Recenzja Gipsy Girl Puzzle 500 Gaziantep Muze

Dzisiaj opowiemy wam odrobinę o Turcji, ale ze wsparciem zabawki kreatywnej – puzzli ukazujących mozaikę przenikliwego spojrzenia cygańskiej dziewczyny. Jest to nasza pamiątka z wakacji, z odwiedzin w Muzeum Mozaiki Zeugma w Gaziantep.

Zacznijmy jednak od kilku spraw wstępnych, otóż do tego kraju warto pojechać samochodem! Drogi jak w Niemczech – gładkie, jeśli nie autostrady, to dwupasmowe w każdą stronę, z fantastycznym systemem naliczania opłat – przejeżdżając przez bramkę automatycznie pobierana jest kwota z karty umieszczonej pod przednią szybą samochodu, po prostu płynnie jedziesz i niczym się nie martwisz!

Gaziantep jest miastem położonym na południu Turcji, ok. 60 km od granicy z Syrią, a skarby tu zgromadzone porównywalne są z tymi z muzeów w Rawennie, Tunisie czy z Hatay – starożytna Antiochia. Inne niesamowite miasta regionu to Sanliurfa ze świętymi karpiami, które dokarmiasz z łapki, z włosem z brody Abrahama w meczecie jak z obrazka i grotą, gdzie prorok się narodził, obecnie zalaną pysznie zimną, pitną wodą. Warto też wymienić ułożone piętrowo Mardin wcinające się w wysoką górę, gdzie możesz wypić naturalną lemoniadę obserwując z dachu knajpki na szczycie – gwieździste niebo i setki kilometrów migoczącej światełkami przestrzeni poniżej, aż do linii horyzontu i bez barierki wokół ciebie!

Zeugma była miastem założonym przez jednego z generałów Aleksandra Wielkiego, na sieci można odnaleźć znakomite informacje o tym jak archeolodzy walczyli z czasem ratując cenne znaleziska przed rabusiami oraz zalaniem – wody wstrzymane przez zaporę Birecik.

Cyganka” to jedna z czterech układanek, wszystkie „Made in Turkey”, bo w końcu nie odwiedzamy Chin! Na serię składają się jeszcze „Porwanie Europy”, „Okeanos i Tethys” oraz „Posejdon z Okeanos i Tethys” – wszystkie te mozaiki możecie oglądać na żywo w muzeum. Każda z układanek składa się z 500 fragmentów puzzli i ma wiele wspólnego z mozaiką – w trakcie zabawy poczujesz się jak prawdziwy archeolog odkopujący antyczne cuda, tylko tutaj zamiast maleńkich kwadracików budujemy z niewielkich puzzli. Fragmenty po rozłożeniu i odwróceniu na stronę z portretem są dopasowywane do siebie w papierowym pyle, co kojarzy się ze zmiataniem drobin piasku z rzeczywistej, odkopanej spod gruntu mozaiki. Elementy są do siebie bliźniaczo podobne, o łączeniu decydują odcienie, a także ziarnistość tła – oraz oczywiście pasujące otwory i zaczepy.

Puzzle są matowe, w pastelowych kolorach, nie jest to najwyższa jakość materiału, ale końcówki się nie rozłączały. Proces łączenia może wydawać się skomplikowany, ponieważ twarz cyganki jest niepełna – nie ma brody i szyi, zatem to, co widać, otoczone jest piaskiem, czyli jednolitym tłem puzzla.

Zabawa jest żmudna i pracochłonna, uczy cierpliwości. U nas ciągle jeszcze trwa, ale jesteśmy już prawie na finiszu – pozwalamy córce dokończyć samodzielnie, dla satysfakcji, nauki wytrwałości w dążeniu i dumy rodzica. Zaczęliśmy oczywiście od ramy, ale jeśli jesteście już specami w puzzlach, to spróbujcie od niesamowitych oczu!

Wracając raz jeszcze do muzeum – tam mozaika otrzymała iście mistrzowską oprawę! Wchodzisz do ciemnego labiryntu. Boki korytarza, odziane w czerń materiału z tylko podświetlaną linią przy chodniku prowadzą cię do równie mrocznej komnaty. Na samym jej końcu wyłania się podświetlony neonami obraz – mozaika „Cyganki” i wpatrująca się w ciebie przenikliwym wzrokiem kobieta. Ekspozycja robi piorunujące wrażenie – ta samotność prezentacji dzieła, to spojrzenie.

Polecamy przywozić zabawki z podróży! W południowej i wschodniej Turcji ludzie w lokalach masowo piją czaj – herbatki w charakterystycznych dla kraju szklaneczkach oraz grają w Tryktrak – atmosfera kapitalna, a regiony bezpieczne – nas tureccy żołnierze częstowali urodzinowym tortem, pokazywali zdjęcia z pomocy humanitarnej dla Aleppo i zapraszali turystów do siebie.

Film: „Gipsy Girl Puzzle 500 Gaziantep Muze” – unboxing

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

2 Pionki, 3 Headed Dog, 9 Planet, Alderac Entertainment Group, Alexander, Arcane Wonders, Artyzan kreatywnemaluchy.pl, Baldar, Bard, Black Monk Games, Brain Games, Cartamundi, Clementoni, Corvus Belli, CUBE Factory of Ideas, Cuboro, Czacha Games, Dadada.pl, Daily Magic Games, DANTE SP. Z O.O., dlp games, DOBRETO Wydawnictwo, Drawlab Entertainment, Edgard, Edipresse Książki, EFKO karton, Egmont, Ei System, Epideixis, Finebooks, FOXGAMES, Franjos Selverlag, Garphill Games, GDM Games, GeGe Co Ltd, GRAiMY, Granna, Haraka Paka, Headu, Heim, Hurrican Games, ICOM Poland, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Kangur Sp. z o.o., Let’s Play, LUDERIS, Mandoo Games, MDR Dystrybucja, Moaideas Game Design, Muzeum Powstania Warszawskiego, Narodowe Centrum Kultury, Octigo Sp. z o.o., Odd Bird Games, OGRY Games, Glosel – taniaksiazka.pl, OUTDOOR Media, Pegasus Spiele, Phalanx Games, Piatnik, Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin PSAR, Portal Dragon, Portal Games, Promathematica, Ravensburger, Rebel, RUSSELL KONDRACKI s.j., Sharp Games, Smart Games, Snowdale Design, Sphere Games, Stonemaier Games, TACTIC Games, Teatr Wielki – Opera Narodowa, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Tutuconcept Sp. z o.o., Vedra Games, Vertima Trade, What The Frog, Woodgame, Wydawnictwo Neurony, Wydawnictwo Szaron, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!