird Games, OGRY Games, Glosel – taniaksiazka.pl, OUTDOOR Media, Phalanx Games, Piatnik, Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin PSAR, Portal Dragon, Portal Games, Promathematica, Ravensburger, Rebel, RUSSELL KONDRACKI s.j., Sharp Games, Smart Games, Snowdale Design, Sphere Games, Stonemaier Games, TACTIC Games, Teatr Wielki – Opera Narodowa, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Tutuconcept Sp. z o.o., Vedra Games, Vertima Trade, Woodgame, Wydawnictwo Neurony, Wydawnictwo Szaron, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!