Ranking gier polskich projektantów

Ranking, który dla was przygotowaliśmy pokazuje w naszym subiektywnym odczuciu najlepsze gry Polaków. Warto promować rodzimych twórców, ponieważ polscy autorzy są coraz mocniej obecni na światowych listach bestsellerów, a tytuły należą do najlepszych gier planszowych.

Robinson Crusoe: Przygoda na przeklętej wyspie” – nawiązanie do słynnej książki, świetne scenariusze, które kojarzą się także z wielkimi filmami, znakomita mechanika i atmosfera rozbitków, jedna z najlepszych na świecie gier tematycznych! Z tą uwagą, że gra trudna do przejścia dla amatorów, chociaż wygrana po kilku próbach daje znacznie większą satysfakcję.

Osadnicy: Narodziny imperium” – kapitalne nawiązanie do „Settlers”, która jest kamieniem milowym w grach komputerowych. W tej grze bawimy się w oparciu o karty różnych słynnych cywilizacji, natomiast ciekawym rozwiązaniem jest plansza łącząca poszczególne linie kart, pod którą zagrywa się surowce.

Nemesis” – jedna z najlepszych gier tematycznych nawiązująca do „Alien”. Duża, wartościowa, ale i droga produkcja – figurki powalają jakością, atmosfera ataku obcego w tunelu silnie odczuwalna, warto żeby ktoś w rodzinie ją miał lub wspólnie się złożyć, bo z pewnością będzie to najlepszy powód do integracji.

Detektyw: Kryminalna gra planszowa” – nie próbowaliśmy, ponieważ nie jesteśmy specjalnie fanami łączenia on-line z grami planszowymi, chociaż przypuszczalnie w grze detektywistycznej ta wolność i surfowanie po Internecie sprawdzają się idealnie! Zachęca nas nominacja do „Kennerspiel des Jahres”, czyli niemieckiej planszowej gry roku dla zaawansowanych. A gratulacje należą się już teraz za grę roku we Francji!

Kolejka” – unikatowa gra ze względu na kulturowe nawiązania, dzieci zobaczą jak czekało się w kolejkach do sklepów w okresie komuny, co znakomicie przeniesiono na mechanikę gry – tutaj również stawiamy pionki jeden za drugim!

CVlizacje” – powinniśmy tutaj jeszcze wymienić „CV”, ale jakoś się złożyło, że mechanika tej gry znakomicie sprawdziła się w tworzeniu własnej cywilizacji z przymrużeniem oka, a to tematyka ciekawsza niż planowanie kariery i budowa życiorysu. Rozgrywka oparta jest o identyczne talie uczestników, ale siła wartości kart zmienia się dla liczby zagrywających.

Capital” – gra pokazuje Warszawę zanim jeszcze została zrujnowana i w trakcie walki – w pewnym momencie nawet tracimy nasze dzielnice, pamiętając o odbudowie stolicy i dziedzictwie narodu cieszymy się dobrą grą kafelkową z atmosferą starego miasta i Syrenką.

This War of Mine: Gra planszowa” – fantastyczna gra przygodowa nie tylko dla wszystkich miłośników tego tytułu na konsolę. Musimy przetrwać we wrogim człowiekowi środowisku, podejmować złożone decyzje, których konsekwencje będą oddziaływać na uczestników. Rewelacyjnie wypada w trybie solo.

303” – gier o pilotach jest jak na lekarstwo, w tej podobała nam się wolność poruszania się w przestworzach, przelatywanie nad wrogimi samolotami i powietrzne szaleństwo. Opracowanie informacyjne również na wysokim poziomie merytorycznymi bardzo ciekawi.

Kryptos” – obecnie z gier o kodowaniu najbardziej popularną jest „Decrypto”, my mamy jednak sentyment do tej pozycji, ze względu na nawiązanie do rozszyfrowania mechanizmów Enigmy przez naszych matematyków i była to nasza pierwsza gra numeryczna. Wciągająca rozgrywka.

Wodny szlak” – super nawiązanie regionalne – flisacy i spływ Dunajcem, popularna i przyjemna dla rodziny mechanika kafli, inteligentna rozgrywka, ponieważ planujesz i analizujesz w oparciu o ruchy rzeki i czerpanie korzyści transportowych z bystrego nurtu i umysłu.

Niepodległa” – śliczne, kolorowe wydanie, dwa warianty zabawy, z racji losowości kostek gra bardziej dla rodziny niż rasowych strategów, ale atmosfera walki o Ojczyznę silnie oddziałuje na nasze emocje.

Ubongo 3D” – świetna łamigłówka oparta na klocuszkach, które zapełniają płytki ze wzorem. Gra podzielona na kilka stopni zaawansowania więc śmiało mogą konkurować dzieci z dorosłymi. Mocno angażuje i czujesz jak rozwija umysł!

Cry Havoc” – asymetryczna gra wojenna w klimatach science-fiction, bawimy się w oparciu o karty, dostępnych jest cała armia miniaturek żołnierzy. My tej gry specjalnie nie znamy, ale wiele dobrego o niej słyszeliśmy.

Neuroshima Hex!” – nigdy jej nie spróbowałem z uwagi na surowy wygląd, chociaż jest popularna i wszyscy dobrze o niej mówią. Ostatnio gra jednak wyładniała i w odsłonie „Monolith Arena” podbija serca graczy, kusi bardzo i nas…

Superfarmer” – pierwsze nietypowe, bo wielościenne kostki dla dzieci! Dużo losowości, ale życie to nie tylko plany i analiza decyzji, ale również przypadki. Śliczne figurki piesków, ładne żetony i rozmnażanie w ramach hodowli – najmłodszym będzie się bardzo podobało.

Sawanna” – mało tutaj gier dla mniejszych dzieci, ponieważ na ogół bardziej dopracowane są duże produkcje dla starszych odbiorców, ale nie w tym przypadku. Gra pięknie wyglądająca, w której rzucanie kostką nie przeszkadza, bo wykorzystujemy je do odpalania kafelków postaci o rozmaitych umiejętnościach.

Kurierzy” – fajna mechanika, organizacja zabawy przypominająca grę wojenną, może to być dobry wstęp dla dziecka do takich produkcji. Nam tutaj jedynie brakowało większego nacisku na edukację historyczną – trochę mało dodatkowych opracowań biograficznych.

MS Batory” – tytuł nie jest wymieniany w czołówce najlepszych gier, natomiast nam bardzo się spodobał i nie możemy o nim zapomnieć za sprawą wielkiej makiety trójwymiarowego statku i dedukcji. Fajny klimat detektywa, który przypomina nam gry przygodowe z dzieciństwa „Larry”, śliczne wykonanie.

Warto tu jeszcze wymienić takie nagradzane tytuły jak „Hannibal & Hamilcar”, „1944: Wyścig do Renu”, „Boże Igrzysko: Magnaci” – znakomite, nawiązujące do historii, pozycje autorskie lub restaurowane przez „Phalanx”, które wprowadza na nasz rynek najlepszej klasy gry o konfliktach zbrojnych, w tym słynną „Zimną wojnę”.

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

2 Pionki, 3 Headed Dog, 9 Planet, Alderac Entertainment Group, Alexander, Arcane Wonders, Artyzan kreatywnemaluchy.pl, Baldar, Bard, Black Monk Games, Brain Games, Cartamundi, Clementoni, Corvus Belli, CUBE Factory of Ideas, Cuboro, Czacha Games, Dadada.pl, Daily Magic Games, DANTE SP. Z O.O., dlp games, DOBRETO Wydawnictwo, Drawlab Entertainment, Edgard, Edipresse Książki, EFKO karton, Egmont, Ei System, Epideixis, Finebooks, FOXGAMES, Franjos Selverlag, Garphill Games, GDM Games, GeGe Co Ltd, GRAiMY, Granna, Haraka Paka, Headu, Heim, Hurrican Games, ICOM Poland, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Kangur Sp. z o.o., Let’s Play, LUDERIS, Mandoo Games, MDR Dystrybucja, Moaideas Game Design, Muzeum Powstania Warszawskiego, Narodowe Centrum Kultury, Octigo Sp. z o.o., Odd Bird Games, OGRY Games, Glosel – taniaksiazka.pl, OUTDOOR Media, Pegasus Spiele, Phalanx Games, Piatnik, Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin PSAR, Portal Dragon, Portal Games, Promathematica, Ravensburger, Rebel, RUSSELL KONDRACKI s.j., Sharp Games, Smart Games, Snowdale Design, Sphere Games, Stonemaier Games, TACTIC Games, Teatr Wielki – Opera Narodowa, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Tutuconcept Sp. z o.o., Vedra Games, Vertima Trade, What The Frog, Woodgame, Wydawnictwo Neurony, Wydawnictwo Szaron, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!