Recenzja gry Obłoczki

W grach planszowych również pojawiają się pewne trendy i mody. Na chwilę obecną popularnością wśród wydawców cieszą się gry w mechanice z rysowaniem, a dla młodszych dzieci tematyka odnosząca się do rozpoznawania chmurek.

Obłoczki” to gra bazująca na kafelkach i kartach dla 2-5 dzieci w wieku od 4 lat, z czasem rozgrywki trwającym ok. 15 minut. Istotne jest tutaj, żeby dziecko nie gryzło kart i nie połykało komponentów, jeśli już próbowaliście i zabawa się udała, to można zacząć z asystą u młodszego gracza.

W opakowaniu znajdziemy 15 podłużnych kart, które rozmiarem przypominają nam te z gry „Słońce i księżyc” oraz 30 kwadratowych płytek z takimi jak na zdjęciach obiektami przedzielonymi na dwie połowy. Miłe dla oka delikatne błękity oraz białe opary rzeczywiście wyglądają jak chmury na niebie, a odwzorowanie dla obrazka jest dobrze rozpoznawalne nie tylko dla osób z wybujałą wyobraźnią. Kafelki ładnie się błyszczą, identyfikacja nie jest specjalnie trudna dla rodzica, ale nie jest to banalne zajęcie, gdyż wybrane połówki chmurek są kształtem delikatnie do siebie zbliżone.

Bawić możemy się w formie gry kooperacyjnej lub rywalizując. Pierwszy wariant to wspólne układanie par, aby zmieścić się w proponowanym czasie 2 minut, co uczy współpracy i organizacji rozgrywki, możecie również podbijać własne rekordy czasowe. Drugi tryb gry to konkurowanie ze sobą, komu uda się dopasować więcej par wskazanych przez karty.

Karty z wzorami są dwustronne, możemy korzystać z identycznego jak na kaflach przykładu stworzonego z pary wodnej lub ze zdjęcia jak na kliszy fotografii – obiekt nie jest całkiem identyczny, a bardziej realny. Chwytamy od razu dwie połówki, żeby nie naprowadzać przeciwników na kafel z pary, gdyż z układu wyjmujemy dopiero całość. Jeśli wybór był właściwy, to zatrzymujemy kartę, jeśli błędny – w tej turze czekamy. Za każdym razem punkt wskazuje karta, a fragmenty układanki po ich sprawdzeniu są oddawane do puli, zatem ciągle jest tłoczno w centrum gry.

Ostatnio pojawiła się podobna gra – „Chmury”, tutaj jednak obłoczki były wycięte i była to zgadywanka, a gracz układał obraz z karty. W „Obłoczkach” jest zupełnie inaczej i warto pamiętać, że te gry łączy jedynie tematyka, świetnie się uzupełniają. Z wyglądu „Obłoczki” bardziej nam się podobają, mechanicznie ciężko je porównywać, ale wydaje się, że „Chmury” są dedykowane dla odrobinę starszego dziecka.

Zabawa z „Obłoczkami” jest szybka, dynamiczna, wesoła dla małych dzieci. Jest to nowoczesna odmiana porównywania z cieniem, bo zawsze przyjemniej jest korzystać z białych chmurek niż z czarnej , może i czasem strasznej plamy. Polecamy dla rodzin z młodszymi dziećmi, ponieważ gra je zaangażuje, a was nie zmęczy. To taki cukierkowy produkt, aż miło patrzeć.

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy FOXGAMES.

Film: „Obłoczki” – unboxing

Film: „Obłoczki” – przebieg gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

2 Pionki, 3 Headed Dog, 9 Planet, Alderac Entertainment Group, Alexander, Arcane Wonders, Artyzan kreatywnemaluchy.pl, Baldar, Bard, Black Monk Games, Brain Games, Cartamundi, Clementoni, Corvus Belli, CUBE Factory of Ideas, Cuboro, Czacha Games, Dadada.pl, Daily Magic Games, DANTE SP. Z O.O., dlp games, DOBRETO Wydawnictwo, Drawlab Entertainment, Edgard, Edipresse Książki, EFKO karton, Egmont, Ei System, Epideixis, Finebooks, FOXGAMES, Franjos Selverlag, Garphill Games, GDM Games, GeGe Co Ltd, GRAiMY, Granna, Haraka Paka, Headu, Heim, Hurrican Games, ICOM Poland, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Kangur Sp. z o.o., Let’s Play, LUDERIS, Mandoo Games, MDR Dystrybucja, Moaideas Game Design, Muzeum Powstania Warszawskiego, Narodowe Centrum Kultury, Octigo Sp. z o.o., Odd Bird Games, OGRY Games, Glosel – taniaksiazka.pl, OUTDOOR Media, Pegasus Spiele, Phalanx Games, Piatnik, Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin PSAR, Portal Dragon, Portal Games, Promathematica, Ravensburger, Rebel, RUSSELL KONDRACKI s.j., Sharp Games, Smart Games, Snowdale Design, Sphere Games, Stonemaier Games, TACTIC Games, Teatr Wielki – Opera Narodowa, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Tutuconcept Sp. z o.o., Vedra Games, Vertima Trade, What The Frog, Woodgame, Wydawnictwo Neurony, Wydawnictwo Szaron, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!