Ranking gier detektywistycznych

Jeśli aktualnie poszukujecie lub planujecie na przyszłość zakup gier o detektywach, to dzisiejszy ranking z pewnością przypadnie wam do gustu i przyda się w trakcie dokonywania wyboru. Autorzy gier planszowych polubili tematykę detektywistyczną i kryminalną, na rynku można znaleźć takie pozycje dla różnych grup wiekowych oraz z rozmaitymi mechanikami. W tym zestawieniu opiszemy, które gry posiadamy w kolekcji, na zakończenie podamy też kilka, o których mówi się, że warto ich skosztować.

W katalogu „Granna” znajdziecie „MS Batory” – to gra z ogromną, trójwymiarową makietą statku, gdzie spacerujemy po pokładach i rozmawiamy z podróżującymi, w oparciu o specyficzne cechy postaci jak płeć, wiek czy rola, prowadząc konwersację z uczestnikami wskazujemy ostatecznie złodzieja „bezcennych klejnotów hrabiny Pawlickiej”. „Gangster City” to najnowsza pozycja w katalogu wydawcy, tutaj aresztować mamy parę przestępców, wyścig po laury trwa, a bandytę typujemy na zasadach dedukcji i w oparciu o cechy jak wizerunek podejrzanego, narzędzie zbrodni, miejsce popełnienia przestępstwa, motyw. Warto jeszcze wymienić „Sherlock” – śliczne ilustracje na kartach i dedukcja oparta na układzie symboli reprezentujących każdą z postaci oraz korzystanie z notesów uzupełnianych wraz z odpytywaniem – grupy ogólnie bądź indywidualnych graczy, ale bardziej szczegółowo. Nasza pierwsza gra tego typu i została do dziś.

Foxgames” z pewnością zachęci was grami książkowymi, czyli komiksami paragrafowymi, w których skaczemy po kadrach i wybieramy określone drogi postępowania i zwiedzania świata przedstawionego, przy okazji nierzadko modyfikując statystyki naszych bohaterów. Wśród wielu interesujących historii warto wymienić dwie z Sherlockiem Holmesem, czyli „Cztery śledztwa Sherlocka Holmesa” oraz „Sherlock Holmes: Pojedynek z Irene Adler”, a już w natarciu kolejny tom przygód mistrza, czyli „Sherlock Holmes & Moriarty: Konfrontacja”. Dzieci na nowo odkryją książki Artura Conan Doyle’a. Polecamy również spróbować rozwiązać zagadki na kartach, w grze typu „Escape room”, dla przykładu „Atak na Londyn”, gdzie walczymy z terrorystą i musimy odnaleźć mającą eksplodować bombę. Z gier imprezowych wybierzcie „Klub detektywów”, który bazuje na mechanice przypominającej „Dixit”, czyli bawimy się ze ślicznie ilustrowanymi kartami, ale tutaj jedna osoba wykłada obrazy nie znając hasła przewodniego, a inni wskazują, kto naśladuje karty i cudze wybory. Jeśli interesują was gry kryminalne z aplikacją na smartfona i najlepiej jeszcze z „modułem rzeczywistości wirtualnej”, czyli sztucznymi oczkami, z pomocą których wchodzicie do pomieszczeń w 3D to bierzcie śmiało „Kroniki zbrodni” , bo gra nagradzana i wiele słyszeliśmy o niej dobrego.

Posiadając grę „T.I.M.E Stories” możecie wymieniać się scenariuszami, podróżować w czasie i rozwiązywać zagadki z różnych epok. Nie graliśmy, chociaż mechanika bardzo nas ciekawi. Każda historia na raz, ale przecież można odsprzedać rozwiązany moduł i zakupić kolejne rozszerzenie lub pożyczać sobie w rodzinie i wśród przyjaciół. „Rebel” ma jeszcze dedukcyjny wyścig detektywów dla rodziny „Cienie: Amsterdam”, jej również dobrze nie znamy, ale za to mamy w kolekcji i gorąco zachęcamy do „Mr. Jack”, w której sprawdzamy, w którą z postaci podszył się właśnie uciekający z miejsca przestępstwa Kuba Rozpruwacz. O tym słynnym mordercy mówi też „Detektyw doradczy”, w którym księgi spraw tworzą kampanię, a my korzystamy z mapy Londynu, listy informatorów, książki adresowej i lokalnych gazet. Dla graczy wagi ciężkiej, umysłowo ambitnie.

Listy z Whitechapel” to ponownie Kuba Rozpruwacz, ale tutaj w scenerii bardzo mrocznej, krwawej i celem gry dla jednej ze stron jest zabicie prostytutek, zatem odpada dla dzieci. Natomiast ściganie zbrodniarza po historycznej mapie dzielnicy jest fascynującym doświadczeniem dla dojrzałego odbiorcy. Podobna mechanicznie jest z kolei „Scotland Yard”, a tutaj bawimy się rodzinnie i ścigamy złodziejaszka korzystającego ze środków komunikacji miejskiej – warto od niej rozpocząć i z biegiem lat przenieść się na wyżej opisaną.

Sherlook” to zupełnie odmienne spojrzenie na pracę detektywa, bo tutaj porównujemy ze sobą sceny zbrodni i naszym zadaniem jest oznaczenie różnic w śladach na miejscu przestępstwa. Gra na spostrzegawczość i refleks, dobrze zrobiona i z klimatem, a rozgrywka raczej lekka, pomimo że wciągająca, a więc jak lubimy – familijnie!

Z grami o detektywach warto również ćwiczyć język angielski – rozszerzać zasób słownictwa, rozwijać płynność wypowiedzi. „Kryminalna gra karciana The Investigation” to poziomy A2-B2 i tematyka mrożąca krew w żyłach, zamiast gadania o wymarzonych wakacjach i wyborze zawodu. „Edgard” wydał nawet „Kieszonkowca”, czyli w ramach znakomitej serii quizów „Teorie spiskowe” – to dopiero jest urban legend i wymyślne historyjki.

Tajemnicze domostwo” to świetna gra, która jak jedna z powyższych przypomina rozrywkę z „Dixit”, ale tutaj duch w swoich wizjach wskazuje zabójcę, czyli obrazy będą odnosiły się do naszych tropów, a więc miejsca przestępstwa oraz narzędzia zbrodni, a finalnie zbrodniarza. 

Zakończyć warto „Detektywem: Kryminalną grą planszową”, która jak informuje „Portal Games” jest symulatorem pracy śledczego. Korzystamy ze strony przygotowanej przez wydawcę i rozwiązujemy w zespole szereg spraw łączących się w kampanię. Nominacja do niemieckiej gry roku dla zaawansowanych i cała masa innych wyróżnień i laurów, a gra naszego rodaka – Ignacego Trzewiczka.

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

2 Pionki, 3 Headed Dog, 9 Planet, Alderac Entertainment Group, Alexander, Arcane Wonders, Artyzan kreatywnemaluchy.pl, Baldar, Bard, Black Monk Games, Brain Games, Cartamundi, Clementoni, Corvus Belli, CUBE Factory of Ideas, Cuboro, Czacha Games, Dadada.pl, Daily Magic Games, DANTE SP. Z O.O., dlp games, DOBRETO Wydawnictwo, Drawlab Entertainment, Edgard, Edipresse Książki, EFKO karton, Egmont, Ei System, Epideixis, Finebooks, FOXGAMES, Franjos Selverlag, Garphill Games, GDM Games, GeGe Co Ltd, GRAiMY, Granna, Haraka Paka, Headu, Heim, Hurrican Games, ICOM Poland, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Kangur Sp. z o.o., Let’s Play, LUDERIS, Mandoo Games, MDR Dystrybucja, Moaideas Game Design, Muzeum Powstania Warszawskiego, Narodowe Centrum Kultury, Octigo Sp. z o.o., Odd Bird Games, OGRY Games, Glosel – taniaksiazka.pl, OUTDOOR Media, Pegasus Spiele, Phalanx Games, Piatnik, Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin PSAR, Portal Dragon, Portal Games, Promathematica, Ravensburger, Rebel, RUSSELL KONDRACKI s.j., Sharp Games, Smart Games, Snowdale Design, Sphere Games, Stonemaier Games, TACTIC Games, Teatr Wielki – Opera Narodowa, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Tutuconcept Sp. z o.o., Vedra Games, Vertima Trade, What The Frog, Woodgame, Wydawnictwo Neurony, Wydawnictwo Szaron, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!