Ranking gier małych rozmiarów

Dzisiaj ranking dla wszystkich mieszkających w kawalerce, a także dla wynajmujących pokoje, ponieważ wybieramy najlepsze małe gry! Proszę nie mylić pojęcia z grami słabymi, my mamy tutaj na myśli pozycje zajmujące bardzo mało miejsca, takie do kieszeni spodni lub do damskiej torebeczki. Będą to produkcje, które posiadamy, lubimy i cieszy nas, że zajmują niewielkie powierzchnie na półkach. Na listach przebojów te gry będą najczęściej gdzieś niżej, ponieważ niby liczą się przede wszystkim te duże, złożone pozycje, ale czy w rzeczywistości na pewno?

Spora część tych gier ma na swoim koncie przygodę ze „Spiel des Jahres” czy też „Golden Geek” oraz wieloma innymi nagrodami. No to startujemy!

Zaczynamy od wielkiego hitu, czyli „List miłosny”, u nas w wersji rozszerzonej lub też premium z dodatkowymi kartami. Jest to gra dedukcyjna w której musimy zarządzać kartami na ręce i ryzykiem. Naszym celem jest dostarczenie listu miłosnego księżniczce odciętej od świata, oczywiście mamy rywali do zalotów.

Rój” to najlepsza na rynku gra abstrakcyjna i strategiczna, która nawiązuje do świata owadów, każdy otrzymuje zestaw insektów, które mają swój styl poruszania się, celem jest otoczenie królowej przeciwnika, a tym samym również ochrona własnej władczyni. Intensywne możdżenie, szczególnie z zacnym przeciwnikiem! Czekamy na dostawę…

Hanabi” to gra kooperacyjna typu momory – dedukcja, jeśli usłyszycie o dobrej grze z fajerwerkami to najczęściej chodzi właśnie o nią! Umieszczamy karty na stole w odpowiedniej kolejności, aby stworzyć najwspanialszy pokaz sztucznych ogni w dziejach świata. Jest to gra numeryczna i tutaj istotna jest kolejność wykładania, problem w tym, że nie widzimy swoich kart.

Skull” to gra licytacyjna lub też aukcyjna z zarządzaniem ręką w klimatach gangów motocyklowych i widowiskowych tatuaży. Tutaj liczy się dobry blef! Jeśli nikt cię nie przebije, to odkrywasz odpowiednie żetony mając nadzieję, że to „Guns N’ Roses” – taki żarcik, bo dobry rock rządzi!

Światowy konflikt” to zręczna manipulacja, tu przede wszystkim polecamy nasze rodzime wydanie, bo karty z wizerunkami polityków są genialne! Wcielamy się w określone role rządzących, których jednak mamy nadzieję nie ujawnić. Przy braku reakcji działamy, sprawdzeni – w zależności czy kłamaliśmy, sprzeciw to blokada – tutaj ważna jest deklaracja negującego i jego piękne oczy.

The Mind”, czyli pamięć, to dla jednych gra, dla innych czynność umysłu, sprawdzenie intuicji. Generalnie wielki eksperyment mający przypuszczalnie tyleż samo przeciwników, co zwolenników. Wspólnie schodzimy z kart numerycznych, których nie widzimy, mamy wydać wszystkie w kolejności rosnącej, są oczywiście zabezpieczenia przed pomyłką, ale bardzo drobne, bo życia mało. Musimy się zsynchronizować czy też po prostu zestroić, zgrać i wydawać karty w odstępach znamiennych dla ich wartości.

Kolejowy szlak” to jedyna w tym zestawieniu gra logiczna bazująca na rysowaniu! Tworzymy układ torów i autostrad w taki sposób, aby osiągnąć jak najwięcej wyjść, mieć najdłuższe odcinki danego rodzaju i zapełnione centrum. Ścianki kości wyznaczają bieżące odcinki, a w zestawie bazowym otrzymujemy też świetne rozszerzenie z budzącymi się do erupcji wulkanami i gradem meteorytów. Bomba!

Dobble” to najlepsza mała gra na spostrzegawczość i szybkość reakcji dla całej rodziny jaka kiedykolwiek powstała – kolorowe ilustracje, ogrom wariantów, znakomite metalowe pudełko lub opcja wodoodporna. Szałowa, ekscytująca roz(g)rywka bazująca na tym, że każda karta ma jeden symbol wspólny, który należy wskazać.

Jungle speed” to ta gra z totemem i bolącymi paluchami, zatem grajcie bez ozdób! Ścigamy się, aby złapać drążek przed innymi kiedy widzimy identyczną parę, ale karty są oczywiście podobne, a reguły gry bywają zmienne, zatem szybkość reakcji pozbawiona kontroli też będzie pomyłką. Mega dynamika!

Abalone Travel” – jest wersja kuleczek do podróżowania i pomimo że są maleńkie to ciągle pojedynek jest rewelacyjny. Tutaj walczymy wypychając przeciwnika poza planszę, układy kul możemy przesuwać – zabezpieczać się, ale też polować i starać się odseparować pojedyncze kule wypychane do bandy. Klimat pojedynku jak w westernie, chociaż do gra abstrakcyjna!

Wirus” to najlepsza gra z negatywną interakcją dla rodziny z dziećmi. Celem jest stworzenie ciała z kompletu organów, ale możemy ukraść jego składowe lub podmienić cały organizm, cały czas też zarażamy innych, aby nas nie wyprzedzili!

Zero” to znakomita gra numeryczna, turniejowa, w której pozbywamy się odpowiednich kart, aby ostatecznie pozostawić te niskie lub zwielokrotnione. Karty wymieniamy z wyłożonymi na stole i stale czujemy niepokój, że przeciwnik z tą właśnie wymianą zadeklaruje tytułowe „0”.

HMS Dolores” to „kamień, papier, nożyce” w wersji pirackiej. Piękne ilustracje, wyśmienita zabawka łapkami i ryzykowanie podziału łupów – zbyt chciwy traci wszystko, zbyt zachowawczy zdobywa niewiele, wygrywa najbardziej cwany i mądrze gromadzący karty!

Kryptos” to genialna polska gra o rozszyfrowaniu kodów, czyli rozpoznawanie wzorów i pamięć. Nawiązanie do historii – odkodowanie „Enigmy” to dodatkowa uciecha. Wiemy ile określonych kolorów nawiązujących do przedziałów wartości mają przeciwnicy, w oparciu o karty własne, odkryte cudze i żetony oznaczeń na numerycznej planszy odgadujemy kolejne.

Sherlock” to dedukcja oparta o symbole reprezentujące każdą z postaci. Możemy pytać konkretną osobę o szczegółowe – ilościowe dane lub wszystkich o bardziej ogólne – samo tylko posiadanie. W oparciu o własne notatki i zdobytą wiedzę demaskujemy złoczyńcę, kartę wyłożoną.

Kto to zrobił” to ta gra o kupie domowego zwierzaka. Dzieci kochają zwalanie na innych, tutaj jednak musisz zapamiętać, czy dany podopieczny nie został już oczyszczony z brudnych zarzutów, bo jeśli nie masz na kogo zrzucić winy – odpowiadasz jako opiekun swojego pupila i czyścisz!

Gangi Nowego Jorku” to awansowanie w hierarchii ważności poszczególnych klanów w klimacie słynnego filmu Martina Scorsese. Każdy z uczestników stara się awansować własne postaci, ale też tylko domyślamy się, kogo reprezentują przeciwnicy. Wejdziesz na szczyt piramidy władzy największą bandą, to zdobywasz szacunek i zwycięstwo w tej grze.

Cluedo” w wersji „Shuffle”, bo znakomicie przeniesione na karty i plansza już ci nie potrzebna! Morderstwo, tajemnica i umiejętne przesłuchanie to dzień powszedni detektywa z dochodzeniówki. Kto, czym i gdzie popełnił zbrodnię? Pytaj, główkuj i demaskuj, kto pierwszy ten lepszy! Warto posiadać – to tylko małe pudełeczko, a tyle satysfakcji…

Zgadnij kto to” również w wersji „Shuffle” to przeniesione portrety osób na karty. Dzieci pytają o wybrane cechy charakterystyczne danej grupy, aby ostatecznie wskazać, za którą rolą ukrywa się aktualnie przeciwnik. Prawdziwy „wyścig po twarz” w miniaturze.

Pirackie porachunki” podobają nam się bardzo ponieważ uczą, aby mądrze przewidywać i typować, ile zbierzesz lew. Pozbywasz się umiejętnie kart, aby nie zgarnąć ani jednego rozdania lub jeśli się nie da – zdobyć dokładnie tyle ile zakomunikowałeś i oczywiście najlepiej jak najwięcej. Nawiązanie do klasycznych talii w oprawie korsarzy, znakomita gra.

Memoarrr!” – kolejna cudowna gra nawiązująca do piratów, a rozwijająca zapamiętywanie. Najnowsza zdobycz w kolekcji. Do gier typu memory wprowadza formę nagrody, rozgrywkę podzieloną na rundy jak w turnieju oraz umiejętności specjalne zwierząt z ilustracji – dzieci ją pokochają więc prosimy o wydanie w Polsce.

Poza powyższymi – oczywiście tradycyjna talia! Najlepsza rzecz w kieszeni podróżnika i głowa pełna reguł klasycznych gier, które cenimy od zawsze!

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

2 Pionki, 3 Headed Dog, 9 Planet, Alderac Entertainment Group, Alexander, Arcane Wonders, Artyzan kreatywnemaluchy.pl, Baldar, Bard, Black Monk Games, Brain Games, Cartamundi, Clementoni, Corvus Belli, CUBE Factory of Ideas, Cuboro, Czacha Games, Dadada.pl, Daily Magic Games, DANTE SP. Z O.O., dlp games, DOBRETO Wydawnictwo, Drawlab Entertainment, Edgard, Edipresse Książki, EFKO karton, Egmont, Ei System, Epideixis, Finebooks, FOXGAMES, Franjos Selverlag, Garphill Games, GDM Games, GeGe Co Ltd, GRAiMY, Granna, Haraka Paka, Headu, Heim, Hurrican Games, ICOM Poland, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Kangur Sp. z o.o., Let’s Play, LUDERIS, Mandoo Games, MDR Dystrybucja, Moaideas Game Design, Muzeum Powstania Warszawskiego, Narodowe Centrum Kultury, Octigo Sp. z o.o., Odd Bird Games, OGRY Games, Glosel – taniaksiazka.pl, OUTDOOR Media, Pegasus Spiele, Phalanx Games, Piatnik, Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin PSAR, Portal Dragon, Portal Games, Promathematica, Ravensburger, Rebel, RUSSELL KONDRACKI s.j., Sharp Games, Smart Games, Snowdale Design, Sphere Games, Stonemaier Games, TACTIC Games, Teatr Wielki – Opera Narodowa, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Tutuconcept Sp. z o.o., Vedra Games, Vertima Trade, What The Frog, Woodgame, Wydawnictwo Neurony, Wydawnictwo Szaron, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!