Ranking gier słownych

Dzisiaj najlepsze naszym zdaniem gry słowne, wymienimy tu te przez nas posiadane, ale również wybrane, które uznaje się za kanon tego gatunku. Nie wszystkie je mamy, ponieważ zazwyczaj wystarcza kilka w kolekcji, ale graliśmy i możemy co nieco o nich opowiedzieć. Osobiście takie gry nazywam słownikowymi, ponieważ miło jest dążyć do tak szerokiej gamy środków pisanych i mówionych, jakie znajdziemy w fachowej literaturze.

Tajniacy” – opierając się na słowie łączącym kilka płytek z układu i numerze określającym liczbę kafli, znając rozwiązanie zagadki, wskazujemy reszcie drużyny, gdzie są nasi agenci. Należy być jednak ostrożnym, gdyż gdzieś czai się agent, który od razu potrafi wyeliminować nas z gry przy zbyt ryzykownym, ogólnym naprowadzeniu. Gra również w wersji pieprznej, czyli „bez cenzury” oraz udanej modyfikacji dla pary.

Scrabble” to klasyk, w którym z dostępnej bazy liter i wykorzystując te z planszy dokładamy do krzyżówki własny wyraz, w taki sposób, aby zająć najlepiej punktujące pola na planszy. Trudniejsze znaki także są wyżej notowane. Słynna gra, która mieć należy, niezależnie od wieku.

Taboo” – opowiadamy o obiekcie z pominięciem kluczowych słów, co rozwija elokwentną mowę, typowe dla nauczyciela kluczenie wokół tematu kiedy woli nie odpowiadać na pytanie i masę śmiesznych skojarzeń, nie zawsze trafnych, a także potok słów.

Dixit Odyseja” – dobieramy hasełko, chociaż niekoniecznie, bo mogą to być również dźwięki nie układające się racjonalnie w jakiś sens, a celem jest naprowadzenie na odpowiednią kartę, ale tylko nielicznych, bo najlepiej jednego z konkurentów, który myśli podobnie jak my.

Feelings” – to gra, w której opowiadamy o uczuciach odnoszących się do rozmaitych sytuacji, która uczy rozpoznawania emocji, w tym empatii, ponieważ również u innych graczy. Nawiązuje do tolerancji i poszanowania, aktywnie sprzeciwia się dyskryminacji, autorem jest twórca „Dixit”. Ilustracje są mocno zakręcone, ale oryginalne.

Kraina snów” – to gra z łóżkiem na karty i opaską na oczy! Surrealistyczna gra dla marzycieli oprawiona w cudowne obrazy, podczas której opowiadamy sny, niepozbawiona jednak tajemnicy płynącej z zagadek. Dobre duchy podpowiadają, a diabliki szkodzą, jest też element pamięciowy. Super przy większej ekipie.

Decrypto”- gra o łamaniu kodów, w której twoja drużyna korzysta z szyfru, a przeciwna ma go złamać znając jedynie podpowiedzi naprowadzającego. Nie jest łatwo, ale gimnastyka dla języka i kłębowisko myśli gwarantowana.

Just one”- uczy podpowiadać na wiele sposobów, ponieważ każdy może dać tylko pojedynczą wskazówkę i co istotne różną od wcześniejszych, zatem liczy się kreatywność w naprowadzaniu odgadującego – pozycja kooperacyjna, którą Niemcy właśnie nominowali do gry roku.

Pytaki” – wspaniała gra o komunikacji w rodzinie i w ramach grupy przyjaciół lub znajomych, służy do rozmawiania, wyrażania emocji poprzez opowiadanie i integracji. Nietypowe kostki, szeroka gama uczuć do ujawnienia.  

Alias Kobiety vs. Mężczyźni” – koniecznie w tej wersji, ponieważ wydanie jest bardzo eleganckie, a hasełka do opisywania otrzymujemy typowe dla przeciwnej płci, zatem jest bardzo wesoło i kreatywnie.

Tik Tak Bum”- gra z kapitalną bombą w kształcie kuli z lontem, której się pozbywamy przy okazji wymyślając wyrazy mające odpowiednie zbitki liter w różnych częściach wyrazu, rozwija słownictwo i cieszy kiedy wybuch następuje w cudzych rączkach.

Kaleidos” – po wylosowaniu karty wyszukujemy jak najwięcej słów na ilustracji, które odpowiadają określonej literze – kreatywna i na spostrzegawczość, dla wszystkich, którzy nie mają głowy do pomysłów i preferują pracę z obrazem w grach słownych.

5 sekund” – karty z pytaniami, w których odpowiedzi to wyliczenia, musisz zmieścić się w bardzo krótkim czasie i zdążyć wymienić odpowiednią liczbę rozwiązań – emocje szaleją, a dzieci chcą grać i uczą się czytać na tych kartach!

Story cubes” – najlepsze kości do snucia historyjek, ponieważ odsłon jest już bardzo wiele, a więc i opowieści łączące ze sobą ścianki w przyczynowo- skutkowe relacje mogą być bardzo różnorodne, głębokie, bogate.

Farben” – rewelacyjne połączenie opowiadania historii, aby lepiej zapamiętać barwy w relacji do danej osoby oraz konkretnego słowa. Nowe spojrzenie na gry memory, ponieważ uczy jak lepiej pamiętać poprzez skojarzenia z tekstem mówionym – narracyjnym. 

Państwa-miasta” – gra, od której wszystko się zaczęło, wystarczy ci papier i ołówek oraz znajomość alfabetu, który powtarzasz w głowie, można też bawić się ze wsparciem elektronicznego gadżetu, gdzie lektor podaje kategorie i literuje.

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

2 Pionki, 3 Headed Dog, 9 Planet, Alderac Entertainment Group, Alexander, Arcane Wonders, Artyzan kreatywnemaluchy.pl, Baldar, Bard, Black Monk Games, Brain Games, Cartamundi, Clementoni, Corvus Belli, CUBE Factory of Ideas, Cuboro, Czacha Games, Dadada.pl, Daily Magic Games, DANTE SP. Z O.O., dlp games, DOBRETO Wydawnictwo, Drawlab Entertainment, Edgard, Edipresse Książki, EFKO karton, Egmont, Ei System, Epideixis, Finebooks, FOXGAMES, Franjos Selverlag, Garphill Games, GDM Games, GeGe Co Ltd, GRAiMY, Granna, Haraka Paka, Headu, Heim, Hurrican Games, ICOM Poland, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Kangur Sp. z o.o., Let’s Play, LUDERIS, Mandoo Games, MDR Dystrybucja, Moaideas Game Design, Muzeum Powstania Warszawskiego, Narodowe Centrum Kultury, Octigo Sp. z o.o., Odd Bird Games, OGRY Games, Glosel – taniaksiazka.pl, OUTDOOR Media, Pegasus Spiele, Phalanx Games, Piatnik, Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin PSAR, Portal Dragon, Portal Games, Promathematica, Ravensburger, Rebel, RUSSELL KONDRACKI s.j., Sharp Games, Smart Games, Snowdale Design, Sphere Games, Stonemaier Games, TACTIC Games, Teatr Wielki – Opera Narodowa, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Tutuconcept Sp. z o.o., Vedra Games, Vertima Trade, What The Frog, Woodgame, Wydawnictwo Neurony, Wydawnictwo Szaron, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!