Recenzja gry karcianej Farben

Jakiś czas temu prezentowaliśmy wam ranking najlepszych gier memory. Okazuje się, że już teraz uległby zmianie! Ostatnio znakomita gra „Memoarrr!”, z którą teraz wcale się nie rozstajemy prowadząc niemalże turnieje na zapamiętywanie, a z kolei w tej recenzji, znowu fantastyczna innowacja w grze, czyli połączenie opowiadania z rozgrywką w rodzaju memo – pomysł kapitalny, bo nie od dziś wiadomo, że w głowie pozostają tylko dobre historie!

Farben” to nie farby, a kolory czy też barwy! To imprezowa gra karciana rozwijająca pamięć i ucząca znakomitej metody na odtwarzanie danych poprzez tworzenie opowieści. Pozycja dla 3-5 uczestników w wieku od 10 lat, z czasem rozgrywki ok. 45-75 minut – długość gry trudno określić, ponieważ wymyślone historyjki są bardzo indywidualne i narratorzy mają różne tempo mówienia i wielość treści do przekazania.

Wewnątrz opakowania znajdziemy 60 kart kolorów w podziale na 5 zestawów każdy z 11 kolorami i jedną tęczą barw, 59 dwustronnych kart ze słowami w języku angielskim i niemieckim, 1 kartę kontrolną – wskazującą nazewnictwo barw.

Do rozgrywki losujemy 10 kart z wyrazami, każdy z graczy otrzymuje komplet z identyczną paletą barw oznaczony z drugiej strony wspólnym symbolem. Gracz rozpoczynający to ten odziany w największą liczbę kolorów i to on wybiera rozgrywaną stronę karty z wierzchu stosu.

Sąsiad po lewej od gracza startowego wybiera barwę (jeśli jest ich kilka będzie to karta z kolorowymi paskami) i opowiada swoją historię odnoszącą się do koloru związanego z bieżącym słowem, następnie to samo robią inni odwołując się do własnych kolorów karty, ostatni jest gracz, który wybrał słowo. Zasłonięte karty z kolorami umieszczane są pod kartą z wyrazem, proces powtarza się dla kolejnych kart ze stosu pamiętając, że barw z zestawu ubywa i zgodnie z ruchem wskazówek zegara zmienia się osoba wybierająca stronę karty z wyrazem.

Kiedy wszystkie słowa posiadają przypisany do nich komplet barw, to sąsiad wybiera stos dla ciebie. Barwy graczy są oznaczone symbolami na odwrocie, zatem łatwo je zidentyfikować. Gracz odgadujący dany stos otrzymuje dwa punkty za każde poprawne trafienie, czyli połączenie barwy z osobą, jeśli prosi o podpowiedź – sugestię, otrzymuje tylko 1 punkt po odgadnięciu. Każdy z graczy otrzymuje 1 punkt jeśli trafiono jego barwę, dzięki czemu starają się opowiadać dobre historie i umiejętnie naprowadzać rozgrywającego udzielając właściwych wskazań.

Każdy uczestnik zabawy rozwiązuje identyczną ilość stosów, zatem przy mniejszych składach osobowych, wybrane pozostaną nierozegrane. Wygrywa osoba mająca najwyższe noty na koniec rozgrywki.

Dla nas „Farben” to innowacyjna, bardzo twórcza gra, gdzie kreatywność pomaga nam w ćwiczeniu pamięci. Polecamy produkt, aby zwiększyć pojemność pamięci, nauczyć się szybciej zapamiętywać, rozwinąć umiejętność prowadzenia interesującego monologu. Rewelacyjne połączenie gier opowiadanych z pamięciowymi. Nie ma wielu takich gier na rynku, z pewnością warto skorzystać, a przy okazji w tej wersji tytułu powtarzamy podstawowe słowa z języków obcych. Zabawa angażuje, rozumu przybywa, a pamięci wystarcza na dłużej – to jest właśnie praktyczna rozrywka.

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy PEGASUS SPIELE.

Film: „Farben” – unboxing

Film: „Farben” – przebieg gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

2 Pionki, 3 Headed Dog, 9 Planet, Alderac Entertainment Group, Alexander, Arcane Wonders, Artyzan kreatywnemaluchy.pl, Baldar, Bard, Black Monk Games, Brain Games, Cartamundi, Clementoni, Corvus Belli, CUBE Factory of Ideas, Cuboro, Czacha Games, Dadada.pl, Daily Magic Games, DANTE SP. Z O.O., dlp games, DOBRETO Wydawnictwo, Drawlab Entertainment, Edgard, Edipresse Książki, EFKO karton, Egmont, Ei System, Epideixis, Finebooks, FOXGAMES, Franjos Selverlag, Garphill Games, GDM Games, GeGe Co Ltd, GRAiMY, Granna, Haraka Paka, Headu, Heim, Hurrican Games, ICOM Poland, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Kangur Sp. z o.o., Let’s Play, LUDERIS, Mandoo Games, MDR Dystrybucja, Moaideas Game Design, Muzeum Powstania Warszawskiego, Narodowe Centrum Kultury, Octigo Sp. z o.o., Odd Bird Games, OGRY Games, Glosel – taniaksiazka.pl, OUTDOOR Media, Pegasus Spiele, Phalanx Games, Piatnik, Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin PSAR, Portal Dragon, Portal Games, Promathematica, Ravensburger, Rebel, RUSSELL KONDRACKI s.j., Sharp Games, Smart Games, Snowdale Design, Sphere Games, Stonemaier Games, TACTIC Games, Teatr Wielki – Opera Narodowa, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Tutuconcept Sp. z o.o., Vedra Games, Vertima Trade, What The Frog, Woodgame, Wydawnictwo Neurony, Wydawnictwo Szaron, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!